PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ping.ir این دامنه برای ثبت ممنوع است

Vahid
May 9th, 2009, 13:35
:taz::taz::taz::taz::taz::taz::taz::taz::taz:
یعنی چه دلیلی میتونه داشته باشه؟

Sajad
May 9th, 2009, 13:51
دامنه های اینترنتی هست دیگه :d

Vahid
May 9th, 2009, 13:59
چی؟
چه ربطی داره !

ali_mi_wht
May 9th, 2009, 14:01
انحصاریه مثله خیلی چیزای دیگه!!!

Nikan
May 9th, 2009, 14:11
آقا فقط انحصار

ali_mi_wht
May 9th, 2009, 15:31
بلی
اگه به سایت nic.ir برید، یه قسمتی داره با عنوان -نام و واژه‌های عمومی مربوط به اینترنت- و در اونجا یک سری اسم لیست کردند و نوشتند که این نام‌ها تحت هیچ دامنهٔ سطح بالایی مجاز نمی‌باشند، حتی یک سری اسم های فارسی هم هستند. خوب حالا شما برخی از اسامی (مثلاً host یا ping) رو برای دامنه های سطح بالای دیگری مثله com و یا net امتحان کنید مثلاً سایت ping.com یا host.net رو ببینید.
نتیجه: وقتی این اسامی برای دامنه های سطح بالای دیگه کار می کنه ولی برای ir. کار نمی کنه مطمئن میشی که بحث فنی نیست و امکان استفاده وجود داره ولی برای هر کسی و یا هر منظوری نه!
و این یعنی انحصار!
البته کاری به خوبی یا بدی انحصار و یا انحصار بد و خوب ندارم.
کامپیوتر من در انحصار خودمه و خیلی هم خوبه!

1eng.ir
May 9th, 2009, 18:50
:taz::taz::taz::taz::taz::taz::taz::taz::taz:
یعنی چه دلیلی میتونه داشته باشه؟
سلام مستر جان
چی شده زدی تو خط دامین، اونم .آی آر ؟!!!

WebRang
May 9th, 2009, 20:06
این دامنه هم مثل دامنه host.ir هست!
من با نیک صحبت کرد بودم (قبلا")
میگفت مثل دامنه مثلا " qazvin.ir هست ...
که باید از استاندار یا شهردار یا .... مجوز بگیرید تا ثبت بشه ...

IFACO.Net
May 9th, 2009, 20:11
سلام M4$T3R عزیز

اگه این دامنه ها قابل ثبت بودند ، چند سال پیش توسط دیگران ثبت شده بودند و از آن بهره برداری انحصاری میکردند!!!

مثل کلمه host و domain و ....

مثلا اگر کلمه هاست در اختیار یک شرکت بود ، ببینید چه انحصاری راه می انداخت و ............................ !!!

پس اولا انحصار نیست !!! ، بلکه سیاست هوشمندانه ای هست که موجب شده است جلوی فرصت طلبی بعضی ها در چند سال اخیر گرفته شود !

درست است که در کشور ما نواقص و کمبود هایی وجود دارد ولی خوبی ها را هم نباید نادیده گرفت !

موفق باشید

ali_mi_wht
May 10th, 2009, 00:07
اگه سیاسته! سیاسته انحصاریه!
اگه هوشمندانه هست چرا software, hardware, download و خیلی اسم های دیگه رو که مهمتر از host و domain و ... هستند، غیرمجاز نیستند. وقتی کارگزاری ir. در انحصار نیک هست و اسامی اینترنتی رو که خیلی به کار خودش ربط داره غیرمجاز کرده (توجه کنید که اسامی شهرها و ... غیرمجاز نیستند بلکه مجوز می خواند)، شما به این چی می گید؟
ضمناً با کلمه هاست یا host چه انحصاری رو می شه راه انداخت که با کلمه mizban یا میزبان و یا iranhost نمی شه؟
باز هم می گم کاری به خوبی یا بدی انحصار و یا انحصار بد و خوب ندارم. مطمئناً انحصار ممکنه یه جایی خوب باشه یه جایی بد!
ولی این کار نیک استفاده از امتیاز انحصاریشه و رزرو این کلمات فعلاً برای خودشه چون در حال حاضر بلااستفاده می باشند.

persian.developer
May 10th, 2009, 12:56
سلام
جالب اینجاست که چند وقت پیش دامنه computer.ir ثبت شده بود! همون موقع من network.ir رو می خواستم ثبت کنم که اجازه نمی داد...
بعد از مدتی (چند ماه) اون computer.ir هم باز نمی شد!
جالب تر اینجاست که download.ir چند سالی هست که کار می کنه (فکر کنم!) ولی هنوز کسی کاری بهش نداره در صورتی که download.ir عمومی تر است نسبت به ping و network و...

mehdi24
May 19th, 2009, 21:31
انحصاری که میشه با host.ir راه انداخت با دامین های مذخرفی مثل download نمیشه .
اگر host.ir فعال باشه و خدمات بده،اکثر افرادی که آشنایی زیادی ندارن فکر می کنن مثلا این سایت وابسته به یک شرکت خیلی معتبر و یا حتی وابسته به دولته! پس همون بهتر که ثبتش مجاز نیست

IFACO.Net
May 19th, 2009, 22:36
اگر host.ir فعال باشه و خدمات بده،اکثر افرادی که آشنایی زیادی ندارن فکر می کنن مثلا این سایت وابسته به یک شرکت خیلی معتبر و یا حتی وابسته به دولته! پس همون بهتر که ثبتش مجاز نیست
کاملا درسته !

TaraHestaN.Net
May 20th, 2009, 00:43
اگه انحصاره چرا http.ir و iran.ir ممنوع شدن ؟:دی
با این چه انحصاری میشه راه انداخت !؟
انحصار هست اما دلیل ممنوع شدنشون باید چیز دیگه ای باشه ..

Mohsen
May 20th, 2009, 00:50
اگه این صفحه رو ببینید: http://www.nic.ir/Generic_Internet-Related_Names
نوشته این نام‌ها تحت هیچ دامنهٔ سطح بالایی مجاز نمی‌باشند، اما خیلی از اینا با پسوند com net و ... ثبت شدن.
البته منم با دوستان موافقم که ثبت نشدن این نام‌ها بهتره چون ممکنه موجب سوء استفاده تجاری واقع بشه. البته اینکه لیست کامل نیست و ایراداتی بهش وارده هم در جای خودش درسته

TaraHestaN.Net
May 20th, 2009, 00:55
اره لیستش کامل نیست مثلا iran.ir رو نداره اما ممنوعه

ادین نوشت : kharazmi.ir هم ممنوعه !

NET
May 20th, 2009, 02:48

Iran.ir که ثبت هست و داره کار می‌کنه و به عنوان پرتال دولتی و رسمی ایران هست.
بعضی کشورها و شهرها هم اسم کشور یا شهر مهم‌شون رو با پسوند ملی برای همین پورتال دولتی استفاده می‌کنند، مثلا مثل دوبی

http://www.dubai.ae

TaraHestaN.Net
May 20th, 2009, 02:55
اوا من چک کردم زده بود ممنوع !

ali_mi_wht
May 20th, 2009, 20:07

من که متوجه نشدم! سوء برداشت افراد از یک اسم چه ربطی به انحصار داره و آیا اینکه تخیلات یک عده معدود می تونه زمینه انحصار در کاری رو بوجود بیاره؟
توضیح:
انحصار یعنی حق برخورداری از یک امتیاز که دیگران از آن برخوردار نباشند؟

فکر کن download.ir مزخرفه. :eek::stupid:

ali_mi_wht
May 20th, 2009, 20:21
کاملا درسته !

is24 دولتی نیست.
is24 خیلی معتبره.
اگه host.ir رو به is24 بدن، قبول نمی کنه.
نشون به این نشون که اسمش is24 هست.

به نظر شما اکثر افرادی که آشنایی زیادی ندارن (به قول دوستمون) از is24 چه برداشتی می کنن؟:oops:

Mohsen
May 20th, 2009, 20:22

ادین نوشت : kharazmi.ir هم ممنوعه !

اسم شهرها و استان ها ممنوعه
اسم بناهای تاریخی ممنوعه
اسم مشاهیر ممنوعه

البته بعضی از این‌ها رو می‌تونید ثبت کنید ولی خیلی پیچیده هست، مثلا یه بار یکی می‌خواست 33pol.ir رو ثبت کنه، بعد می‌زد ممنوع است، پیگیری کرده بود گفته بودن باید از سازمان میراث فرهنگی مجوز بگیری! اسم شهرها و استان‌ها هم مال وزارت کشور هست(استان‌داری ها و شهرداری ها)

ali_mi_wht
May 20th, 2009, 20:28
اگه این صفحه رو ببینید: http://www.nic.ir/Generic_Internet-Related_Names
نوشته این نام‌ها تحت هیچ دامنهٔ سطح بالایی مجاز نمی‌باشند، اما خیلی از اینا با پسوند com net و ... ثبت شدن.
البته منم با دوستان موافقم که ثبت نشدن این نام‌ها بهتره چون ممکنه موجب سوء استفاده تجاری واقع بشه. البته اینکه لیست کامل نیست و ایراداتی بهش وارده هم در جای خودش درسته

به این می گن حرف حساب.
پس به نظر می رسه nic از امتیاز انحصاریش درست استفاده کرده و با ممنوع کردن برخی اسامی مانع سوء استفاده های تجاری شده. (انشاء...)