PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آیا فقط مصرف کننده ی خارجی ها هستیم؟

سرزمین
October 9th, 2015, 17:32
سلام

چندی پیش یک (عده ای) از عزیزان در انجمن بحث ایجاد اسکریپتی شبیه WHMCS رو مطرح کردند و از کاربران نظراتی رو خواستند حالا میخواستم ببینم کسی از عزیزان خبری داره پروژه ی مد نظر به کجا رسید آیا امیدی هست که اسکریپتی رقابتی با WHMCS و حتی فراتر رو در آینده ای نه چندان دور ببینیم

در کل به کجا رسید؟! آیا کسی از برنامه نویس های عزیز قصدی داره؟ تا کی باید از اسکریپت ها و سیستم های خارجی استفاده کنیم این همه برنامه نویس و کد نویس دارن چی کار میکنن؟!! آیا فقط به این فکر هستیم که در ماه مقداری پول به جیب ما بیاد و همین و بس آیا به فکر خودکفایی نیستیم تولید ملی داره به کجا میرسه؟ چرا باید از فقط مصرف کننده باشیم آیا منتظر این هستیم که تحریم رو بردارن؟ آیا منتظریم که paypal یا سیستم های مشابه، cPanel و سایر، تحریم مبارک رو از سر ما بردارن و منت سر ما بذارن و کلی جاسوسی؟! آیا منتظریم ویندوز 10 رونمایی بشه و با کلی زوق و شوق در فکر آپگرید باشیم؟ آیا و آیا و آیا های دیگه

تا کی؟ چرا؟!!! من برنامه نویس نیستم اما نمیدونم این همه عاشق کامپیوتر دارن چی کار میکنن؟!

تا کی بلدیم بهانه بگیریم که مسئولین بها نمیدن و غیره بها نمیدن مهم نیست خودمون چی کاره ایم؟!

البته نمیدونم مخاطب من کی هست و چند سالشه و رده سنی این انجمن در چه حدیه اما میدونم همه جوون هستن و مشتاق یادگیری!

s.w.a.t
October 9th, 2015, 17:38
سلام

چندی پیش یک (عده ای) از عزیزان در انجمن بحث ایجاد اسکریپتی شبیه whmcs رو مطرح کردند و از کاربران نظراتی رو خواستند حالا میخواستم ببینم کسی از عزیزان خبری داره پروژه ی مد نظر به کجا رسید آیا امیدی هست که اسکریپتی رقابتی با whmcs و حتی فراتر رو در آینده ای نه چندان دور ببینیم

در کل به کجا رسید؟! آیا کسی از برنامه نویس های عزیز قصدی داره؟ تا کی باید از اسکریپت ها و سیستم های خارجی استفاده کنیم این همه برنامه نویس و کد نویس دارن چی کار میکنن؟!! آیا فقط به این فکر هستیم که در ماه مقداری پول به جیب ما بیاد و همین و بس آیا به فکر خودکفایی نیستیم تولید ملی داره به کجا میرسه؟ چرا باید از فقط مصرف کننده باشیم آیا منتظر این هستیم که تحریم رو بردارن؟ آیا منتظریم که paypal یا سیستم های مشابه، cpanel و سایر، تحریم مبارک رو از سر ما بردارن و منت سر ما بذارن و کلی جاسوسی؟! آیا منتظریم ویندوز 10 رونمایی بشه و با کلی زوق و شوق در فکر آپگرید باشیم؟ آیا و آیا و آیا های دیگه

تا کی؟ چرا؟!!! من برنامه نویس نیستم اما نمیدونم این همه عاشق کامپیوتر دارن چی کار میکنن؟!

تا کی بلدیم بهانه بگیریم که مسئولین بها نمیدن و غیره بها نمیدن مهم نیست خودمون چی کاره ایم؟!

البته نمیدونم مخاطب من کی هست و چند سالشه و رده سنی این انجمن در چه حدیه اما میدونم همه جوون هستن و مشتاق یادگیری!

این صحبتهای شما هم درست میباشد هم غلط. درست میباشد چون باید اینکار صورت گیرد. غلط میباشد چون هنوز فرهنگ روی پای خود ایستادن در بخش it رو پیدا نکردیم و ترجیح میدیم که از کارهای دیگران استفاده کنیم چون با صرفه تر هستش. همین الان اکثر بانکهای ایرانی از سیتسم هایی که از قبل توسط شرکتهای خارجی آماده شده بود استفاده میکنند و فقط تغییر ظاهری در اون دادن. این حرف شما نیاز به یک تیم برنامه ریز، صبر و حوصله و بودجه زیاد داره و پشتیبانی های مختلف دارد که متاسفانه هیچ گاه در حال حاضر این چند مورد پیش هم نخواهند بود در شرایط کنونی کشور. بنا به خیلی از دلایل...

موفق باشید

سرزمین
October 9th, 2015, 17:46
این صحبتهای شما هم درست میباشد هم غلط. درست میباشد چون باید اینکار صورت گیرد. غلط میباشد چون هنوز فرهنگ روی پای خود ایستادن در بخش it رو پیدا نکردیم و ترجیح میدیم که از کارهای دیگران استفاده کنیم چون با صرفه تر هستش. همین الان اکثر بانکهای ایرانی از سیتسم هایی که از قبل توسط شرکتهای خارجی آماده شده بود استفاده میکنند و فقط تغییر ظاهری در اون دادن. این حرف شما نیاز به یک تیم برنامه ریز، صبر و حوصله و بودجه زیاد داره و پشتیبانی های مختلف دارد که متاسفانه هیچ گاه در حال حاضر این چند مورد پیش هم نخواهند بود در شرایط کنونی کشور. بنا به خیلی از دلایل...

موفق باشید

در این مملکت هم آدم بیکار مستعد زیاد هست و هم سرمایه گذار!

چرا نخبه های ما باید برن اون سمت و سیستم های خارجی رو اونها از اون سمت درست کنن؟! چرا فرار مغز ها زیاد شده؟ اعتقاد اینجا چی کار میکنه؟! مسئولین ما کی هستن؟ چرا چین اقتصاد اول دنیاست؟! پاسخ اینها همه مشخصه و معلوم اما ما چه کاره هستیم؟ آیا سیستمی مشابه whmcs اینقدر سرمایه میخواد؟! اگه جوان های ما شروع به ساخت کنن قطعاً مسئولین به فکر میفتن قطعاً راه ها باز میشه ولی ما فکر میکنیم نمیشه و تمام نیمخوایم از کوچک به بزرگ برسیم.

s.w.a.t
October 9th, 2015, 17:54
در این مملکت هم آدم بیکار مستعد زیاد هست و هم سرمایه گذار!

چرا نخبه های ما باید برن اون سمت و سیستم های خارجی رو اونها از اون سمت درست کنن؟! چرا فرار مغز ها زیاد شده؟ چرا اعتقاد اینجا چی کار میکنه؟!

آدم بیکار که کارش معلوم بیکاری ... وگرنه اگر کسی در ضمینه آی تی باشه و بیکار باشه، همون بهتر که بیکاری سپری کنه.

اینی که شما میگید فرار مغز ها در تمامی زمینه ها میباشد و دلیل اصلی آن نبود امکانات و سرمایه میباشد.
کسی که سرمایه داره در کشور ما ترجیح میده که پولش توی جریان باشه تا بهش اضافه بشه. دنبال این نیست که چند میلیارد تومان(حداقل) سرمایه گذاری کنه و بشینه منتظر بمونه که به نتیجه برسه بعد از چند سال!

مشکل ما طرز تفکر ما هستش نه فرار مغزها یا ...
موفق باشید

سرزمین
October 9th, 2015, 18:18
آدم بیکار که کارش معلوم بیکاری ... وگرنه اگر کسی در ضمینه آی تی باشه و بیکار باشه، همون بهتر که بیکاری سپری کنه.

اینی که شما میگید فرار مغز ها در تمامی زمینه ها میباشد و دلیل اصلی آن نبود امکانات و سرمایه میباشد.
کسی که سرمایه داره در کشور ما ترجیح میده که پولش توی جریان باشه تا بهش اضافه بشه. دنبال این نیست که چند میلیارد تومان(حداقل) سرمایه گذاری کنه و بشینه منتظر بمونه که به نتیجه برسه بعد از چند سال!

مشکل ما طرز تفکر ما هستش نه فرار مغزها یا ...
موفق باشید

دلیل نبود امکانات چیه؟ تحریم؟! یا وابستگی؟! یا همون طرز فکری که شما فرمودین متأسفانه پولدار های بی فکر ما (منظور من همه نیست) به فکر خودشون هستن و چند برابر کردن پولشون از هر طریقی.

s.w.a.t
October 9th, 2015, 18:22
تحریم. عادت به کپی کاری. عدم نو آوری. دنبال راه راحت. نبود حمایت مالی. نبود پس زمینه فرهنگی درست در این زمینه

SaeedFazlollahzadeh
October 9th, 2015, 18:34
در همون خارجی که همه ازش به عنوان گل و بلبل یاد می کنیم، یه سرمایه گذار میاد یه چن نفر مشاور استخدام میکنه که ببینه این طرح بازدهی داره یا نه. بعدش که سبک سنگین کرد، میاد سرمایه میذاره تو کار و چند سال هم صبر میکنه. نهایتش هم اینه که اگه نتیجه نگرفت، به این افتخار میکنه که سرمایه اش رو در راه علم صرف کرده.
نتیجه: صبر بالاتر خارجی ها نسبت به ما ایرانی ها!
اما در ایران ثروتمند عزیز و محترم ما به دنبال طی کردن ره صد ساله در یک شب هستند. ینی اگه همین طرح شما نیاز به زمان یک ساله (در بهترین شرایط رو فرض کنیم) داشته باشه، این سرمایه گذار داخلی میگه من رو پروژه ای سرمایه گذاری میکنم که زیر یک ماه جواب بده. خب نتیجه چی میشه؟ نتیجه این میشه که ثروتمند عزیز میره تو بخش های زودبازده سرمایه گذاری میکنه، مثل واردات و نفت و غیره.
توضیح زیاد میشه داد، اما الان فارغ از احساسات خوبی که دارید، بشینید پنج دقیقه منطقی با خودتون فکر کنید ببینید چنین چیزی تو کشور با این وضع و این طرز تفکر سرمایه دارن، جواب میده یا خیر!
اگر هم سرمایه گذار پیدا بشه، نیاز به یه تیمی داریم که بتونن با هم هماهنگ بشن. یعنی با تفاوت های فکری هم کنار بیان و مشکلی با هم نداشته باشن تا کار گروهی به نتیجه برسه. بعدشم اگه شانس بیاره اون تیم و بعد از یک سال متلاشی نشه، تازه اپلیکینشنه پا میگیره.
بعدشم فکر شما باید فرا مرزی باشه. یعنی این اپلیکیشن و اسکریپت نباید فقط شامل ایران باشه. حداقل زبان های موجود در این اسکریپت باید انگلیسی و فارسی باشن تا وجهه ی جهانی بتونه به خودش بگیره و تبلیغات تون هم جهانی باشه و در حدی که بتونید با whmc مقابله کنید.
وگرنه اگه فقط هدف تون ایران باشه، میشه مثل این بقالی های قدیم که برای یه محله ی خاص بوده و 99درصد مشتری هاش هم از همون محله بودن.
موفق باشید

shivahost
October 10th, 2015, 02:18
همین الانش نصف استفاده کننده ها دارن از نسخه های نال شده استفاده می کنن! یک تیم ایرانی که محدودیت در فروش به خارج داره و داخلی ها هم دنبال نال کردنش میرن با چه انگیزه ای کار کنه!؟

djmohammad
October 10th, 2015, 03:03
درود
دقیقا مساله همین مساله کپی رایت هست !
ما تو مقطع ارشد یک استاد در درس مهندسی نرم افزار پیشرفته داشتیم که میگفت سعی کنید بیشتر کارهاتون رو که میخواید عمومی بفروشید در بازاری غیر از ایران بفروشید تا سود بهتر و پایدارتری داشته باشید

منظور ایشون هم دقیقا همین کپی رایت هست . چه تضمینی وجود داره که تیم برنامه نویسی انقدر وقت و هزینه بگذاره و بعد نتیجه بگیره ؟

شما تضمینش رو بدید من خودم تیم برنامه نویس رو استخدام می کنم و آنالیز رو شروع می کنیم

SaeedFazlollahzadeh
October 10th, 2015, 08:22
با بند "پ" آشنایی دارید؟
مثلث "پ" چطور؟
اول پارتی باید داشته باشید و بعدش مثلث رو تکمیل کنید تا امنیت کار تون تامین بشه.
البته شما بهتر از بنده میدونید، ولی اکثر نال کننده های دنیا، یا در هندوستان زندگی میکنند، یا هندی هستند و یا یه رگ و ریشه ی هندی دارن. این چیزی که الان گفتم رو در مباحث روت و کرک کردن های اندروید، زیاد دیدم. در نرم افزار های کامپیوتری هم چند تا از بزرگان هندی رو میشناسم. در نتیجه به روش مهندسی مع*** عمل کردم و گفتم لابد تو هاستینگ هم همینه.
مثلا تو همون آمریکای جهان خوار کسی جرأت نمیکنه ویندوز کرک شده استفاه کنه، چون شدیدا تحت کنترل هست و مایکروسافت هم یه سری باج هایی به نهاد های امنیتی میده و اون ها هم با کرک مقابله میکنند.
هرچند خیلی با نفس این عمل موافق نیستم، اما اگه بتونید یه راه نفوذ پیدا کنید و مثل بیل گیتس عمل کنید، کار تون میگیره.
کلام آخر به نقل از یه خواننده ی معروف: این روزا اول پوله، بعد خدا/همه رعیتن، (رعیت هستند) ما کدخدا

سرزمین
October 10th, 2015, 18:16
بعضی دوستان در مورد کپی رایت گفتن، اگر مسلمان باشید هیچ وقت نرم افزار مسلمان ها رو نال نمی کنید پس این مورد حل شد!

نال کردن برای تمامی نرم افزار هاست همین whmcs چقدر نال میشه پس چرا وردشکست نمیشن؟ اگه میتونید اسکریپتی بسازید که با whmcs رقابت کنه و فروش خارجی هم داشته باشید حالا شروع کنید اینها بهانَست

در صورت تمایل بقیه ی دوستان نظرات خودشون رو ارائه کنن.

pazis
October 15th, 2015, 02:38
من هم با نظر اکثر افراد موافقم،

فرض کنید من به عنوان مهندس در زمینه it بعد از تحقیق و بررسی بازار به این نتیجه رسیدم که اگر سیستمی شبیه whmcs درست کنم، در چند سال آتی سود آور هست.

خب، حالا من به چه چیزهایی احتیاج دارم...

در وهله ی اول تیم متخصص: باید یه سری افراد پیدا کنیم که حداقل بهشون اطمینان داشته باشیم که فردا کل کد پروژه رو برندارن به اسم خودشون تموم کنن و جدا بفروشن. با توجه به اینکه برای اینجور کاری بازار ایران کمترین اهمیت رو داره، اگر کسی از اعضای تیم این کار رو بکنه، پیگرد قانونی اش تقریباً غیر ممکنه. این حداقلش هست. اصلاً فاکتورهای دیگه (مثل: تخصص کافی، روحیه تیمی، تناسب عقاید، ول نکردن کار وسط کار، انواع بهونه تراشی و...) رو بذاریم کنار... خود این کار خودش کندن بیستونه. اگر قبلاً چند تا کار تیمی بزرگ کرده باشید کاملاً متوجه میشید.

خب فرض کنیم یه تیم خوب جمع شد. هیچ گربه ای واسه محض رضای خدا موش نمی گیره. تیم خوب، حقوق و مزایای خوب هم می خوان. اگر می خواین کارتون خوب و با اشتیاق تیم پیش بره باید کاملاً راضی نگه شون دارید. حالا من باید یه سرمایه گذار پیدا کنم که فعلاً خرج تیم رو بده. خرج مکان و مصارف دیگه رو بده. بهش بگم چند سال دیگه پولت به احتمال زیاد بر می گرده. اونم اگر قبول کنه میگه سفته بده کل پول به همراه نزولش. دیگه بهترین حالتش بود! تازه این 10% خرج هم نیست. خرج اصلی تبلیغاته.

فرض کنیم من کل زندگیم رو ریسک کردم و سفته ها رو دادم و باز هم فرض کنیم که کار بعد از شش ماه یا یک سال به جایی رسید که بشه وارد بازار کرد. الآن اکثر هاستینگ ها whmcs دارن استفاده می کنند و کل نرم افزارها و سیستمهای دیگشون هم باهاش هماهنگ کردن و کلی قالب و افزونه و... براش طی چندین سال توسط افراد مختلف درست شده. اینکه بخوایم متقعادشون کنیم از سیستم ما استفاده کنن، علاوه بر برتری فنی سیستم ما، احتیاج به کلی تبلیغات داره. چند برابر چیزی که واسه خود whmcs تبلیغ شده. خب بازم سفته میدم!!!

در این حین تیم whmcs هم قرار نیست بیکار بشینه تماشا کنه که چجوری سهمش از بازار کم میشه. هر امکاناتی که ما داریم تو سیستمش اضافه می کنه، با خیال راحت و با سرمایه ای که این همه وقت جمع کرده. وقتی ما دیگه برتری ای نداریم، مجبوریم قیمت سیستم رو بیاریم پایین یا اینکه باز پول از سرمایه گذار بگیریم و امکانات اضافه کنیم و اون هم دیگه قبول نکنه و بگه همونی هم که قبلاً گرفتید هنوز پس ندادید.

در طول همه ی این کار ها هر وقت به یه مشکلی بر بخوریم یه عده هستن که چمدون ها رو جمع می کنن از تیم برن، هر چقدر هم تیم خوبی جمع کرده باشید، وقتی به مشکل برخوردید، کسی پای غم و غصه های شما نمیشینه و حتی صبر نمی کنه تا مشکلات حل بشه چه برسه به کمک.

خب حالا من اینجا دو تا راه دارم: یا اینکه بی خیال این همه دردسر بشم و برم سراغ یه کار دیگه، یا اینکه آخرش سفته ها رو بذارن اجرا و بیفتم زندون! البته بعید می دونم اصلاً به اونجا بکشه! تو همون مرحله ی پیدا کردن سرمایه گذار باقی می مونیم.

از حرف های شما مشخصه که تا حالا کارهای تیمی بزرگ انجام ندادید، واسه همین بود که این همه مطلب نوشتم. شاید که دیگه تقصیر رو گردن من برنامه نویس و طراح نندازید.

چون از حرف های شما علاقه ی به ریشه یابی این مسئله برداشت میشه، چند خط هم در باب دلایل این اتفاقات می نویسم.

دلیل اول، فقر مالی که مهم ترین دلیل هست و بقیه هم از همین سرچشمه می گیره. فقط کافیه حقوق متوسط سالیانه 100000 دلاری یه برنامه نویس خبره در آمریکا رو با حقوق سالیانه نهایتاً 10000 دلاری همون برنامه نویس در ایران مقایسه کنید. از شرایط زندگی و امکانات و فرهنگ جامعه و خیلی مسائل دیگه هم بگذریم. تازه همین برنامه نویس خبره تازه الآن هست که خبره شده و این همه حقوق می گیره. تا قبل از اینکه چند سال سابقه کار پیدا کنه نصف این هم به زور بهش می دادن.

بله وقتی یه نفر ببینه بعد از کلی درس خوندن و زحمت کشیدن، داره صبح تا شب نهایت زورش رو می زنه و 10% چیزی که حقشه بهش میدن و باید با ماهی کمتر از 1000 دلار سر کنه و به زور از خرج زندگی اش بربیاد، چرا دست به خیانت نزنه و کل زحمت دیگران رو به نفع خودش تموم نکنه و اون حق ضایع شده اش رو کمی جبران نکنه؟

از اون طرف برای یه سرمایه گذار توی آمریکا، اگر کل سرمایه ای که برای این کار می ذاره هم به هدر بره، اصلاً شاید توی زندگی اش هیچ تاثیری نداشته باشه. اما توی ایران این خودش کلی سرمایه محسوب میشه و مردم حاضرن به خاطرش هر کاری بکنن، هر کاری!

دلیل دوم، قانون. توی ایران نه قانون کپی رایتی هست، نه قانون درست حسابی واسه پیگیری های بین المللی، نه قانون مناسبی واسه حقوق کارمند و مدیر و... در شرکت های نرم افزاری. اگر هم قانونی باشه و اجرا بشه، همیشه یه عده ای هستن که با همون بند پ که دوستمون هم اشاره کردن، زیر پا می گذارن و خلاص. اصلاً از کجا معلوم که فردا سایتمون رو فیل خیس نکردن و به انواع اتهامات مسخره دستگیر نشدیم؟؟ از کجا معلوم که پس فردا نیان بگن شما همه ی کارهایی که می کردید مشمول مالیات میشده و حالا باید بدید.

دلیل سوم، فرهنگ. وقتی نسخه ی نال شده مجانی هست، چرا بیام پول بدم بابت همون چیز؟ وقتی میشه سرمایه گذاری کرد رو بساز و بفروش و سودش هم حتمیه، چرا ریسک کنم؟ وقتی میشه در وقت کار برم فیس بوک و وب گردی، بعدش هم یه کد درب و داغون تحویل بدم و درخواست کنم تست بشه تا باگ هاش در بیاد، چرا از تمام وقت کار کنم و تمام نیروم رو بذارم روی این کار؟

دلیل که هنوز خیلی زیاده. دیگه من خسته شدم از بس نوشتم!

JeyServer
October 15th, 2015, 15:55
بنده همه حرف های استادان رو قبول دارم
صرفا دلیلم برای شرکت در این تایپک این جمله هست.

بعضی دوستان در مورد کپی رایت گفتن، اگر مسلمان باشید هیچ وقت نرم افزار مسلمان ها رو نال نمی کنید پس این مورد حل شد!

شما با این حرفتون دارید 4/3 بازار IT ایران رو از اسلام خارج میکنید!!
این تایپک رو مطالعه بفرمایید تا متوجه ریشه های شرعی در این زمینه باشید
http://www.netiran.net/group/1190/discussion/17611

البته ما برای وب سایتمون پنل کاربری رو از 0 خودمون نوشتیم(به جز قالب Clip-one که خریداری کردیم) و هرچند خیلی عالی نیست ولی حداقل میدونیم که همه چیزش متعلق به خودمونه.

بنده عضو کوچک جامعه برنامه نویسی هستم و باید عرض کنم که نوشتن اسکریپت های تجاری که با لایسنس کار کنند(اسکریپت کد شده باشه) در ایران برابر حروم کردن زمان ، انرژی و سرمایه هست.

سرزمین
October 15th, 2015, 18:22
بنده همه حرف های استادان رو قبول دارم

شما با این حرفتون دارید 4/3 بازار it ایران رو از اسلام خارج میکنید!!

البته ما برای وب سایتمون پنل کاربری رو از 0 خودمون نوشتیم(به جز قالب clip-one که خریداری کردیم) و هرچند خیلی عالی نیست ولی حداقل میدونیم که همه چیزش متعلق به خودمونه.

بنده عضو کوچک جامعه برنامه نویسی هستم و باید عرض کنم که نوشتن اسکریپت های تجاری که با لایسنس کار کنند(اسکریپت کد شده باشه) در ایران برابر حروم کردن زمان ، انرژی و سرمایه هست.

دوست عزیز صرفاً همین رو بگم کلیه ی این صحبت ها بهانه ای بیش نیست و چیز غلطی که در ذهن ما شکل گرفته بازم عرض خودم رو تکرار میکنم مگه whmcs نال نمیشه؟ پس دارن چه جوری چرخ خودشون رو میچرخونن؟! مگه نرم افزار های دیگه نال نمیشن؟

جسارت به شما نشه کلی عرض میکنم ما عادت کردیم لقمه ی آماده جلومون بذارن و همش میگیم همه چیز که آمادست و ما هم نمیتونیم رقابت کنیم! کپی رایت هم که معنی نداره!

اینها فقط بهانه ای بیش نیست... دوستان عرض بنده رو جواب ندادن نرم افزار های دیگه دارن چی کار میکنن؟!

شما با این حرفتون دارید 4/3 بازار IT ایران رو از اسلام خارج میکنید!!

متوجه این حرفتون هم نشدم کپی کردن نرم افزاری که یک مسلمان نوشته باشه جایز نیست.

JeyServer
October 15th, 2015, 18:24
دوست عزیز صرفاً همین رو بگم کلیه ی این صحبت ها بهانه ای بیش نیست و چیز غلطی که در ذهن ما شکل گرفته بازم عرض خودم رو تکرار میکنم مگه whmcs نال نمیشه؟ پس دارن چه جوری چرخ خودشون رو میچرخونن؟! مگه نرم افزار های دیگه نال نمیشن؟

جسارت به شما نشه کلی عرض میکنم ما عادت کردیم لقمه ی آماده جلومون بذارن و همش میگیم همه چیز که آمادست و ما هم نمیتونیم رقابت کنیم! کپی رایت هم که معنی نداره!

اینها فقط بهانه ای بیش نیست... دوستان عرض بنده رو جواب ندادن نرم افزار های دیگه دارن چی کار میکنن؟!

برنامه هاو شرکت های خارجی ده ها قانون برای حمایت ازشون وجود داره.
درسته که همه برنامه ها قابل کرک شدن هستن ولی در اروپا یا امریکا سطح فرهنگ + ترس از جریمه های سنگین 99٪ استفاده های غیر قانونی رو خنثی میکنه و کاملا صنعت برنامه نویسی سود آور هست.(ببینید ماهیانه چقدر برای اسکریپت های نال شده روی سرور های اختصاصی ابیوز میاد)
هر چند که از نظر شما این ها همش بهانه هست ولی این که برنامه نویس ماه ها وقتشو صرف خلق برنامه ای بکنه و ببینه اکثریت "مردم کشور خودش" دارن از نسخه کرک شده استفاده میکنند، بیش از ضرر و زیان های مالی، درد آور و ناامید کننده است.

سرزمین
October 15th, 2015, 18:30
برنامه هاو شرکت های خارجی ده ها قانون برای حمایت ازشون وجود داره.
درسته که همه برنامه ها قابل کرک شدن هستن ولی در اروپا یا امریکا سطح فرهنگ + ترس از جریمه های سنگین 99٪ استفاده های غیر قانونی رو خنثی میکنه و کاملا صنعت برنامه نویسی سود آور هست.(ببینید ماهیانه چقدر برای اسکریپت های نال شده روی سرور های اختصاصی ابیوز میاد)
هر چند که از نظر شما این ها همش بهانه هست ولی این که برنامه نویس ماه ها وقتشو صرف خلق برنامه ای بکنه و ببینه اکثریت "مردم کشور خودش" دارن از نسخه کرک شده استفاده میکنند، بیش از ضرر و زیان های مالی، درد آور و ناامید کننده است.

https://fa.wikisource.org/wiki/%D9%82%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%86_%D8%AD%D9%85%D8%A7% DB%8C%D8%AA_%D8%A7%D8%B2_%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82_ %D9%BE%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D8%A2%D9%88%D8%B1%D9%86%D 8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86_%D9%86%D8%B1%D9%85%E2%80%8C %D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C_% D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86%D9%87%E2%80%8C%D8%A7 %DB%8C

JeyServer
October 15th, 2015, 18:30
متوجه این حرفتون هم نشدم کپی کردن نرم افزاری که یک مسلمان نوشته باشه جایز نیست.

ایا برنامه نویس های سایر کشور ها، برنامه نویس نیستند؟حقوقی ندارند؟
وقتی به هر دلیلی ما بعضی از برنامه نویس ها رو استثنا میکنیم مردم ارزش برنامه نویسی رو کمتر درک میکنند.
آیا نباید برای حمایت تولید داخلی + فرهنگ سازی کپی رایت همه برنامه ها رعایت بشه؟

سرزمین
October 15th, 2015, 18:35
ایا برنامه نویس های سایر کشور ها، برنامه نویس نیستند؟حقوقی ندارند؟
وقتی به هر دلیلی ما بعضی از برنامه نویس ها رو استثنا میکنیم مردم ارزش برنامه نویسی رو کمتر درک میکنند.
آیا نباید برای حمایت تولید داخلی + فرهنگ سازی کپی رایت همه برنامه ها رعایت بشه؟

از لحاظ شرعی کپی کردن/کرک کردن برنامه ای که مسلمانان طراحی کردند اشکال شرعی داره
از لحاظ قانونی نیز در کشور ما برای همه قانون حمایت وجود داره.

JeyServer
October 15th, 2015, 18:40
https://fa.wikisource.org/wiki/%d9%82%d8%a7%d9%86%d9%88%d9%86_%d8%ad%d9%85%d8%a7% db%8c%d8%aa_%d8%a7%d8%b2_%d8%ad%d9%82%d9%88%d9%82_ %d9%be%d8%af%db%8c%d8%af%d8%a2%d9%88%d8%b1%d9%86%d 8%af%da%af%d8%a7%d9%86_%d9%86%d8%b1%d9%85%e2%80%8c %d8%a7%d9%81%d8%b2%d8%a7%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c_% d8%b1%d8%a7%db%8c%d8%a7%d9%86%d9%87%e2%80%8c%d8%a7 %db%8c

شما مثل اینکه توی این کشور زندگی نمیکنی؟!
قانون های خیلی بزرگ تر از این رو دور میزنند و آب از آب تکون نمیخوره.

بنده هم، حرف یکی از دوستان رو تکرار میکنم:
به من تضمین بدید که پروژه ما غیرقانونی استفاده نمیشه، بنده اسکریپتی فراتر از whmcs رو راهی بازار میکنم!

سرزمین
October 15th, 2015, 18:44
شما مثل اینکه توی این کشور زندگی نمیکنی؟!
قانون های خیلی بزرگ تر از این رو دور میزنند و آب از آب تکون نمیخوره.

بنده هم، حرف یکی از دوستان رو تکرار میکنم:
به من تضمین بدید که پروژه ما غیرقانونی استفاده نمیشه، بنده اسکریپتی فراتر از whmcs رو راهی بازار میکنم!

تضمینی وجود نداره و برای هیچ عهدی وجود نخواهد داشت، اما ارزش قائل شدن برای کشور و برای یک ایرانی فراتر از این حرف هاست.

mohsened
November 12th, 2015, 22:40
سلام

تعدادی از دوستان تاپیک سیستم مدیریت هاستینگ آرتا رو مشاهده کرده بودن که قرار بود در تاریخ مشخصی ارائه بشه اما به چندین دلیل این پروژه کنسل شد و وقت و انرژی بسیاری به کلی از بین رفت .

مورد اول این بود که این پروژه سرمایه گذار نداشت و به صورت تیمی از برنامه نویس ها در حال کار بود که هر یک در فروش قرار بود سهمی داشته باشن . از اونجایی که پروژه ای مشابه آرتا خیلی زمان بر و سنگین هست برنامه نویس ها یکی یکی کنار کشیدن و براشون به صرفه نبود که این تایم رو برای پروژه ای که مشخص نیست آینده ای داشته باشه یا نه صرف کنن .
حتی سعی کردیم با پیش فروش لایسنس ها با قیمت پایین تر بخشی از سرمایه مورد نیاز رو جذب کنیم اما حتی یک نفر هم ایمیل نزد که فقط درباره شرایط سوال بکنه چه برسه به خرید .

مورد بعدی ، عدم اطمینان به بازار داخلی و مشکلات متعدد جهت ارائه و فروش در بازار خارجی بود (تحریم و ...) . 70% کاربران ایرانی (حتی بسیاری از برنامه نویس ها!) از نرم افزار های کرک و نال شده و ... استفاده می کنن و پرداخت مبلغ 1$ رو هم سنگین میبینن . به شخصه دیدم که برنامه نویس ها از IDE های پولی مثل PhpStorm به صورت کرک شده استفاده می کنن . با توجه به این قضیه چه انتظاری از باقی مردم میشه داشت ؟ چطور میشه انتظار داشت که کاربران عادی برای کار برنامه نویس ها ارزشی قائل بشن ؟

در نتیجه امکان اجرای چنین پروژه هایی در ایران بسیار کم و حتی صفر می باشد .