PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تغییر سایز حجم پارتیشن vps در citrix

amateur
September 23rd, 2010, 16:31
سلام

من به یکی از vps ها که لینوکس بود و 20 گیگابایت فضا داست 80 گیگابایت اضافه کردم که مجموع آن 100GB شد اما vps هنوز همان 20G است در صورتی که در citrix نوشته شده 100G. آیا کسی می تونه راهنمایی کنه که چطور این مقدار فضایی که اضافه کردم در vps هم اضافه شود.

خروجی دستور df -h

/dev/mapper/VolGroup00-LogVol00
18G 1.7G 15G 11% /
/dev/xvda1 99M 22M 73M 23% /boot
tmpfs 512M 0 512M 0% /dev/shm

vPsPersia.COM
September 23rd, 2010, 18:40
ربطی به مجازی ساز نداره

شما باید اون پارتیشن بندی کنید . یک هارد جدید اضافه شده که باید پارتیشن بندی بشه

amateur
September 23rd, 2010, 18:56
من هارد جدید add نکردم و فضای هاردی که موجود بود را زیاد کردم. آیا باز هم پارتیشن بندی لازم است ؟

Vahid
September 23rd, 2010, 19:05
جواب این دستور رو اینجا بزارید :

fdisk -l

amateur
September 23rd, 2010, 19:07
خروجی دستور fdisk -l

Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/xvda1 1 13 104391 83 Linux
/dev/xvda2 14 2578 20603362+ 8e Linux LVM

IranSpace
September 24th, 2010, 12:47
دوست عزیز شما در یک حالت می تونید مقدار حجم پارتیشن قبلیتونو اضافه کنید به این صورت که در موقع ساخت درایوهای لینوکس در ابتدای نصب نوع پارتیشن هارو به صورت LVM تعریف کرده باشین که راحت بتونین 80 گیگ فضای اضافه شده رو به 20 گیگ موجود Extend کنین و در نتیجه یک درایو LVM Logical Volume با 100 گیگ فضا رو در اختیار بگیرین با انجام یک سری دستورات خاص. حالت دوم اینکه اگر درایوهاتون از نوع ext2 هستن با دستور resize2fs بتونین اونو بسط بدین که البته ممکنه باعث از دست رفتن دیتا در یک سری قسمتهای هارد بشه(روش اول بهترین انتخابه). حالت سوم هم که راحتت ترین حالته اینه که یک هارد جدید ایجاد کنین و با 80 گیگ فضا و اونو به یک پوشه مجزا مونت کنین(البته در صورتی که میتونین تو سیستم هاستینگ این پوشه رو به مقدار فضای موجود برای ساخت هاستینگ اضافه کنین!) و در انتها با استفاده از /etc/fstab اون هارد رو به پوشه مورد نظر در مرله بوت شدن همیشه مونت کنین.

amateur
September 24th, 2010, 18:52
اگر ممکنه دستورات لازم برای روش آخر را توضیح بدهید که چطور می تونم جداگانه پارتیشن جدید بسازم و آن را مونت کنم.

IranSpace
September 25th, 2010, 20:55
داخل xencenter یک هارد دیسک جدید برای وی پی اس بسازید با حجم 80 گیگ. یعد از بوت کردن لینوکس با دستور df -h و fdisk -l نام هارد دیسک جدید را برداشته مثلا /dev/xvdb و سپس با دستور fdisk /dev/xvdb وارد fdisk شده و سپس n و بعد از آن نوع درایو از نوع primary انتخاب کنید و تو مراحل بعد فقط اینتر برنید تا با کل سایز هارد دیسک رو بسازه و سپس گزینه t و شماره درایو ساخته شده(1) را زده و سپس 83 را وارد نموده و اینتر برنید. گزینه w را برای سیو کردن و خروج وارد کنید. در مرحله بعد دستور mkfs.ext3 /dev/xvdb1 را زده(بر اساس شماره عدد درایو ساخته شده یا خود پارتیشن اصل /dev/xvdb) و تا درایو مورد نظر فرمت شود. سپس با دستور mkdir /directoryname یک پوشه ساخته و با دستور mount /dev/xvdb /directoryname درایو مورد نظر را به پوشه مونت کنید.
برای مونت کردن دائم با fstab در زمان بوت شدن سیستم نیز به صورت زیر عمل کنید:

vi /etc/fstab

به انتهای فایل رفته و یک اینتر بزنید سپس یک رکورد جدید به صورت زیر وارد کنید:

/dev/xvdb1 /directoryname ext3 defaults 0 0

سپس فایل را سیو کرده ریبوت کنید. دقت نمایید در صورت عدم تنظیم صحیح سیستم بوت نشده و در مرحله لود سیستم عامل متوقف می شود. لذا یک بار این کار را بر روی یک وی پی اس دیگر به صورت آزمایشی انجام داده و در صورت موفقیت روی سیستم اصلی تنظیم نمایید.

amateur
September 26th, 2010, 02:53
از توضیحات کامل شما بسیار ممنونم و اگر امکان دارد توضیح مختصری هم در این مورد که اگر هارد را اضافه نکنیم و فقط حجم هارد را در xenserver افزایش دهیم و پارتیشن هم از نوع LVM باشد چطور امکان دارد که پارتیشن را بدون حذف کردن گسترش داد. البته من جوابم را گرفته ام اما می خواهم این دو روش را مقایسه کنم.

vPsPersia.COM
October 18th, 2010, 02:59
به نظر شما باید روی /home مانت کرد ،

یا اینکه روی یک فولدر دیگه ؟ من می خواهم که حجم هاستینگ رو بالا ببرم ، یعنی بعد از اینکه هارد دیسک اول پر شد ، کمبودی حس نشه ، فایل های جدید رو روی پارتیشن جدید بریزه !

امکانش هست؟