PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تغییر از MariaDB ب MySQL در CentOS 7

OmidX
April 22nd, 2015, 18:59
طبق اطلاعیه رسمی از رد هت ، در توزیع CentOS 7 و RHEL 7 در بخش پایگاه داده MariaDB جایگزین MySQL شده و در نسخه 7 دیگه از MySQL خبری نیست . (البته در CentOS 6 و RHEL 6 هنوز پشتیبانی میشه.)

Red Hat will continue to support MySQL in the more mature editions of RHEL (including RHEL 6), but for Red Hat Enterprise Linux 7 we have selected a database technology for the future with MariaDB

https://access.redhat.com/documentation/en-US/Red_Hat_Enterprise_Linux/7/html/7.0_Release_Notes/chap-Red_Hat_Enterprise_Linux-7.0_Release_Notes-Web_Servers_and_Services.html

یک API در MariaDB هست ک فک میکنم دایرکت ادمین و سی پنل (بزودی) از اون داره برای یوزر ها استفاده میکنن .

حالا سؤال من اینه ک آیا راهی هست بشه بطور کلی در CentOS 7 یه تغییر کوچولو بدیم و MySQL رو جایگزین MariaDB کنیم ؟ :-?

jahromweb
April 22nd, 2015, 19:10
سلام
بله خبر درسته از مدتی قبل هم روی فدورا انجام شده بود(رد هت از فدورا فرک میشه)

راهی که به ذهن من میرسه کامپایل از سورس هست
جالبه که طبق توضیحی که در سایت فدورا داده شده حتی dnf install mysql هم ماریا نصب میکنه! (در فدورا ۲۰ dnf وجود داره و در ۲۲ کلا جایگزین yum میشه)

OmidX
April 22nd, 2015, 19:13
سلام
بله خبر درسته از مدتی قبل هم روی فدورا انجام شده بود(رد هت از فدورا فرک میشه)

راهی که به ذهن من میرسه کامپایل از سورس هست
جالبه که طبق توضیحی که در سایت فدورا داده شده حتی dnf install mysql هم ماریا نصب میکنه! (در فدورا ۲۰ dnf وجود داره و در ۲۲ کلا جایگزین yum میشه)

بله دقیقا من هم میخواستم MySQL 5.6 رو نصب کنم ک ارور داد نسخه 5.6 یی وجود نداره (!) ، زدم 5.5 نصب شه ، در کمال تعجب دیدم ک MariaDB 5.5 نصب شده .

jahromweb
April 22nd, 2015, 19:19
بله دقیقا من هم میخواستم MySQL 5.6 رو نصب کنم ک ارور داد نسخه 5.6 یی وجود نداره (!) ، زدم 5.5 نصب شه ، در کمال تعجب دیدم ک MariaDB 5.5 نصب شده .
به نظرم ماریا رو حذف کنید و از سورس mysql نصب کنید حل میشه
جالبه که علت این که با زدن دستور نصب و حتی ریست مای اس کیو ال ،‌ همه روی ماریا انجام میشه جلوگیری از اختلال برنامه و پنل ها اعلام شده
علت این تغییر هم ظاهرا فروخته شدن mysql به یک شرکت تجاری هست و بحث هایی که روی تجاری شدن و غیر اوپن سورس بودن mysql مطرح هست میباشد ( mysql رایگان ولی غیر اوپن سورس البته نسخه ی پولی هم هست با پشتیبانی و ...)‌

rezaonline.net
April 22nd, 2015, 19:29
Mysqlخیلی وقته به اوراکل واگذار شده. پیشنهاد میکنم از همون mariadb استفاده کنید بهینه تر هست

jahromweb
April 22nd, 2015, 19:38
Mysqlخیلی وقته به اوراکل واگذار شده. پیشنهاد میکنم از همون mariadb استفاده کنید بهینه تر هست
سلام
جناب یک سوال
درمورد بهینه تر بودن و سریع تر بودنش زیاد خوندم اما از طرف دیگر زیاد هم دیدم که در یک سری موراد مشکل ساز هست و ...
اگر امکان دارد توضیح بدید در چه صورت مشکل ساز هست ؟
باتشکر

rezaonline.net
April 22nd, 2015, 20:17
مشکل ساز ؟
من مشکلی ندیدم !!!

کلیه برنامه هایی که با mysql کار میکنند به سادگی با mariadb هم تطابق کامل دارند علاوه بر اون mariadb انجین جدید XtraDB هم برروی mariadb قابل استفاده است که نوع بهینه انجین InnoDB هست .

شما میتونید به جای mysql از percona هم استفاده کنید .
http://www.percona.com

در کل mysql به دلیل اینکه زیر مجموعه اوراکل قرار گرفته و همونطور که میدونید اوراکل خودش یک DBMS به همین اسم داره که مخصوص داده های حجیم هست و تجاری هست
MySql هم به خاطر اینکه منافاتی با سیاست تجاری بودن نداشته باشه ، بعد از چند مدت دیگر (تاریخ دقیقش رو اطلاع ندارم) تجاری میشود .

لذا از چند سال پیش برنچ هایی از mysql گرفته شده و توسعه داده شده اما برای کاربر نهایی تفاوتی در استفاده نیست .

این هم نمونه هایی از بنچ مارک ها
http://www.percona.com/software/percona-server/benchmarks

من خودم به شخصه دو سال پیش از percona استفاده میکردم مشکلی نداشتم
در حال حاضر هم از mariadb5.5 استفاده میکنم و هیچ گونه مشکلی ندارم !!

اگر مشکل خاصی دارید یا برایتان پیش آمده مطرح کنید بررسی کنیم .