PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : IPv4 و IPv6 چیست و کاربرد آن چیست؟

m_dg_farari
July 28th, 2010, 01:10
با سلام به دسوتان و استاید گرامی.
از اسم تاپیک معلومه. لطفا یه توضیحی در مورد این 2 تا بدید. (کاربرد کامل + تفاوت هم ذکر بشه)
ممنون

Talahost.Com
July 28th, 2010, 01:59
سلام
گوگل کن مقاله زیاد هست

پروتکل اینترنت نسخهٔ ۶ - ویکی‌پدیا (http://fa.wikipedia.org/wiki/IPv6)

m_dg_farari
July 28th, 2010, 02:13
با سلام. ممنون از لطفتون. دوست عزیز من نیاز به توضیح کتابی ندارم! اینا رو میدونم هست تو اینترنت. من این تاپیک رو زدم که یکی با زبان ساده اینا رو از ابتدا تا انتها توضیح بده که هر کاربر حتی مبتدی تر از من هم که این تاپیک رو بخونه متوجه منظور بشه!

گوگل کن مقاله زیاد هست
منظورتون اینه که تو گوگل سرچ کنم دیگه؟ مرسی مهندس ! استفاده بردیم از توضیحتون!

پروتکل اینترنت نسخهٔ ۶ - ویکی‌پدیا
فکر میکنم گفتم IPv4 و IPV6 با هم مقایسه بشن و کاربردشون معلوم بشه! نه؟

Mohsen
July 28th, 2010, 02:38
توضیحش خیلی خیلی طولانی میشه دوست عزیز.
من خلاصه برات بگم.
چون کار کردن با آدرس‌ها (مثل نام دامنه) یا آدرس مک (که روی سخت‌افزار هست) برای مسیریابی بین این همه کامپیوتر تقریبا غیر ممکن هست، از ادرس آی پی استفاده می‌کنیم. آدرس‌های آی پی مسیریابی یا همون پیدا کردن کامپیوتر هدف رو آسون می‌کنند.
خوب اول که آی پی مورد استفاده قرار گرفت همون آی پی نسخه 4 یا IPv4 بود. هر آی پی نسخه 4 با 4 قسمت سه رقمی که با نقطه از هم جدا شدن و از 000 تا 255 می‌تونند باشند نشون داده میشه. یه عالمه مطلب دیگه هم در مورد آی پی نسخه 4 هست که اگه لازم داری باید سر فرصت بشینم بنویسم.
از یه زمانی به بعد مشکلی پیش اومد که آی پی ها کم اومدن و یه سری راهکار ارائه شد که یکیش آی پی نسخه شیش هست که مثلا به این صورت نشون داده میشه: O8:O7:O6:O5:O4:O3:O2:O1 . تو این نسخه دیگه آدرس آی پی کم نمیاد و البته از جهات مختلفی تو آی پی بهبود داده شده و ... .

m_dg_farari
July 28th, 2010, 03:58
با تشکر فراوان از استاد محسن عزیز :x
در کل یعنی Ipv4 رنج آی پی معمول و رایج جهانی هست و Ipv6 به دلیل کم اومدن آی پی های 4 بخشی اضافه شده.
حالا نمونه ی IPV4 که مثلا این هست: 165.212.148.12
حالا رنج IPV6 چطوریه؟ O8:O7:O6:O5:O4:O3:O2:O1 !؟!؟!؟ (هنگیدم:d)
این یعنی دقیقا همینطوری؟ 12:14:45:85:45:26:15:14 ؟
رنج عددی چی؟ از 000 تا 255؟ یا فرقی داره؟
به جای . از : استفاده میشه توشون؟ بعد مرورگر ها با چنین رنجی مشکل پیدا نمیکنند؟
کاربردشون چی؟ دقیقا یکی هست و فقط به دلیل مبود آی پی 4 وارد شده؟ (کاربرد کلی آیپی رو میدونم)
مرسی Very :x

Talahost.Com
July 28th, 2010, 11:36
منظورتون اینه که تو گوگل سرچ کنم دیگه؟ مرسی مهندس ! استفاده بردیم از توضیحتون!
آره عزیزم گوگل یعنی جستجو!

Mohsen
July 28th, 2010, 14:10
با تشکر فراوان از استاد محسن عزیز :x
در کل یعنی Ipv4 رنج آی پی معمول و رایج جهانی هست و Ipv6 به دلیل کم اومدن آی پی های 4 بخشی اضافه شده.
حالا رنج IPV6 چطوریه؟ O8:O7:O6:O5:O4:O3:O2:O1 !؟!؟!؟ (هنگیدم:d)
این یعنی دقیقا همینطوری؟ 12:14:45:85:45:26:15:14 ؟
کاربردشون چی؟ دقیقا یکی هست و فقط به دلیل مبود آی پی 4 وارد شده؟ (کاربرد کلی آیپی رو میدونم)
مرسی Very :x

دلیل اصلی بله کم بودن تعداد آدرس‌ها بوده. اما نسخه 6 نسبت به نسخه 4 مزایای خیلی زیادی داره، امنیت، کیفیت سرویس، مسیریابی بهتر و سریع تر و .... . تعداد ای پی های تو نسخه 6 این قدر زیاد هست که به هر متر مربع از زمین چندین آدرس آی پی میرسه و دیگه به هیچ وجه آی پی کم نمیاد.
تو نسخه 4 طول آدرس 32 بیت هست که با 4 تا قسمت سه رقمی نشون داده میشه اما تو نسخه 6 طول آدرس 128 بیت هست که همون طور که تو پست قبلی هم گفتم با 8 قسمت دو رقمی نشون داده میشه و بین شون هم همون طور که خودتون گفتین به جای نقطه یا دات از دو نقطه استفاده شده.
مشکلی هم با استفادهاز اونا پیش نمی‌آد. مثلا الان تو ویندوز سون اگه دستور ipconfig رو اجرا کنید، علاوه بر آی پی نسخه 4، نسخه 6 رو هم بهتون نشون میده و ... یا مثلا از چند سال قبل قانونی در آمریکا تصویب شده که هر چی ساخته میشه باید با نسخه 6 سازگار باشه و ... .
برای اطلاعات بیشتر من قسمت IPv6 رو از ترجمه فارسی کتاب شبکه تننباوم براتون ضمیمه کردم. خودتون هم اگه بگردید مطالب مفصلی تری در موردش پیدا می‌کنید، مثل این دو تا:
IPv6 (http://www.iran20.ir/view.asp?id=50005234109100001)
IPV6 (http://www.iran20.ir/view.asp?id=50005293491100001)

WebArts
July 28th, 2010, 16:19
آیا الان وب سایتی می شناسید آی پی 6 باشد در نتیجه وقتی از سرور و دی ان اس های آن رکورد می گیریم به جای ip4 آی پی 6 نشان دهد؟

Mohsen
July 28th, 2010, 19:14
آیا الان وب سایتی می شناسید آی پی 6 باشد در نتیجه وقتی از سرور و دی ان اس های آن رکورد می گیریم به جای ip4 آی پی 6 نشان دهد؟

Top IPv6 Sites (http://bgp.he.net/ipv6-progress-report.cgi)

Ahmad-jh
September 22nd, 2012, 12:18

The Advantages of IPv6
IPv6 was designed to overcome the limitations of IPv4. The main advantages that IPv6 has
over its predecessor are as follows:
Increased address space IPv6 provides sufficient addresses for every device that
needs to have a unique public IPv6 address. In addition, the 64-bit host portion
(interface ID) of an IPv6 address can be automatically generated from the network
adapter hardware.
Automatic Address Configuration Typically IPv4 is configured either manually or by
using DHCP. Automatic configuration (autoconfiguration) through APIPA is available
for isolated subnets that are not routed to other networks. IPv6 deals with the need
for simpler and more automatic address configuration by supporting both stateful and
stateless address configuration.
Network level security Communication over the Internet requires encryption to
protect data from being viewed or modified in transit. Internet Protocol Security
(IPSec) provides this facility and IPv6 makes IPSec mandatory.
Real-time data delivery Quality of Service (QoS) exists in IPv4, and bandwidth can be
guaranteed for real-time traffic over a network, but not when an IPv4 packet’s payload
is encrypted. Payload identification is included in the Flow Label field of the IPv6
header, so payload encryption does not affect QoS operation.
Routing table size On the IPv6 Internet, backbone routers have greatly reduced
routing
tables that use route aggregation, which permits a number of contiguous
address
blocks to be combined and summarized as a larger address block.
Header size and extension headers IPv4 and IPv6 headers are not compatible
and a host or router must use both IPv4 and IPv6 implementations to recognize and
process both header formats. Therefore, the IPv6 header was designed to be as small
as was practical. Nonessential and optional fields are moved to extension headers
placed after the IPv6 header.
Removal of broadcast traffic IPv4 relies on ARP broadcasts to resolve the MAC
addresses of the network adapters. The IPv6 Neighbor Discovery (ND) protocol uses
a series of ICMPv6 messages. ND replaces ARP broadcasts, ICMPv4 Router Discovery,
and ICMPv4 Redirect messages with efficient multicast and unicast ND messages.

حالا رنج IPV6 چطوریه؟ O8:O7:O6:O5:O4:O3:O2:O1 !؟!؟!؟ (هنگیدم)

Link-Local Addresses
Link-local IPv6 addresses are equivalent to IPv4 addresses allocated through APIPA. You can
identify a link-local address by an FP of 1111 1110 10, which is followed by 54 zeros (link-local
addresses always begin with fe8). Nodes use link-local addresses when communicating with
neighboring nodes on the same link. The scope of a link-local address is the local link. A linklocal
address is always automatically configured, even if no other unicast address is allocated.

The IPv6 128-bit address is divided at 16-bit boundaries, and each 16-bit block is converted
to a 4-digit hexadecimal number. Colons are used as separators. This representation is called
colon-hexadecimal

کاربردشون چی؟ دقیقا یکی هست و فقط به دلیل مبود آی پی 4 وارد شده؟
در حال مطالعه هستم.

پرهام خشنود
November 11th, 2014, 22:41
سلام
می خواهم بدونم مثلا می خواهیم 4 تا pc رو با ipv6 شبکه کنیم چطوری باید آدرس دهی کنیم subnet به چه شکلی هست؟
مرسی

xphost
November 11th, 2014, 22:45
درود

http://www.webhostingtalk.ir/f121/13400/

این موضوع یک بار منتشر شده در انجمن
مطالعه کنید اگر به نتیجه مطلوب نرسیدید اعلام کنید
بدرود

سرزمین
November 11th, 2014, 22:45
سلام
می خواهم بدونم مثلا می خواهیم 4 تا pc رو با ipv6 شبکه کنیم چطوری باید آدرس دهی کنیم subnet به چه شکلی هست؟
مرسی

این زیر خاکی برای 2010 هستش شما که تازه اومدی به انجمن قوانین رو مطالعه کنید