PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بهترین توزیع لینوکس برای کاربری خانگی

hotler
March 6th, 2015, 15:40
درود
تصمیم مهاجرت از ویندوز به لینوکس رو دارم.
لینوکس مزیت های بسیاری داره ، مهمترینش اینه که رایگان هست.
به احتمال زیاد با لینوکس پیشرفت کنم ولی ویندوز .....
مطمئناً برام سخت خواهد بود ولی به نظرم ارزشش رو داره.
توی توزیع های لینوکس موندم به نظر شما کدوم توزیع مناسب تر هست ؟
اوبونتو رو که یکی از دوستان گفتن باید تیشه زد به ریشش و اصلاً خوب نیست ، توزیعی که اکثراً استفاده میکنن.
لینوکس هم ماشالله کم توزیع نداره و برای من که تازه وارد هستم خیلی گیج کنندست.
اساتید ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

rezaserver
March 6th, 2015, 15:46
سلام
بنده هم همین فکر رو در نظر دارم.
با صحبتهایی که با یکی از همکاران انجام دادم گفتن که CentOS 7 برای سیستم خانگی بهتره.
دسکتاپش ورژنش بالاست و خیلی چیزای دیگه.

007
March 6th, 2015, 15:48
سلام
المنتری و مینت از بهترین ها برای دسکتاپ هستن

ارادت

hotler
March 6th, 2015, 15:48
سلام
با صحبتهایی که با یکی از همکاران انجام دادم گفتن که CentOS 7 برای سیستم خانگی بهتره.

درود
CentOS فکر کنم برای سرور های لینوکسی باشه.
شاید من اشتباه میکنم .
ولی اگر برای سرور های لینوکسی باشه ، منطقی نیست توی سیستم خانگی ازش استفاده کرد.

elementary
March 6th, 2015, 15:53
کاملا به سلیقه شما برمیگرده ! هر توزیعی که دوست دارید نصب کنید ....

توزیع ها فقط چند بیس دارند مثل دبیان ها . ردهت ها . سوزه ها . جنتو ها . ارچ ها و ....

حالا هرکدوم اینها چند زیر مجموعه دارند ! ابونتو و مینت و المنتری زیر مجموعه دبیان هستند ! سنت او اس و فدورا زیر مجموعه ردهت و ......

هیچ فرقی نمیکنه کدوم رو استفاده میکنید اگر به دنبال رابط کاربری و زیبایی هستید هر سیستمی رو میشه روی توزیع دیگه ای نصب کرد و هیچ مشکلی نداره !

سنت او اس از رابط گرافیک قدیمی گنوم 2 استفاده میکنه و مناسب سرور است ولی میشه روی سنت او اس گنوم 3 ریخت همانطوری که میشه روی گنوم 3 فدورا گنوم 2 یا دسکتاپ کی دی ای نصب کرد !

4n0nym0us
March 6th, 2015, 15:55
سلام

همکار شما سخت در اشتباهه
CentOS اصلا به درد سیستم های خونگی نمی خوره

بهترین Distro های موجود فعلا Ubuntu و Mint هستند (البته خود Mint باز چند نسخه داره که یکی بر اساس Ubuntu هست با دستکتاپ های مختلف یکی هم براساس Debian)
به نظر من Ubuntu در حال حاضر خیلی خوب برای کاربران خانگی ساپورت می شه

Mehran18
March 6th, 2015, 15:56
درود
CentOS برای سرور های لینوکسی باشه.
شاید من اشتباه میکنم .
ولی اگر برای سرور های لینوکسی باشه ، منطقی نیست توی سیستم خانوگی ازش استفاده کرد.

بنده به شما fedora رو پیشنهاد می کنم .
عضو خانواده redhat و هم خانواده cent os می باشد.
https://getfedora.org/en/workstation/

hotler
March 6th, 2015, 15:59
بنده به شما fedora رو پیشنهاد می کنم .
عضو خانواده redhat و هم خانواده cent os می باشد.
https://getfedora.org/en/workstation/

ممنون.
رابط کاربریش چطوره ؟
CentOS رو که گفتن به درد سیستم خانگی نمیخوره.
32 بیت و 64 بیت نداره ؟

Mehran18
March 6th, 2015, 16:04
ممنون.
رابط کاربریش چطوره ؟
CentOS رو که گفتن به درد سیستم خانگی نمیخوره.
32 بیت و 64 بیت نداره ؟

رابط کاربری خوب و جذابی داره ولی باز هم به قول دوستمون بستگی به سلیقه شما داره باید بگیرید ببینید خوشتون میاد یا نه..

نسخه 32 بیت (http://ftp-srv2.kddilabs.jp/Linux/packages/fedora/releases/21/Workstation/i386/iso/Fedora-Live-Workstation-i686-21-5.iso)
نسخه 64 بیت (http://ftp.jaist.ac.jp/pub/Linux/Fedora/releases/21/Workstation/x86_64/iso/Fedora-Live-Workstation-x86_64-21-5.iso)

hotler
March 6th, 2015, 16:14
سپاس
امنیت لینوکس رو یادم شد بپرسم.
برای لینوکس باید آنتی ویروس تهیه کرد ؟ یا اینم رایگان هست ؟
الان من توی ویندوز یک اکانت با دسترسی محدود ساختم و بدون آنتی ویروس دارم از سیستمم استفاده میکنم و تا الان هم به مشکلی نخوردم.
توی لینوکس هم همچین قابلیتی وجود داره ؟

wenhost
March 6th, 2015, 16:38
centos برای استفاده خانگی اصلا توصیه نمیشه

elementary
March 6th, 2015, 16:55
سپاس
امنیت لینوکس رو یادم شد بپرسم.
برای لینوکس باید آنتی ویروس تهیه کرد ؟ یا اینم رایگان هست ؟
الان من توی ویندوز یک اکانت با دسترسی محدود ساختم و بدون آنتی ویروس دارم از سیستمم استفاده میکنم و تا الان هم به مشکلی نخوردم.
توی لینوکس هم همچین قابلیتی وجود داره ؟

خیر نیازی به انتی ویروس نیست !

اکانت چی دوست عزیز؟

pasargad web
March 6th, 2015, 17:08
اگر از لحاظ گرافیکی میخواین این توزیع خوب هست:
pearos
خیلی هم شبیه مکینتاش هست. با این فرق که لوگو pearos یک گلابی گاز زده هستش.
توزیع fedora هم خوبه.
برای آنتی ویروس هم میتونید از این استفاده کنید:
http://linuxseason.ir/8302/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%86%D8%B5%D8%A8-%D8%A2%D9%86%D8%AA%DB%8C-%D9%88%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B3-%D9%82%D9%88%DB%8C-%D9%88-%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%86-comodo-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA.html

elementary
March 6th, 2015, 17:10
اگر از لحاظ گرافیکی میخواین این توزیع خوب هست:
pearos
خیلی هم شبیه مکینتاش هست. با این فرق که لوگو pearos یک گلابی گاز زده هستش.
توزیع fedora هم خوبه.
برای آنتی ویروس هم میتونید از این استفاده کنید:
http://linuxseason.ir/8302/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%86%D8%B5%D8%A8-%D8%A2%D9%86%D8%AA%DB%8C-%D9%88%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B3-%D9%82%D9%88%DB%8C-%D9%88-%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%86-comodo-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA.html

دوست عزیز توزیع pear دیگه توسعه داده نمیشه ! لطفا دقت کنید !

bl4ck
March 6th, 2015, 23:08
سلام
دوست عزیز
اول اینو بگم که هیچی ویندوز نمیشه
کلا ویندوز یه چی دیگست
شما بعد از چند روز کار بالینوکس دوباره برمیگردید به همین ویندوز

برای سیستم خانگی بهترین گزینه ubuntu desktop هست .گرافیک زیبایی داره
centos هم برای سرور ها

yourhosting
March 6th, 2015, 23:12
بهترین توزیع اوبونتو هست.
چرا میگید بد هست اوبونتو؟!

elementary
March 6th, 2015, 23:20
سلام
دوست عزیز
کلا ویندوز یه چی دیگست

centos هم برای سرور ها

من 20 سال هست که لینوکس کارمیکنم ! از سیستم شخصی بنده گرفته تا سیستم لامپ های اتاقم !

- - - Updated - - -

چیزی تحت بهترین نداریم ! همه توزیع ها خوبه هستند و استفاده از هر توزیع به سلیقه مربوط میشه

softlayer
March 6th, 2015, 23:35
درود
از نظر بنده خیلی به شکل و شمایل تکیه نکنید از این دید ویندوز و مک از همه بهتر هست
توزیعی رو انتخاب کنید که توسعه دهندگان اون فعال هستند و تعدد پکیجها بالاست در نتیجه شما در ادامه کارکردتون با اون سیستم عامل دچار سردرگمی نمیشید.
ابونتو از این نظر بسیار مورد اعتماد و اطمینان هست
موفق باشید

elementary
March 6th, 2015, 23:40
درود
از نظر بنده خیلی به شکل و شمایل تکیه نکنید از این دید ویندوز و مک از همه بهتر هست
توزیعی رو انتخاب کنید که توسعه دهندگان اون فعال هستند و تعدد پکیجها بالاست در نتیجه شما در ادامه کارکردتون با اون سیستم عامل دچار سردرگمی نمیشید.
ابونتو از این نظر بسیار مورد اعتماد و اطمینان هست
موفق باشید

بله درسته اوبنتو پرتلاش ترین تیم توسعه رو داره

و بعضی از توزیع های ابونتو پشتیبانی بلند مدت دارن lts که در سال های زوج منتشر میشوند مثل 16.04 یا 14.04 یا 12.04

hotler
March 9th, 2015, 16:33
خیر نیازی به انتی ویروس نیست !

اکانت چی دوست عزیز؟

یک اکانت با دسترسی محدود ، برای نصب فایل و ... نیاز به پسورد ادمین دارد در نتیجه ویروس نمیگیره سیستم.

alireza12186
March 9th, 2015, 16:37
استفاده از توزیع های مختلف لینوکس کاملا سلیقه ای هست . ممکنه یک نفر از اوبونتو خوشش بیاد و یکی دیگه از فدورا
اما استفاده از سنت او اس به عنوان دسکتاپ رو اصلا توصیه نمیکنم . اگر دوست دارید از سیستم های ردهت بیس استفاده کنید توصیه میکنم فدورا رو استفاده کنید.
اگر تازه کار هستید و تازه میخواید وارد دنیای لینوکس بشید از مینت استفاده کنید که با اینترفیس سینامون به ویندوز شباهت بیشتری داره

پیشنهاد من به شما یا اوبونتو یا فدورا هست

hotler
March 9th, 2015, 16:42
سلام
دوست عزیز
کلا ویندوز یه چی دیگست

centos هم برای سرور ها

بله ابونتو بسیار خوبه ولی من تصمیم گرفتم از fedora استفاده کنم.

برای این موضوع با vMware دو تا سیستم عامل رو اجرا میکنم و سعی میکنم کم کم از ویندوز فاصله بگیرم ماه اول آشنایی با محیط لینوکس و دستورات ، ماه دوم استفاده از fedora و ماه سوم پاک کردن ویندوز .

- - - Updated - - -

نمیدونم ، شاید چون به این خاطر که عضو خانواده دبیان هست.

- - - Updated - - -

استفاده از توزیع های مختلف لینوکس کاملا سلیقه ای هست . ممکنه یک نفر از اوبونتو خوشش بیاد و یکی دیگه از فدورا
اما استفاده از سنت او اس به عنوان دسکتاپ رو اصلا توصیه نمیکنم . اگر دوست دارید از سیستم های ردهت بیس استفاده کنید توصیه میکنم فدورا رو استفاده کنید.
اگر تازه کار هستید و تازه میخواید وارد دنیای لینوکس بشید از مینت استفاده کنید که با اینترفیس سینامون به ویندوز شباهت بیشتری داره

پیشنهاد من به شما یا اوبونتو یا فدورا هست

سپاس از شما.

بله مصمم هستم از فدورا استفاده کنم.

alireza12186
March 9th, 2015, 16:48
سپاس از شما.

بله مصمم هستم از فدورا استفاده کنم.

خواهش میکنم . استفاده از لینوکس شرایط خاص خودش رو داره. من پنج سال پیش در یک فاصله زمانی یک ماهه سه بار اوبونتو نصب کردم و هر بار پاک کردم و دوباره ویندوز نصب کردم ولی وقتی باهاش آشنا شدم دیگه رهاش نکردم. اولین چیزی که داخل اوبونتو توی ذوقم زد این بود که در حالت عادی حتی یه فایل موزیک هم نمیتونستم پخش کنم (البته این مورد توی بعضی توزیع ها مثل مینت و آریوس وجود نداره)‌ . به تدریج یاد گرفتم چیکار کنم و توزیعهایی مثل اوبونتو، فدورا، مینت، پارسیکس، دبیان، آریوس و چند تا توزیع دیگه رو تست کردم. ولی از بین اینها اوبونتو و فدورا از همه بهتر بودن .

hotler
March 9th, 2015, 18:53
خواهش میکنم . استفاده از لینوکس شرایط خاص خودش رو داره. من پنج سال پیش در یک فاصله زمانی یک ماهه سه بار اوبونتو نصب کردم و هر بار پاک کردم و دوباره ویندوز نصب کردم ولی وقتی باهاش آشنا شدم دیگه رهاش نکردم. اولین چیزی که داخل اوبونتو توی ذوقم زد این بود که در حالت عادی حتی یه فایل موزیک هم نمیتونستم پخش کنم (البته این مورد توی بعضی توزیع ها مثل مینت و آریوس وجود نداره)‌ . به تدریج یاد گرفتم چیکار کنم و توزیعهایی مثل اوبونتو، فدورا، مینت، پارسیکس، دبیان، آریوس و چند تا توزیع دیگه رو تست کردم. ولی از بین اینها اوبونتو و فدورا از همه بهتر بودن .

به درسته ، با بررسی هایی که کردم فدورا یک سر و گردن بالاتر از ابونتو هست !

elementary
March 9th, 2015, 19:36
به درسته ، با بررسی هایی که کردم فدورا یک سر و گردن بالاتر از ابونتو هست !

مقایسه فدورا با اوبنتو ؟ اصلا نمیشه این دو رو مقایسه کرد ! برای مقایسه باید دبیان رو با ردهت مقایسه کنید ! که در اخر هردو مساوی هستند !

hotler
March 9th, 2015, 21:01
مقایسه فدورا با اوبنتو ؟ اصلا نمیشه این دو رو مقایسه کرد ! برای مقایسه باید دبیان رو با ردهت مقایسه کنید ! که در اخر هردو مساوی هستند !

چطور مساوی هستند ؟

شما خودت کدوم نسخه رو ترجیح میدی ؟

1eng.ir
March 9th, 2015, 21:17
اوبونتو رو که یکی از دوستان گفتن باید تیشه زد به ریشش و اصلاً خوب نیست ، توزیعی که اکثراً استفاده میکنن.
لینوکس هم ماشالله کم توزیع نداره و برای من که تازه وارد هستم خیلی گیج کنندست.
بهترین گزینه برای شما همون Ubuntu هست

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Linux_distributions

elementary
March 9th, 2015, 21:30
چطور مساوی هستند ؟

شما خودت کدوم نسخه رو ترجیح میدی ؟

ببین دوست عزیز بین توزیع های لینوکس فقط چند نوع توزیع مادر داریم و بقیه زیرمجموعه ان ها هستند

تمام توزیع های مادر باهم برابر هستند و هیچ فرقی ندارند همه از کرنل لینوکس استفاده میکنند !

اگر شما فرقی بین ان ها مشاهده میکنید لطفا بفرمایید !

hotler
March 9th, 2015, 22:07
ببین دوست عزیز بین توزیع های لینوکس فقط چند نوع توزیع مادر داریم و بقیه زیرمجموعه ان ها هستند

تمام توزیع های مادر باهم برابر هستند و هیچ فرقی ندارند همه از کرنل لینوکس استفاده میکنند !

اگر شما فرقی بین ان ها مشاهده میکنید لطفا بفرمایید !

من که هنوز اول راهم ، به اون جهت میگم فدورا چون میخوام بعد با cent os هم در آینده ای نزدیک سر وکله بزنم از وقتی مصمم تر شدم که دیدم redhat هم هم خانواده fedora هست.

ضمن این که توی انجمن ابونتو ایران دیدم یکی از کاربران با سابقه از اوبونتو به شدت بد میگفت.

elementary
March 9th, 2015, 22:44
من که هنوز اول راهم ، به اون جهت میگم فدورا چون میخوام بعد با cent os هم در آینده ای نزدیک سر وکله بزنم از وقتی مصمم تر شدم که دیدم redhat هم هم خانواده fedora هست.

ضمن این که توی انجمن ابونتو ایران دیدم یکی از کاربران با سابقه از اوبونتو به شدت بد میگفت.

خب بله ابونتو بدرد شما نمیخوره چون شما با ردهت بیس ها راحت هستید ! و با تمام توزیع هایی که از ردهت فورک شدند میتونید رابطه برقرار بکنید مثلا فدورا یا سنت ! ولی با دبیان بیس ها کارکردن در اینده برای شما سخت خواهد بود چون ریزه کاریی هایی دارند که باهم متفاوت است .

hotler
March 10th, 2015, 07:55
خب بله ابونتو بدرد شما نمیخوره چون شما با ردهت بیس ها راحت هستید ! و با تمام توزیع هایی که از ردهت فورک شدند میتونید رابطه برقرار بکنید مثلا فدورا یا سنت ! ولی با دبیان بیس ها کارکردن در اینده برای شما سخت خواهد بود چون ریزه کاریی هایی دارند که باهم متفاوت است .

سپاس.
پس اگر الان با ابونتو کار کنم در آینده کار کردن با فدورا آسون تر از اینه که الان با فدورا کار کنم و در آینده با ابونتو ؟

elementary
March 10th, 2015, 16:18
سپاس.
پس اگر الان با ابونتو کار کنم در آینده کار کردن با فدورا آسون تر از اینه که الان با فدورا کار کنم و در آینده با ابونتو ؟

شما یا باید تخصصی وارد دبیان ها مثل اوبونتو بشید یا اینکه تخصصی ردهت کارکنید مثل سنت او اس یا فدورا

ابونتو با فدورا فرق داره از تنظیمات شبکه گرفته تا نصب پکیج یا سرویس ها و ...