PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پارتیشن بندی برای KVM + virtualizor

alimosavi
July 31st, 2015, 09:38
سلام

این وضعیت فعلی پارتیشن بندی من هست ، همین خوبه یا نیاز به تغییر داره ؟

Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
/dev/sda1 9.1G 3.1G 5.6G 36% /
devtmpfs 24G 0 24G 0% /dev
tmpfs 24G 0 24G 0% /dev/shm
tmpfs 24G 17M 24G 1% /run
tmpfs 24G 0 24G 0% /sys/fs/cgroup
/dev/mapper/vg01-storage 900G 77M 854G 1% /storage

majidisaloo1
July 31st, 2015, 11:15
بنده برای سلوس وی ام را که نصب میکنم این پارتیشن را اصلا قبول ندارم
نمونه پارتیشن صحیح :

[root@server2 ~]# df -h
Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
/dev/sdb5 68G 2.2G 62G 4% /
tmpfs 16G 0 16G 0% /dev/shm
/dev/sdb1 3.9G 74M 3.6G 2% /boot
/dev/sdb3 145G 47G 91G 34% /home
/dev/sdb7 9.5G 23M 9.0G 1% /tmp

====
[root@server2 ~]# vgs
VG #PV #LV #SN Attr VSize VFree
vg1 1 10 0 wz--n- 931.50g 581.50g
vg2 1 0 0 wz--n- 663.81g 663.81g

SCN
July 31st, 2015, 13:18
بهترین پارتشین در حال حاظر که Virtualizor پشتیبانی می کنه استفاده از Standard Partition ، یعنی هر دیسک سخت یک پارتیشن ext4/ext3 و استفاده از File system QCOW2 برای VM ها.
QCOW2 فرمت بسیار مناسبی برای KVM و دارای Performance خیلی خوبی هستند.
امکان Convert این فایل سیستم به VMware / Citrix هم وجود داره و همینطور Recovery این نوع فایل ها از Volume group base storages ها هم راحت تر است.

alimosavi
July 31st, 2015, 14:02
بهترین پارتشین در حال حاظر که Virtualizor پشتیبانی می کنه استفاده از Standard Partition ، یعنی هر دیسک سخت یک پارتیشن ext4/ext3 و استفاده از File system QCOW2 برای VM ها.
QCOW2 فرمت بسیار مناسبی برای KVM و دارای Performance خیلی خوبی هستند.
امکان Convert این فایل سیستم به VMware / Citrix هم وجود داره و همینطور Recovery این نوع فایل ها از Volume group base storages ها هم راحت تر است.

از این موضوع اطمینان دارید ؟ توصیه خود Virtualizor استفاده از LVG هست..

SCN
July 31st, 2015, 14:21
از این موضوع اطمینان دارید ؟ توصیه خود Virtualizor استفاده از LVG هست..
استفاده از VG به چه صورت؟
برای هر دیسک سخت افزاری یک VG ؟ اینطور امنیت اطلاعات از حالتی که تمام هارد ها در یک VG باشند بیشتر خواهد شد اما در حالتی که تمام دیسک ها در یک VG باشند و یکی از PV هاتون به هر دلیل corrupted بشه اونوقت Recovery کردن اطلاعات بسیار زمانگیر و سخت خواهد بود و ممکن هست تاثیر سوء روی تمام ماشین های مجازی روی اون Storage بگذاره.
اما زمانی که Standard Partition استفاده کنید اگر هارد به هر دلیلی خراب بشه شما میتونید از ابزارهای مربوط به Ext Recovery استفاده کنید یا مهم تر اگر قصد داشته باشید زیرساخت مجازی ساز را تغییر بدید ، مثال از Virtualizor مهاجرت کنید به Proxmox یا باقی راهکارها راحت با انتقال فایل های مربوط به دیسک VMها به سرور جدید این مورد انجام میشه.
همینطور ابزاری مثل QCOW convert و Ext4 optimize هم در صورتی که از فایل سیستم QCOW2 استفاده و پارتیشن بندیتان Ext* باشه براتون در ٕدسترس هست.
قبلا هم که یکسری بنچمارک در مقایسه با فایل سیستم های QCOW2 و RAW دیدم ، QCOW2 نتیجه ی بهتری داشته.
این نمونه پارتیشن بندی سرور خودم هست.

NAME MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda 8:0 0 1.8T 0 disk
├─sda1 8:1 0 2G 0 part /boot
└─sda2 8:2 0 1.8T 0 part /
sdb 8:16 0 1.8T 0 disk
├─sdb1 8:17 0 1.8T 0 part /sde
└─sdb2 8:18 0 8G 0 part [SWAP]
sdc 8:32 0 1.8T 0 disk
└─sdc1 8:33 0 1.8T 0 part /sdd

سه هارد فیزیکی ، sda برای KVM و OpenVZ و sdd و sde برای KVM.

majidisaloo1
July 31st, 2015, 23:28
استفاده از VG به چه صورت؟
برای هر دیسک سخت افزاری یک VG ؟ اینطور امنیت اطلاعات از حالتی که تمام هارد ها در یک VG باشند بیشتر خواهد شد اما در حالتی که تمام دیسک ها در یک VG باشند و یکی از PV هاتون به هر دلیل corrupted بشه اونوقت Recovery کردن اطلاعات بسیار زمانگیر و سخت خواهد بود و ممکن هست تاثیر سوء روی تمام ماشین های مجازی روی اون Storage بگذاره.
اما زمانی که Standard Partition استفاده کنید اگر هارد به هر دلیلی خراب بشه شما میتونید از ابزارهای مربوط به Ext Recovery استفاده کنید یا مهم تر اگر قصد داشته باشید زیرساخت مجازی ساز را تغییر بدید ، مثال از Virtualizor مهاجرت کنید به Proxmox یا باقی راهکارها راحت با انتقال فایل های مربوط به دیسک VMها به سرور جدید این مورد انجام میشه.
همینطور ابزاری مثل QCOW convert و Ext4 optimize هم در صورتی که از فایل سیستم QCOW2 استفاده و پارتیشن بندیتان Ext* باشه براتون در ٕدسترس هست.
قبلا هم که یکسری بنچمارک در مقایسه با فایل سیستم های QCOW2 و RAW دیدم ، QCOW2 نتیجه ی بهتری داشته.
این نمونه پارتیشن بندی سرور خودم هست.

NAME MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda 8:0 0 1.8T 0 disk
├─sda1 8:1 0 2G 0 part /boot
└─sda2 8:2 0 1.8T 0 part /
sdb 8:16 0 1.8T 0 disk
├─sdb1 8:17 0 1.8T 0 part /sde
└─sdb2 8:18 0 8G 0 part [SWAP]
sdc 8:32 0 1.8T 0 disk
└─sdc1 8:33 0 1.8T 0 part /sdd

سه هارد فیزیکی ، sda برای KVM و OpenVZ و sdd و sde برای KVM.

شما با KVM کلا کار کردید؟ فکر نمیکنم اینطور باشد چون راهنمایی هاتون کلا متفاوت با تصورات بنده هست که چندین سال است با KVM دارم کار میکنم
هر هارد یک PV هست که برای جدا شدن هارد ها برای هر PV یک VG ایجاد میکنید و برای مثال برای دو تا هارد دو تا vg خواهید داشت.
هر vps که ساخته میشه یک lvm هست که روی vg ساخته میشود
غیر از این حالت هم ممکن است
حالت پارتیشن بندی استاندارد فقط برای فضای root/ و /home و /tmp و... است
فضای سرور های مجازی باید حتما Volum Group یا همان VG باشد .

alimosavi
August 1st, 2015, 00:33
شما با KVM کلا کار کردید؟ فکر نمیکنم اینطور باشد چون راهنمایی هاتون کلا متفاوت با تصورات بنده هست که چندین سال است با KVM دارم کار میکنم
هر هارد یک PV هست که برای جدا شدن هارد ها برای هر PV یک VG ایجاد میکنید و برای مثال برای دو تا هارد دو تا vg خواهید داشت.

استاندارد همینی هست که شما گفتید ( البته فکر کنم vg ممکنه فقط برای یک pv نباشه)
فکر کنم دوستمون مزایای استفاده از QCOW2 گفتند که در این صورت می شه از فایل سیستم یا پارتیشن معمولی استفاده کرد . اما بر روی LVM باید از RAW استفاده کرد .

majidisaloo1
August 1st, 2015, 09:21
استاندارد همینی هست که شما گفتید ( البته فکر کنم vg ممکنه فقط برای یک pv نباشه)
فکر کنم دوستمون مزایای استفاده از QCOW2 گفتند که در این صورت می شه از فایل سیستم یا پارتیشن معمولی استفاده کرد . اما بر روی LVM باید از RAW استفاده کرد .

بله شما میتوانید یک vg بسازید و n تا pv بهش وصل بکنید اما ما در solusvm برای اینکه بتونیم هارد ها را جا به جا بکنیم محبور هستیم چند تا vg بسازیم

Yas-Host
August 1st, 2015, 09:35
نیاز به lvm نیست.

پارتیشن ها رو standard بسازید در ورژن جدید virtualizor می تونید از نوع file در سرور storage ادد کنید و همانند وی ام ویر جدا سازی کنید هارد هارو.

hamid.soltani92
August 1st, 2015, 10:15
سلام.
با توجه به مستندات virtualizor (http://www.virtualizor.com/wiki/Install_KVM):
۱- در نسخه‌های جدید الزام به استفاده از LVM نیست.
۲- پارتیشن روت حداقل باید ۸۰ گیگابایت فضا داشته باشد.

saeid_e00
August 1st, 2015, 17:55
سلام.
با توجه به مستندات virtualizor (http://www.virtualizor.com/wiki/Install_KVM):
۱- در نسخه‌های جدید الزام به استفاده از LVM نیست.
۲- پارتیشن روت حداقل باید ۸۰ گیگابایت فضا داشته باشد.

سلام
اگه درست متوجه شده باشم فقط دوتا فایل سیستم لازمه :
روت و سواپ + بقیه فضای خالی ( که گفته لازم نیست پارتیشن بسازین و مونت کنید )

درسته ؟

SCN
August 1st, 2015, 18:15
PV یعنی Physical Volume ، زمانی که شما یک هارد فیزیکی را در Volume Group میخواهید بسازید باید یک Physical Volume از هارد فیزیکی ایجاد کنید و در Volume Group آن را اضافه کنید.
اما زمانی که حالت Standard Partition و File system استفاده کنید ، دیگر PV جداگانه برای هر سرور ساخته نمیشه.

Yas-Host
August 1st, 2015, 18:49
سلام
اگه درست متوجه شده باشم فقط دوتا فایل سیستم لازمه :
روت و سواپ + بقیه فضای خالی ( که گفته لازم نیست پارتیشن بسازین و مونت کنید )

درسته ؟

سلام

در ورژن جدید نیاز به استفاده از این نوع پارتیشن بندی نیست

کلیه پارتیشن ها و فضای های خالی را از نوع standard بسازید و بعد از نصب virtualizor برای هر standard یک storage از نوع file اضافه کنید.

در صورت نیاز به توضیحات بیشتر می توانید به پشتیبانی virtualizor.com تیکت ارسال کنید بسیار پشتیبانی خوبی دارند.

alimosavi
August 3rd, 2015, 22:54
سلام

در ورژن جدید نیاز به استفاده از این نوع پارتیشن بندی نیست

کلیه پارتیشن ها و فضای های خالی را از نوع standard بسازید و بعد از نصب virtualizor برای هر standard یک storage از نوع file اضافه کنید.

در صورت نیاز به توضیحات بیشتر می توانید به پشتیبانی virtualizor.com تیکت ارسال کنید بسیار پشتیبانی خوبی دارند.

پس احتمالا می شه با همین تعریف storage متفاوت مثلا از دو نوع مجازی ساز KVM و OpenVz در یک سیستم استفاده کرد ؟

SCN
August 4th, 2015, 07:31
پس احتمالا می شه با همین تعریف storage متفاوت مثلا از دو نوع مجازی ساز KVM و OpenVz در یک سیستم استفاده کرد ؟
بله.
اما فقط این مسیر در Virtualizor توسط openvz پشتیبانی می شود.

/etc/vz

امکان ساخت Container بر روی Storage های دیگر نیست.