PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : فرق ESX با ESXi چیست ؟

vPsPersia.COM
August 16th, 2010, 21:17
سلام دوستان

بالاخره می خواهم VMWARE رو تست کنم . شاید اون طوریا که من میگم هم بد نیست .

میخواهم ESX یا ESXi نصب کنم . نمی دانم کدام !

تفاوت این ها چیه ؟ من CPU چهار هسته ای 5630 دارم و هایپر تردینگ داره که 4 تا هسته مجازی هم اضافه می کنه .

حالا 12 گیگ رم هم دارم که تا 24 هم زیاد میشه . عزیزان کدام رو نصب کنم . فرقشان چیه ؟

کدام پولی و کدام نیست . کدام پنل به یوزر میده کدام نمیده .

یک عکس دارم که مربوط به سال 2009 هست . اما اگه بشه یک این طور چیزی داشته باشید که جدید هم باشه خوبه

http://www.vmware.com/files_inline/images/vsphere_detailed_comparison.gif

1eng.ir
August 16th, 2010, 21:46
What are the 10 major differences between VMware ESX Server and ESXi Server?

1. VMware ESXi Server has no service console
2. VMware ESXi Server uses RCLI instead of service console utilities
3. VMware ESXi Server is extremely thin = fast installation + faster boot
4. VMware ESXi Server can be purchased as an embedded hypervisor on hardware
5. VMware ESXi Server’s service console (firewall) is configured differently
6. VMware ESXi Server has a “yellow firmware console”
7. VMware ESXi Server has server health status built in
8. Some networking features are configured through the service console are not available or are experimental
9. VMware ESXi Server requires fewer patches and less rebooting
10. You can buy VMware ESXi Server for as little as $495

How does VMware ESXi Server compare to ESX Server? (http://www.virtualizationadmin.com/articles-tutorials/vmware-esx-articles/general/vmware-esxi-server-compare-esx-server.html)

rn4j1m1
August 16th, 2010, 22:08
What are the 10 major differences between VMware ESX Server and ESXi Server?

1. VMware ESXi Server has no service console
2. VMware ESXi Server uses RCLI instead of service console utilities
3. VMware ESXi Server is extremely thin = fast installation + faster boot
4. VMware ESXi Server can be purchased as an embedded hypervisor on hardware
5. VMware ESXi Server’s service console (firewall) is configured differently
6. VMware ESXi Server has a “yellow firmware console”
7. VMware ESXi Server has server health status built in
8. Some networking features are configured through the service console are not available or are experimental
9. VMware ESXi Server requires fewer patches and less rebooting
10. You can buy VMware ESXi Server for as little as $495

How does VMware ESXi Server compare to ESX Server? (http://www.virtualizationadmin.com/articles-tutorials/vmware-esx-articles/general/vmware-esxi-server-compare-esx-server.html)

ممد منظورت از اون جمله ای که bold کردی چیه ؟

vPsPersia.COM
August 16th, 2010, 22:11
it means

ESX < ESXi ???

1eng.ir
August 16th, 2010, 22:15
ممد منظورت از اون جمله ای که bold کردی چیه ؟
در جواب به سوال محسن:

کدام پنل به یوزر میده کدام نمیده .

it means
ESX < ESXi ???
نه برعکس! ESX از ESXi بهتره.

rn4j1m1
August 16th, 2010, 22:28
در جواب به سوال محسن:

نه برعکس! ESX از ESXi بهتره.

ESXi نمیتونه پنل تحت وب به کاربران بده اما میشه با vshare client به کاربران پنل داد

LoveLife
August 16th, 2010, 23:27
ESXi نمیتونه پنل تحت وب به کاربران بده اما میشه با vshare client به کاربران پنل داد
حجمش 180 مگ هست

rn4j1m1
August 17th, 2010, 01:20
حجمش 180 مگ هست

نه ورژن 4 ، 120 مگ هست و ورژن 4.1 حدود 220 مگ (فکر کنم شما میانگینش رو گفتید) :d

Arashdn
August 17th, 2010, 08:49
ESX قیمتش نجومیه ...
همین ESXi خیلی خوبه و تقریبا امکاناتش تکمیله
فقط دیتاسنترتون اگه بره هر سرور یه پرایوت وی لن بده و بره هر رنج آیپی یه گت وی جدید بده مشکل بر میخورید
در واقع ای اس ایکس آی فقط یه دونه گت وی بره آیپی ها قبول میکنه
این مورد رو قبل خرید در نظر داشته باشید

شما که از سیتریکس دارید کوچ میکنید باید بگم که جز در موارد کنترل پهنای باند و مشل گت وی ها ESXi از هر نظر نسبت به سیتریکس سر تره .....

Aria
August 17th, 2010, 09:18
سلام.

موردی که بالا ذکر شده رو ما تا به حال ندیدیم، احساس می کنم مشکل از طرف دیتاسنتر شما هست که شبکشون محدودیت در تعداد Gateway ایجاد میکنه !

در عمل این صحبت شما توضیح حرفه ای نداره چون اصولاً vLAN ها در حالت روتر های Layer-3 ایجاد می شند (در دیتاسنتر های حرفه ای که از شبکه Cisco استفاده می کنند) و قاعده کاری به صورت خلاصه و کلی به شرح زیر هست:

یک vLAN ست میشه و شما 3 تا IP از رنج مورد نظر رو برای Broadcast IP و Gateway و Subnet قرار می دید که در این حالت بسته به معادلات موجود تعداد IP های قابل استفاده به حالت 5 - 13 - 29 و ... خواهد بود.

شما اگر vLAN اول رو به حالت 29/ دریافت کنید، پس 5 آی پی قابل استفاده خواهید داشت و اگر بخواید 5 آی پی دیگه به سرور خودتون اضافه کنید، دیتاسنتر برای شما یک vlan دیگه ایجاد می کنه و قاعدتاً برای اتصال اون به port سرور شما، می بایست vlan جدید رو با vlan اول که به سرور شما متصل شده، share کنه تا مشکلی پیش نیاد.

در سناریو بالا، شما میتونید از هر یک از Gateway ها استفاده کنید و یا از هر دو اونها استفاده کنید و در هر دو حالت تمام IP های ارائه شده به سرور شما فعالیت خواهند کرد.

در نهایت، ما چندین مشتری ESXi داریم که البته کارشون به 5 یا 13 تا IP ختم نمیشه و اگر مورد ذکر شده توسط شما صحیح بود، الان مشتری های ما هم رسماً ورشکست شده بودند !!

میشه بدونم صحبت شما بر چه پایه ای هست ؟ آیا در سایت vmware تاییدی برای اون وجود داره و یا تنها تجربه شخصی شما هست ؟

با تشکر.

vPsPersia.COM
August 17th, 2010, 10:48
دیتاسنتر ما (NetDirect.DE ) به این صورت هست که هر آی پی آخرش .1 بزارید میشه gateway .

حالا به نظر شما مشکلی پیش میاد؟

Aria
August 17th, 2010, 10:56
سلام.

در این حالت مشخص هست که دیتاسنتر از شبکه های Layer-2 استفاده می کنه که قابلیت VLAN بندی در حالت IP Cast رو ندارند و اگر بخوان کاری انجام بدن، باید از روش Port VLAN استفاده کنند که در این حالت هم همه چیز به هم میریزه و غیر از شبکه های خصوصی و دیتاسنتر های خصوصی، این حالت کاربردی نداره.

در حال حاظر شما میتونید به راحتی به غیر از IP هایی که به شما اعلام کردند، از IP های دیگه هم استفاده کنید که ممکن هست به سرور دیگه ای داده شده باشه و این یعنی خود فاجعه ;)

همینطور در این حالت احتمالاً NetBIOS هم باز هست چون اگر ببندن باید تحت vLAN ببندند و اینطوری نمیشه چون همه سرور ها تحت یک vLAN هستند (اگر یک سرور ویندوز به من بدید، در عرض 10 دقیقه چندین سرور تحت همون رنج IP رو براتون هک می کنم و تمام اطلاعاتشون رو بهتون میدم :P)

در مورد سوال شما، ممکن هست مشکل پیش بیاد ولی تا جایی که من حدس می زنم (فقط در حد حدس! مدرکی ندارم و بررسی ای هم انجام نشده) نباید مشکلی وجود داشته باشه چون در این حالتی که شما میگید، عملاً هیچ چیز سر راه شبکه نیست !!!

بهنون پیشنهاد می کنم که NetBIOS و UNC رو از طریق Firewall سرور ویندوز یا لینوکس خودتون ببندید تا از هک شدن در شبکه داخلی توسط سرور های دیگه جلوگیری کنید (تا حدی البته).

با تشکر.

vPsPersia.COM
August 17th, 2010, 11:12
ممنونم Aria جان .

اگه مطالب دیگه ای در مورد این نوع شبکه ها هست بازم بگو ، در مورد امنیتشون .

Aria
August 17th, 2010, 12:11
سلام.

همون صحبت های بالا هم مربوط به تاپیک نبود و اصولاً میتونه باعث انحراف تاپیک بشه که طبق قوانین انجمن، این کار اخطار داره.

در هر حال، اگر سوالی هست تاپیک جدا بزنید تا بررسی بشه و اگر بلد بودم جوابتون رو میدم.

در مورد این تاپیک، قاعدتاً esx بهتر هست و امکانات بیشتری داره و همینطور محدودیت کمتر!

با تشکر.

avaserver
August 17th, 2010, 12:30
در حال حاظر شما میتونید به راحتی به غیر از IP هایی که به شما اعلام کردند، از IP های دیگه هم استفاده کنید که ممکن هست به سرور دیگه ای داده شده باشه و این یعنی خود فاجعهخیر اینگونه نیست IP ها باید از طریق کنترل پنل کاربری خریداری شوند و بعد از Assign به سرور قابل استفاده در سرور Assign شده می باشند .

با سپاس .

ShahreServer
August 17th, 2010, 12:40
خیر اینگونه نیست IP ها باید از طریق کنترل پنل کاربری خریداری شوند و بعد از Assign به سرور قابل استفاده در سرور Assign شده می باشند .

با سپاس .

شما از این دیتاسنتر سرور دارید ؟ و تست کردید که اگر روی یک سرور یک ای پی سرور دیگر Add شود کار نمی کند ؟ یا مثل Giga-International هر ای پی سرور دیگه بزنی Add میشه و Network به هم میرزه و جریمه !

Aria
August 17th, 2010, 12:48
خیر اینگونه نیست IP ها باید از طریق کنترل پنل کاربری خریداری شوند و بعد از Assign به سرور قابل استفاده در سرور Assign شده می باشند .

با سپاس .

سلام.

بنده تمام صحبت هایی که کردم فرضیه بود و بر حسب اطلاعات داده شده در همین تاپیک بود که در اون حالت، قواعد بدین شکل خواهد بود که وقتی چند سرور در *یک* vlan قرار می گیرند، می تونند به همدیگه وصل بشند و یا IP Conflict ایجاد بشه به اشتباه یا از عمد !

با تشکر.

Arashdn
August 17th, 2010, 23:38
سلام
جناب آریا
شما تا الان یوزری داشتید که در ESXi دو تا رنج آیپی با گت وی های مختلف ادد کرده باشه؟؟؟

avaserver
August 18th, 2010, 00:18
شما از این دیتاسنتر سرور دارید ؟ و تست کردید که اگر روی یک سرور یک ای پی سرور دیگر Add شود کار نمی کند ؟ یا مثل Giga-International هر ای پی سرور دیگه بزنی Add میشه و Network به هم میرزه و جریمه !بله سرور داریم و سرور های این دیتاسنتر را نیز ارائه می دهیم . هر IP فقط با Assign شدن به یک سرور قابل استفاده در آن سرور است ، البته گفته جناب Aria را نیز تایید می کنم امنیت IP ها کمی پایین است .

با سپاس .

Arashdn
August 18th, 2010, 06:37
امنیت IP ها کمی پایین است .
کمی؟؟؟؟
خیلی پاییینه ....

Aria
August 18th, 2010, 06:50
سلام.

اگر دوست داشته باشید، میتونید یک VPS ویندوز به من بدید که vlan از طریق مجازی ساز روش تنظیم نکرده باشید و من در عرض 1 ساعت (نهایتاً) بهتون در مورد شبکه های این دیتاسنتر اطلاعات دقیقتری میدم (البته اصلاً به من مربوط نیست، فقط در حد اطلاعات بیشتر برای افرادی که دوست دارند این اطلاعات رو داشته باشند).

در ضمن، همونطور که بارها گفتم، هیچ دیتاسنتر *بد* ای وجود نداره و تنها انتخاب ما هست که خوب یا بد رو مشخص می کنه و به قولی:

Its all about value - quality and price are different terms though - value is what you are after

با تشکر.