PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کپی رایت چیست ؟ و چرا کپی رایت ؟

lordmhn
July 17th, 2015, 20:34
کپی رایت چیست و چرا کپی رایت ؟

شاید کپی رایت رو زیاد شنیده باشید و شاید اصلا نشنیده اید ولی از اون جایی که من به بحث کپی رایت علاقه بسیاری دارم سعی دارم کمی در مورد این مبحث توضیح بدم که واقعا قضیه چیه و چرا میگن باید از کپی رایت حمایت کرد و یا کار ها ، سرویس هایی که ارائه می دهیم باید طبق این قانون باشه ، البته این بحث رو من از زبان خودم میگم.
کپی رایت چیه ؟ کپی رایت یه قانونه بین المللی هست که تقریبا خیلی از کشور های دنیا از این قانون حمایت می کنن و میشه گفت کار هایی که انجام میدهند از این قانون پیروی می کنه و تقریبا ۸۰% از مردم از این قانون پیروی می کنن حالا ممکنه این سوال پیش بیاد که خب این قانون چی میگه !؟
جواب بسیار ساده این سوال اینه که چیزی که مالکیتش رو ندارید حق استفاده ازش رو ندارید حالا این مسئله توی طیف وسیعی میتونه تاثیر گذار باشه از وب ، اپلیکشن ، حتی طرح های شرکت های مختلف رو شامل میشه البته کپی رایت شامل بند های مختلفی میشه که نه من تمامش رو میدونم نه اطلاع دقیقی ازش دارم ولی هدف من از این پست این بوده که کمی اطلاعات در این زمینه به علاقه مندان بدم.
کپی رایت در وب ممکنه اطلاع دقیقی از این قانون در زمینه های دیگه نداشته باشم ولی در زمینه کاری خودم یعنی وب خوب این قانون رو میشناسم اول از همه قانون کپی رایت این حق رو به صاحبین اثر می ده که در صورتی که شخصی یا شرکتی از کل و یا جزئی از محصول شما یا طرح شما استفاده کند شما یعنی صاحب اثر میتواند از طریق قانون از شخص یا شرکتی که این کار را انجام داده شکایت کنید و بر اساس قوانین درج شده با این افراد برخورد کنید.
خب از کجا میشه فهمید که این اثر مربوط به شخص یا شرکت خاصی است و یا به عبارت دیگر صاحب این اثر را شناخت ، اول از همه نهادی برای ثبت اثر در هر کشوری قرار دارد که میشه با مراجعه به اون نهاد صاحبین اثر رو شناخت حالا اگر دسترسی به این نهاد بنا به دلایلی غیر قابل دسترس هست میشه از طریق کپی رایت هایی که در فایل های وبی که در پروژه ها و یا وب سایت ها قرار دارد قابل شناسایی خواهد بود ولی در این میان افرادی هستند که علاقه ای به این قوانین ندارند و از قالب ها ، اسکریپت ها و یا سورس های خارجی کپی برداری می کنند و به فروش میرسانند ولی از لحاظ قانونی این کار مخالف قانون است ولی متاسفانه در ایران پشتیبانی از این قانون نمیشود پس افرادی سودجو دست به کپی برداری از نمونه های ایرانی یا خارجی می کنند و همین باعث شده تا صنعت وب ایران به شدت ضعیف شود چون این کار باعث شده تا خلاقیت از طراحان ایرانی از بین برود و در نهایت با کپی برداری از طرح های خارجی یا دانلود کردن سورس های خارجی و به اصطلاح فارسی سازی قالب ها را به فروش می گذارند ولی در اصل طرح و ایده اصلی دست طراح خارجی بوده و هست .
شاید این بحث هم پیش بیاید که خب ما هزینه ی فارسی سازیمان را می گیریم ولی در اصل کپی شده و بعد از اون فارسی شده این حرف زمانی درست است که ابتدا قالب را بخریم بعد از آن فارسی کنیم از این نظر مشکلی وجود ندارد ولی وقتی میشه ایده ، طراحی و کد نویسی دست خودمان باشه چرا از طرح های خارجی استفاده کنیم ؟ درسته شاید زمان کمتر و سود بیشتر ! همه اینو دوست دارن ولی واقعا جرم حساب میشه ولی متاسفانه بسیاری از طراحان ایرانی این رویه رو دنبال می کنن و علاقه ای به کمی خلاقیت ندارن .

جمع بندی : طراحان ایرانی علاقه ای به صرف خلاقیت ندارن این علت های گوناگونی داره یکی میتونه عدم توانایی طراح ، علت دیگه هزینه ی گرفته شده برای صرف کار که اگر بسته به تلاش و زحمتی که کشیده میشه دستمزد تعیین کنند این مشکل به مرور زمان رفع خواهد شد ولی متاسفانه بیشتر طراحان و برنامه نویسان یا دانایی لازم را ندارند یا به دنبال سود کلان هستند . پیشنهاد من به همه طراحان صرف کمی خلاقیت در طراحی و کد نویسی هست چون وقتی کاری رو درست انجام بدین ، درست و حسابی هم دستمزد می گیرین.

----
منبع مطلب (http://mehrshadonline.com)

yourhosting
July 17th, 2015, 21:17
چیزی که در ایران مفهومی نداره!

mohammadali3517
July 17th, 2015, 21:23
خداییش فک کنم مردم ایران بیشتر از کپی رایت با نال و کرک شده اشنا باشن

lordmhn
July 17th, 2015, 21:44
چیزی که در ایران مفهومی نداره!

حرفت درسته ولی اگر هر کس به اندازه سهم خودش عمل کنه آروم آروم جریان درست میشه

zwb
July 17th, 2015, 22:18
تو ایران متاسفانه هر چیزی اختصاصی بزنید فرداش برای همه هست
تو ایران چیز اختصاصی نداریم مشترکی متاسفانه باید استفاده بشه انشالله به امید روزی که ایران و مردم حق کپی رایتو رعایت کنند واقعا عالی میشه

Linorth
July 17th, 2015, 22:29
تو ایران متاسفانه هر چیزی اختصاصی بزنید فرداش برای همه هست
تو ایران چیز اختصاصی نداریم مشترکی متاسفانه باید استفاده بشه انشالله به امید روزی که ایران و مردم حق کپی رایتو رعایت کنند واقعا عالی میشه

شما برای اپلیکیشن و وبسایتی که طراحی میکنی پتنت بگیر تو خود ایران، کسی کپی کرد با مامور میتونی بری دم خونه اش!
درسته ما بخاطر محصولات خارجی دچار مشکل نمیشیم چون ایران ملنیوم اکت رو امضا نکرده، ولی در درون مرز های خودمون اگه طراح برای طرح خودش ارزش قائل باشه راه های قانونی برای حفاظت از اثر وجود داره.

zwb
July 17th, 2015, 22:32
شما برای اپلیکیشن و وبسایتی که طراحی میکنی پتنت بگیر تو خود ایران، کسی کپی کرد با مامور میتونی بری دم خونه اش!
درسته ما بخاطر محصولات خارجی دچار مشکل نمیشیم چون ایران ملنیوم اکت رو امضا نکرده، ولی در درون مرز های خودمون اگه طراح برای طرح خودش ارزش قائل باشه راه های قانونی برای حفاظت از اثر وجود داره.

بله حق با شماست اما یه نفر دو نفر نمیشه 40 نفرو اینکارو کرد ....
باید مردم ما یکم ارزش قائل بشن

سیدرضا بازیار
July 18th, 2015, 19:38

هزینه ثبت سایت و لوگو اختصاصی چقدر میشه؟

Linorth
July 29th, 2015, 20:22
هزینه ثبت سایت و لوگو اختصاصی چقدر میشه؟
لوگو رو که فکر کنم 5 هزارتومان میتونی پروسه ثبت رو شروع کنی. (درنهایت بعد از ثبت فک کنم حدود 50 هزارتومان هزینه طرح صنعتی هست)

سایت هم که جزو ثبت های نرم افزاری هست با 1000 تومان ثبت شروع میشه و در نهایت وقتی پتنت رو بگیری سالی 20 یا 25 تومن (دقیق یادم نیست) ازت میگیرن واسه حق ثبت.