PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : صحبت های پلیس فتا با کلیه مراکز ارائه خدمات هاستینگ

iranwhsrver
November 21st, 2014, 19:52
سلام به همه گی
روز چهارشنبه این هفته از طرف پلیس فتا برای یه سری مراحل احظار شدیم که می بایستی کلیه سرویس ها و همینطور سرور ها و داده هامون رو مورد بررسی قرار بدن ک بعداز حضور و ارائه مشخصات کلیه سرور ها و داده های مرکز یک جلسه ای هم گذاشتن که یه سری نکات رو گفتن که خوب ما هم به شما دوستان میگیم که در جریان باشید
:
سروانی که با ما صحبت میکردش میگفتش که :
کلیه سایت هایی که هاستینگ دارند و ارائه دامنه و هاست میدن باید از کلیه مشتری هاشون کد ملی بگیرند
موقع ثبت دامنه به هیچ عنوان نباید دامنه به نام شرکت و یا شخص مسول هاستینگ باشه...( عده ای هستند که میخوان دامنه به نام مسول هاستینگ یا شخص دیگه ای باشه)
روی سرور ها نباید مسائلی مثل سایت های مستهجن ، ***** شکن و.. باشه در صورت مشاهده مسول سرور باید سریعا به پلیس فتا گذارش بدن

و یک سری صحبت های دیگه ای بودش - اما بسیاااار تاکید داشتند که کلیه سایت هایی که ارائه خدمات هاستینگ میدن باید از کاربرانشون کد ملی رو دریافت بکنند..و از اون جاهایی که متاسفانه مردم ما این مورد رو بد می پندارند و دوست هم ندارند برای همین خیال باطل به خودشون راه می دند خیال میکنند که حتما بعدا اگر چیزی بشه اعدام میشن..
نظر شما دوستان در این زمینه چیه؟

پیروز باشید - غفوری

mizban97
November 21st, 2014, 19:57
سلام
با تشکر از شما
فکر خوبیه اکثر کاربران ما هم اطلاعات اشتباه میدن و مشکلاتی که برامون ایجاد میکنند و ما بهشون گاهی اوقات دسترسی نداریم.
فرضا اتک دادن به سرور اصلی و دریافت ابیوز و شخصی که ازش اطلاعات نداشته باشیم نمیتونیم کاری انجام بدیم.
کد ملی یا دریافت اسکن کارت ملی فکر خوبیه
یا حق

RoobinaServer
November 21st, 2014, 19:57
سلام به همه گی
روز چهارشنبه این هفته از طرف پلیس فتا برای یه سری مراحل احظار شدیم که می بایستی کلیه سرویس ها و همینطور سرور ها و داده هامون رو مورد بررسی قرار بدن ک بعداز حضور و ارائه مشخصات کلیه سرور ها و داده های مرکز یک جلسه ای هم گذاشتن که یه سری نکات رو گفتن که خوب ما هم به شما دوستان میگیم که در جریان باشید
:
سروانی که با ما صحبت میکردش میگفتش که :
کلیه سایت هایی که هاستینگ دارند و ارائه دامنه و هاست میدن باید از کلیه مشتری هاشون کد ملی بگیرند
موقع ثبت دامنه به هیچ عنوان نباید دامنه به نام شرکت و یا شخص مسول هاستینگ باشه...( عده ای هستند که میخوان دامنه به نام مسول هاستینگ یا شخص دیگه ای باشه)
روی سرور ها نباید مسائلی مثل سایت های مستهجن ، ***** شکن و.. باشه در صورت مشاهده مسول سرور باید سریعا به پلیس فتا گذارش بدن

و یک سری صحبت های دیگه ای بودش - اما بسیاااار تاکید داشتند که کلیه سایت هایی که ارائه خدمات هاستینگ میدن باید از کاربرانشون کد ملی رو دریافت بکنند..و از اون جاهایی که متاسفانه مردم ما این مورد رو بد می پندارند و دوست هم ندارند برای همین خیال باطل به خودشون راه می دند خیال میکنند که حتما بعدا اگر چیزی بشه اعدام میشن..
نظر شما دوستان در این زمینه چیه؟

پیروز باشید - غفوری

با سلام و احترام

دقیقا همین سوال را از پلیس فتا بکنید چنین میگویند که :

"ما به تمام شرکت های ثبت شده و دارای نماد و ... در حال اعلام هستیم و تماما باید قوانین را رعایت کنند و شما هم همینطور ،شما سرویس ندید وقتی همه سرویس ندهند خودشون میان کارت ملی هم میدن :)"

این دقیقا موردی بود که به ما ذکر کردند.
اگر مشتریان شما در ارائه کد ملی مشکل نداشتند و مشکل ارائه کارت ملی بود به نظر من این سه راه بهترین هست که بارها در انجمن ذکر شده :

1. روی کارت ملی به طوری که باعث مخدوشی نشه ذکر بشه این تصویر کارت ملی برای شرکت ... هست و جنبه قانونی دیگری ندارد
2. به دفتر ثبت اسناد جهت تایید هویت توسط همان دفتر اسناد رسمی مراجعه کنند و تصویر مدرک تاییده را ارسال کنند
3. به شرکت مراجعه کنند و کارت ملی خود را به مسئول مربوطه جهت تایید نشان دهند

با تشکر

ertebat7
November 21st, 2014, 19:58
سلام
باتشکر از شما
صحت این کد ملی را چطور میشه تشخیص داد
چطور میشه مطمئن بود کد ملی که مشتری ارائه کرده مربوط به خودش هست یا داره از کارت ملی کس دیگه که گیر اورده داره سواستفاده میکنه؟
و مورد بعدی اینکه وقتی شماره تماس مشتری وریفای بشه ( با اس ام اس یا تلفن همراه) به هر حال این مشتری هویتش معلوم میشه و میشه از طریق شماره ای که داده اون را به طور کامل اهزاز هویت کرد!
حالا نظر دوستان چیه؟

iranwhsrver
November 21st, 2014, 20:02
با سلام و احترام

"ما به تمام شرکت های ثبت شده و دارای نماد و ... در حال اعلام هستیم و تماما باید قوانین را رعایت کنند و شما هم همینطور ،شما سرویس ندید وقتی همه سرویس ندهند خودشون میان کارت ملی هم میدن :)"

با تشکر

بله درسته..ممکن ما و یا شما و دوستان شرکتی سرویس ندیم بهشون و خب برن اما عده ای هستند که برای جذب مشتری و یا افراد نو به کار حاظرند خودشون تو دردسر بی افتند اما سرویس بدن و پول بگیرند..اما ار آخر عاقبتش خبر ندارند..
متاسفانه دریافت کد ملی یکی از مشکلاتی هستش که روبه اهمیت هستش..مثلا کسی میخواد سرویس بخره شما چند درصد مطمن هستید که مد ملیش درسته؟؟ یا باید اسکن کارت ملی بگیرید یا شناسنامه که اینم خوب کسی ببینه میره..به غیر از مراکزی که خدمات بانکی ارائه مدن

- - - Updated - - -

سلام
باتشکر از شما
چطور میشه مطمئن بود کد ملی که مشتری ارائه کرده مربوط به خودش هست یا داره از کارت ملی کس دیگه که گیر اورده داره سواستفاده میکنه؟
و مورد بعدی اینکه وقتی شماره تماس مشتری وریفای بشه ( با اس ام اس یا تلفن همراه) به هر حال این مشتری هویتش معلوم میشه و میشه از طریق شماره ای که داده اون را به طور کامل اهزاز هویت کرد!
حالا نظر دوستان چیه؟

سپاس از نظر شما قربان
بله دقیقا مطلب به جایی بودش
اما خب اینکه بفهمیم صحت تلفن همراه هم درست هستش یا نه خودش یه دغدغه ای دیگه داره...ممکنه سیمکارت پیداشده باشه به اسم شخص دیگه باشه و هزار جور مسائل دیگ..
و باز صحبتی که کردم این اهمیتش میشه بهش پی بردش که
یا باید اسکن کارت ملی بگیرید یا شناسنامه که اینم خوب کسی ببینه میره..به غیر از مراکزی که خدمات بانکی ارائه مدن

RoobinaServer
November 21st, 2014, 20:02
سلام
باتشکر از شما
صحت این کد ملی را چطور میشه تشخصی داد
حالا نظر دوستان چیه؟

پلیس فتا به میزبان فشار نمیاره که شما باید تایید کنید که کارت ملی خود شخص هست.

به ما گفتند که شما مسئول تایید و دریافت مدارک هستید و باید مدارک مخدوش نباشد همین.

اگر در آینده مشخص شود مدارک جعلی بوده یا تقلبی و ... مسئولیتش با شخص ارسال کننده هست و شرکت میزبان در این مورد مسئولیتی ندارد و از آن زمان خود پلیش فتا با فرد جعل کننده برخورد قانونی میکند.

دقیقا میشه گفت یه روال فرمالیته و عادی را به میزبان ها سپرده اند و باید آن را میزبان ها انجام دهند آن وقت رفع مسئولیت میشود.

با تشکر

ertebat7
November 21st, 2014, 20:03
با سلام و احترام

اگر مشتریان شما در ارائه کد ملی مشکل نداشتند و مشکل ارائه کارت ملی بود به نظر من این سه راه بهترین هست که بارها در انجمن ذکر شده :

1. روی کارت ملی به طوری که باعث مخدوشی نشه ذکر بشه این تصویر کارت ملی برای شرکت ... هست و جنبه قانونی دیگری ندارد
2. به دفتر ثبت اسناد جهت تایید هویت توسط همان دفتر اسناد رسمی مراجعه کنند و تصویر مدرک تاییده را ارسال کنند
3. به شرکت مراجعه کنند و کارت ملی خود را به مسئول مربوطه جهت تایید نشان دهند

با تشکر

جناب سجادیه عزیز ممنون
ولی اگه یادتون باشه چند ماه پیش با شما تلفنی سر یک مساله صحبت کردم
به نظرم کد ملی و شناسنامه و اینجور مسائل همگی درست
ولی از همه مهتر این هست که شرکت هاستینگ صحت شماره مشتری را وریفای کنه بدین شکل به نظر بنده شرکت ارائه دهنده حداقل یک موردی داره که بتونه هویت مشتری را اهزار کنه به یک مرجع قضایی

mizban97
سلام
باتشکر از شما
حالا نظر دوستان چیه؟

از طریق اسکن کارت ملی و ارائه اون به هاستینگی که قرار است خدمات ارائه دهد.
مورد دوم هم از طریق سامانه پیامکی میتونید یک sms جهت تایید سرویس ارسال کنید و بگید کد 1 را جهت تایید بدید وقتی مشتری کد را ارسال کنید سرویس را تایید و ایجاد کنید

navid2zp
همونطور که دوستان گفتند تنها کد ملی چاره ساز نیست و بعدا میتونه برای سرویس دهنده هم مشکل ساز باشه .
فرض کنید از شما مشخصات بدن و شما مشخصات اشتباه داده باشید . امکان این که شما رو هم متهم کنند هست .
این که شماره موبایل در کنار کد ملی باشه میتونه یک سری از مشکلات رو حداقل برای سرویس دهنده رفع کنه .
حداقل بنده به عنوان مشتری با خودم فکر می کنم که اگر بخوام کاری بکنم که نباید بکنم با یک کد ملی جعلی کارم رو راه میندازم ولی وقتی نیاز به شماره موبایل تایید شده باشه حداقل این رو میدونم که امکان پیدا کردن من بیشتر هست .

iranwhsrver
November 21st, 2014, 20:08
سپاس از همه گی - نظرات به جا و درستی دادید دوستان
نکته هایی که برای من جالب هستش و به نظرم باید کلیه شرکت هاروشون تمرکز کنند این هستش که
1: تائید شخص مالک سیمکارت از طریق ارسال عدد
2 : اسکن کارت ملی

- شماره 1 رو ما تو مرکز بیشتر بهش توجه داریم..باید روی این سرویس مخصوصا api کار بشه

RoobinaServer
November 21st, 2014, 20:12
جناب سجادیه عزیز ممنون
ولی اگه یادتون باشه چند ماه پیش با شما تلفنی سر یک مساله صحبت کردم
به نظرم کد ملی و شناسنامه و اینجور مسائل همگی درست
ولی از همه مهتر این هست که شرکت هاستینگ صحت شماره مشتری را وریفای کنه بدین شکل به نظر بنده شرکت ارائه دهنده حداقل یک موردی داره که بتونه هویت مشتری را اهزار کنه به یک مرجع قضایی

مورد از آیپی اینترنت منزل شما بالاتر میتواند باشد ؟

گوشی که همه جا پیدا میشود و سیم کارت ***ی یا ... همه جا فراوان هست.

سپاس از همه گی - نظرات به جا و درستی دادید دوستان
نکته هایی که برای من جالب هستش و به نظرم باید کلیه شرکت هاروشون تمرکز کنند این هستش که
1: تائید شخص مالک سیمکارت از طریق ارسال عدد
2 : اسکن کارت ملی

- شماره 1 رو ما تو مرکز بیشتر بهش توجه داریم..باید روی این سرویس مخصوصا api کار بشه

سیم کارت برای پلیس فتا ارزشی ندارد.

چون شما دارید آن را تایید میکنید و موقع مشکل خود شما مظنون هستید. (البته شاید کمک کند ولی کاملا مدرک حساب نمیشود و باید موقع مشکل از اپراتور پیامکی خود و واسط ها و مخابرات استعلام بگیرید که قانونی باشد)

چیزی که پلیس فتا میتواند در این مواقع استفاده کند فقط و فقط آیپی هست.

اصلا نیازی به تایید موارد نیست.

کارت ملی دریافت یا تایید میشود (با توجه به سه مورد ذکر شده در بالا)

و آیپی لاگین کننده هم ذخیره میشود.

این جوری هر مشکلی باشد آیپی به پلیس فتا ارائه شده و توسط مخابرات آن شخص مصرف کننده به راحتی به پلیس فتا معرفی میشود.

با تشکر

jahromweb
November 21st, 2014, 20:18
باسلام و احترام
فرمایشات شما صحیح است و درمراجعه ی حضوری ما در تابستان هم این موارد ذکر شد.
اما یک مورد می ماند: ان هم این که دریافت کد ملی کافیست و یا کارت هم باید دریافت شود؟ البته بنده این کار(دریافت کد ملی) را مدتی هست که انجام میدهم اما در بسیاری از موارد دیده شده که کد اشتباه است .
درمورد 1) اگر اجرایی شود عالی هست .

باتشکر از جناب سجادیه که به نکته ی خوبی درمورد دریافت اسکن کارت اشاره کردند.

- - - Updated - - -

مورد از آیپی اینترنت منزل شما بالاتر میتواند باشد ؟

و آیپی لاگین کننده هم ذخیره میشود.

این جوری هر مشکلی باشد آیپی به پلیس فتا ارائه شده و توسط مخابرات آن شخص مصرف کننده به راحتی به پلیس فتا معرفی میشود.

با تشکر
باتشکر از شما
اما درمورد ای پی های داینامیک چه باید کرد؟

RoobinaServer
November 21st, 2014, 20:21
باسلام و احترام
فرمایشات شما صحیح است و درمراجعه ی حضوری ما در تابستان هم این موارد ذکر شد.
اما یک مورد می ماند: ان هم این که دریافت کد ملی کافیست و یا کارت هم باید دریافت شود؟ البته بنده این کار(دریافت کد ملی) را مدتی هست که انجام میدهم اما در بسیاری از موارد دیده شده که کد اشتباه است .
درمورد 1) اگر اجرایی شود عالی هست .

باتشکر از جناب سجادیه که به نکته ی خوبی درمورد دریافت اسکن کارت اشاره کردند.

- - - Updated - - -

باتشکر از شما
اما درمورد ای پی های داینامیک چه باید کرد؟

در مورد آیپی داینامیک اصلا مشکلی نیست.

لاگ ها در مخابرات معمولا 6 ماه تا 1 سال نگه داری میشوند و کاربر شما هم امکان ندارد که 6 ماه لاگین نکند و در بدترین شرایط هم بعد 4-5 ماه پلیس فتا درخواست مشخصات از شما میکند (یعنی 4-5 ماه شکایت از مشتری شما طول کشیده) و در نتیجه همچنان لاگ در دسترس هست.

آیپی داینامیک تماملا لاگ دارند و شما مودم را خاموش و روشن کنید با این که آیپی عوض میشود اما در لاگ ثبت میشود که آیپی x از ساعت فلان تا فلان در تاریخ فلان در اختیار مشترک مثلا بهرامی و بعد (موقع خاموش روشن کردن مودم برای چنج آیپی) از ساعت فلان آیپی جدید y در اختیار وی قرار گرفت

یه همچین چیزی هست اگر درست خاطرم باشه.

یاحق

hamid.soltani92
November 21st, 2014, 21:04
در مورد آیپی داینامیک اصلا مشکلی نیست.

لاگ ها در مخابرات معمولا 6 ماه تا 1 سال نگه داری میشوند و کاربر شما هم امکان ندارد که 6 ماه لاگین نکند و در بدترین شرایط هم بعد 4-5 ماه پلیس فتا درخواست مشخصات از شما میکند (یعنی 4-5 ماه شکایت از مشتری شما طول کشیده) و در نتیجه همچنان لاگ در دسترس هست.

آیپی داینامیک تماملا لاگ دارند و شما مودم را خاموش و روشن کنید با این که آیپی عوض میشود اما در لاگ ثبت میشود که آیپی x از ساعت فلان تا فلان در تاریخ فلان در اختیار مشترک مثلا بهرامی و بعد (موقع خاموش روشن کردن مودم برای چنج آیپی) از ساعت فلان آیپی جدید y در اختیار وی قرار گرفت

یه همچین چیزی هست اگر درست خاطرم باشه.

یاحق
کاملا درسته. فقط اینکه لاگ‌ها در مخابرات نگهداری نمیشن، آی‌اس‌پی‌ها طبق قوانین سازمان تنظیم مقررات، مسئول نگهداری لاگ‌های اتصال و همچنین درخواست‌های کاربرها هستند.
در اکثر سرویس دهنده‌ها تمام درخواست‌های کاربران ذخیره و بایگانی میشن.
آی‌اس‌پی طرف قرارداد شرکتِ ما، لاگ‌های کاربران رو به مدت ۲ سال نگهداری می‌کنه و توی این ۲ سال، تماما مشخص هست که کدوم نام کاربری، در چه زمانی چه آی‌پی‌ ای رو در اختیار داشته.
در رابطه با تکمیل فرمایش دوستان، دریافت اسکن کارت ملی هم راه زیاد مناسبی به نظر نمیرسه. همین الان من به اسکن بیش از ۵۰۰ کارت ملی دسترسی دارم و اگر اهلش باشم، میتونم از هرکدوم که دلم بخواد استفاده کنم.
یکی از راه‌های قابل تامل، دریافت و بررسی شماره تلفن ثابت هست. همونطور که توی این تاپیک (http://www.webhostingtalk.ir/f118/126738/) عرض کردم، راه‌های ساده‌ای برای بررسی صحت شماره تلفن واره شده وجود داره. شماره تلفن ثابت به سادگی سیم‌کارت تلفن همراه قابل جعل و تقلب نیست.
الان سرویس دهنده‌های بزرگی در حال فعالیت هستن که هیچ توجهی به دریافت مدرک از کاربر ندارن و تحت تمام شرایط، تنها چیزی که براشون اهمیت داره سودِ بیشتره! تا زمانی که این سرویس دهنده‌ها به فعالیتشون ادامه بدن، این موضوع قابل حل و فصل نیست.

RoobinaServer
November 21st, 2014, 21:12
کاملا درسته. فقط اینکه لاگ‌ها در مخابرات نگهداری نمیشن، آی‌اس‌پی‌ها طبق قوانین سازمان تنظیم مقررات، مسئول نگهداری لاگ‌های اتصال و همچنین درخواست‌های کاربرها هستند.
در اکثر سرویس دهنده‌ها تمام درخواست‌های کاربران ذخیره و بایگانی میشن.
بله درسته،
در منطقه فعالیتی ما 99% اینترنت از مخابرات دارند و لاگ مخابراتی که گفتیم منظور همان isp هست ولی خب وقتی اینترنت از مخابرات مستقیم باشه مسئول لاگ گیری خود مخابرات هست.

- - - Updated - - -

یکی از راه‌های قابل تامل، دریافت و بررسی شماره تلفن ثابت هست. همونطور که توی این تاپیک (http://www.webhostingtalk.ir/f118/126738/) عرض کردم، راه‌های ساده‌ای برای بررسی صحت شماره تلفن واره شده وجود داره. شماره تلفن ثابت به سادگی سیم‌کارت تلفن همراه قابل جعل و تقلب نیست.

کاربر بوده که در شرکتی کار میکرده و اون شرکت خطوطش همه سانترال بودند. وی در بخش مخابرات شرکت کار میکرده.

بعدا اخراج میشود و همچنان با اسم همان شرکت خرید میکند. (و با شماره ثابت همان شرکت تا یک سال با دوستان جهت خرید در ارتباط هست)

بعد از یک سال که خود اون شرکت مجدد میخواهد خرید کند همه چی لو میرود و مشخص میشود که یکی از خطوط شرکت کلا دایورت شده روی تلفن همراه X و وی هم از راه دور به سانترال متصل شده و تماس میگیرد.

تقلب توی همه چی هست.

ایرانی جماعت موجودی خلاق هست فقط کاشکی در موارد خوب خلاقیت به خرج دهد.

جدیدا در مورد ارائه مشخصات هم باب شده کاربران ذکر میکنند اونجا وزارت اطلاعات میباشد یا یک شرکت میزبانی ؟ !!!! حالا چند تا هم مورد باشه با هم مثل سیم کارت و تلفن ثابت و مدارک و ... دیگه چه شود :)

با تشکر

ertebat7
November 21st, 2014, 21:12
این مورد هم خوب هست دوستان توجه داشته باشند

ماده (33) ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی داخلی موظفند اطلاعات کاربران خود را حداقل تا شش ماه پس از خاتمه اشتراک و محتوای ذخیره شده و داده ترافیک حاصل از تغییرات ایجاد شده را حداقل تا پانزده روز نگهداری کنند.

پیوندها | قانون جرایم رایانه ای (http://peyvandha.ir/0-8.htm)

jahromweb
November 21st, 2014, 21:18

ماده (33) ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی داخلی موظفند اطلاعات کاربران خود را حداقل تا شش ماه پس از خاتمه اشتراک و محتوای ذخیره شده و داده ترافیک حاصل از تغییرات ایجاد شده را حداقل تا پانزده روز نگهداری کنند.

یعنی اکانت ها تا 15 روز نباید ترمینیت شوند؟
کلمه ی داخلی به چه معنا است؟ سرویس دهنده در ایران باشد یا سرور؟

RoobinaServer
November 21st, 2014, 21:20

این همان 6 ماه تا 1 سال نگه داری لاگ میباشد.

هیچ شرکت هاستینگی کاربران عضو شده قبلی خودش را حذف نمیکند و لاگ ها خودکار باقی میمانند.

مثلا لاگ کاربر 4 سال پیش ما همچنان در سیستم هست.

با تشکر

ertebat7
November 21st, 2014, 21:22
یعنی اکانت ها تا 15 روز نباید ترمینیت شوند؟
کلمه ی داخلی به چه معنا است؟ سرویس دهنده در ایران باشد یا سرور؟

شما ملزم هستید تا 15 روز بک اپ اون مشتری یا سرویسش را نگه داری کنید
من اینطور برداشت کردم
نظر بقیه دوستان؟

hamid.soltani92
November 21st, 2014, 21:22
کاربر بوده که در شرکتی کار میکرده و اون شرکت خطوطش همه سانترال بودند. وی در بخش مخابرات شرکت کار میکرده.
بعدا اخراج میشود و همچنان با اسم همان شرکت خرید میکند. (و با شماره ثابت همان شرکت تا یک سال با دوستان جهت خرید در ارتباط هست)
بعد از یک سال که خود اون شرکت مجدد میخواهد خرید کند همه چی لو میرود و مشخص میشود که یکی از خطوط شرکت کلا دایورت شده روی تلفن همراه X و وی هم از راه دور به سانترال متصل شده و تماس میگیرد.
تقلب توی همه چی هست.
ایرانی جماعت موجودی خلاق هست فقط کاشکی در موارد خوب خلاقیت به خرج دهد.
جدیدا در مورد ارائه مشخصات هم باب شده کاربران ذکر میکنند اونجا وزارت اطلاعات میباشد یا یک شرکت میزبانی ؟ !!!! حالا چند تا هم مورد باشه با هم مثل سیم کارت و تلفن ثابت و مدارک و ... دیگه چه شود :)

با تشکر
عرض کردم، این مورد هم از تقلب مبرا نیست، اما به مراتب تعداد افرادی که میتونن با استفاده از این روش تقلب کنن، خیلی کمتره.
در رابطه با عدم تمایل کاربرها نسبت به ارائه مدارک شناسایی، میشه بهشون حق داد! در واقع انقدر تخلف از سوی سرویس‌دهنده‌ها ( منظورم سرویس‌دهنده هاستینگ نیست) دیده شده که مردم میترسن. برای مثال شما تشریف ببرید مراکز کپی مدارک، اکثر قریب به اتفاقشون بعد از انجام کپی مدارک مردم، به سادگی از حافظه دستگاه استفاده می‌کنن و مدارک رو برای استفاده خودشون مجددا چاپ می‌کنن!! ( این مورد رو شخصا ۳-۲ جا دیدم!)
با استفاده از این کپی‌ها چه کارها که نمیشه کرد...!

مینا-صیفی
November 22nd, 2014, 00:05
من 20 روز پیش پلیس فتا مازندران ساری مرکزی رفتم یعنی خواستند که برم و بعد گفتند لاگ سرور فعال باشه چون در پلیس فتا تنها چیزی که مورد قبول و حرف اول را میزند ایپی هست همین . و ثبت کردم مدارک را البته من فروشگاهی سرویس های *****ینگ دارم ثبت کردم و اومدم .
اما در خصوص هاستینگ ها شرکت ها مشتری ها خیلی ها به دلیل امنیت یا غیره اسکن کارت ملی نمدند یا مسخره میدونند این موضوع را متصفانه . اما شما همون ای پی طرف که در سیستم مدیریتی شما ثبت میشه کافی هست برای فتا زیادم وارد بحث نمیشوم فقط ایپی یا حق.

medianet
November 22nd, 2014, 00:39
به نظر من کار خوبی هست و میتونه در آینده به نفع هاستینگ ها باشد
اما مسئله ی اینکه تصویر کارت ملی هم باشد میتونه برای هاستینگ کار ساز باشه .
و اینکه احتمال اینکه طرف اطلاعات اشتباه هم ارائه دهد هم هست
در کل من به عنوان عضوی که قبلا هاستینگ کار میکردم موافقم

hamra
November 22nd, 2014, 01:19
سلام به همه گی روز چهارشنبه این هفته از طرف پلیس فتا برای یه سری مراحل احظار شدیم که می بایستی کلیه سرویس ها و همینطور سرور ها و داده هامون رو مورد بررسی قرار بدن ک بعداز حضور و ارائه مشخصات کلیه سرور ها و داده های مرکز یک جلسه ای هم گذاشتن که یه سری نکات رو گفتن که خوب ما هم به شما دوستان میگیم که در جریان باشید : سروانی که با ما صحبت میکردش میگفتش که : کلیه سایت هایی که هاستینگ دارند و ارائه دامنه و هاست میدن باید از کلیه مشتری هاشون کد ملی بگیرند موقع ثبت دامنه به هیچ عنوان نباید دامنه به نام شرکت و یا شخص مسول هاستینگ باشه...( عده ای هستند که میخوان دامنه به نام مسول هاستینگ یا شخص دیگه ای باشه) روی سرور ها نباید مسائلی مثل سایت های مستهجن ، ***** شکن و.. باشه در صورت مشاهده مسول سرور باید سریعا به پلیس فتا گذارش بدن و یک سری صحبت های دیگه ای بودش - اما بسیاااار تاکید داشتند که کلیه سایت هایی که ارائه خدمات هاستینگ میدن باید از کاربرانشون کد ملی رو دریافت بکنند..و از اون جاهایی که متاسفانه مردم ما این مورد رو بد می پندارند و دوست هم ندارند برای همین خیال باطل به خودشون راه می دند خیال میکنند که حتما بعدا اگر چیزی بشه اعدام میشن.. نظر شما دوستان در این زمینه چیه؟ پیروز باشید - غفوری اینجوری که نمیشه ! 99 درصد مشتری ها کلا مشخصاتشون رو اشتباه مینویسند .

Domain474
November 22nd, 2014, 12:14
دوستان چندتا سوال

قوانین که برای دریافت اسکن کارت ملی/ شماره ملی گفته شده, آیا مشتری مجبوره بیاد از فروشنده های هاست ایرانی استفاده کنه !!!!
آیا, همه هاستینگ های شرکت های خارجی ***** میشه برای این طرح !! جواب: خیر
پس "خدمات دهنده " میاد یه دامنه غیر از دامنه ملی ثبت میکنه یه سایت میزنه 2زبانه en/fa و خدمات میده ( اینجا هیچ دلیلی نیست که این سایت ***** بشه ) پس نه از مشتری این جور جنگولک بازی هارو دریافت نمیکنن ( اسکن, شماره همراه و ..... )
و
کسی هم که از خدمات هاست ایران یا دامنه استفاده میکنه, خب مشکلی هم بار ارائه اسکن نداره, چون مشتری میدونه مثلا داره از هاست داخل ایران استفاده میکنه و باید اسکن کارت ملی یا شماره همراه یا با ip ایرانی ثبت سفارش کنه

در مورد ip هم بحث شد,
"مشتری" با تغییر ip این پلیس فتا میخواد چی کار کنه ! مثلا شبکه تور
تنها راه اینه به کاربرانی که از ip ایران ثبت سفارش میکنن خدمات داده بشه. درسته !
پس این مورد هم نشدنی هست

شخصا میگم
من از این شرکت خارجی The Best Web Hosting | Fast Professional Website Hosting Services - Bluehost (http://www.bluehost.com/) دارم خدمات دریافت میکنم
با اون تجربه کمی که دارم واقعا کیفیت در مقابل اون هزینه که پرداخت میشه اصلا قابل مقایسه نیست با فروشنده های داخل کشور
فروشنده یا شرکت های هستن در داخل کشور کارشون درسته نمیشه انکار کرد اما باز حق انتخاب با " مشتری " هست
پس این قوانین که داره گذاشته میشه یه جور دست و پاگیر خودشون و خدمات دهنده ها هست

RoobinaServer
November 22nd, 2014, 12:57
دوستان چندتا سوال

قوانین که برای دریافت اسکن کارت ملی/ شماره ملی گفته شده, آیا مشتری مجبوره بیاد از فروشنده های هاست ایرانی استفاده کنه !!!!
آیا, همه هاستینگ های شرکت های خارجی ***** میشه برای این طرح !! جواب: خیر
پس "خدمات دهنده " میاد یه دامنه غیر از دامنه ملی ثبت میکنه یه سایت میزنه 2زبانه en/fa و خدمات میده ( اینجا هیچ دلیلی نیست که این سایت ***** بشه ) پس نه از مشتری این جور جنگولک بازی هارو دریافت نمیکنن ( اسکن, شماره همراه و ..... )
و
کسی هم که از خدمات هاست ایران یا دامنه استفاده میکنه, خب مشکلی هم بار ارائه اسکن نداره, چون مشتری میدونه مثلا داره از هاست داخل ایران استفاده میکنه و باید اسکن کارت ملی یا شماره همراه یا با ip ایرانی ثبت سفارش کنه

در مورد ip هم بحث شد,
"مشتری" با تغییر ip این پلیس فتا میخواد چی کار کنه ! مثلا شبکه تور
تنها راه اینه به کاربرانی که از ip ایران ثبت سفارش میکنن خدمات داده بشه. درسته !
پس این مورد هم نشدنی هست

شخصا میگم
من از این شرکت خارجی The Best Web Hosting | Fast Professional Website Hosting Services - Bluehost (http://www.bluehost.com/) دارم خدمات دریافت میکنم
با اون تجربه کمی که دارم واقعا کیفیت در مقابل اون هزینه که پرداخت میشه اصلا قابل مقایسه نیست با فروشنده های داخل کشور
فروشنده یا شرکت های هستن در داخل کشور کارشون درسته نمیشه انکار کرد اما باز حق انتخاب با " مشتری " هست
پس این قوانین که داره گذاشته میشه یه جور دست و پاگیر خودشون و خدمات دهنده ها هست

شرکت و میزبان شخص ایرانی باشد و در ایران سکونت داشته باشد از هر کجای کره ی سزمین سرویس بدهد باید بر اساس قوانین همان کشور خود عمل نماید.

اتفاقا خیلی شرکت ها هستند که فقط از ایپی ایران سفارش میگیرند و تا الان که این مورد عملی شده و دقیقا پرتال خرید و پشتیبانی فقط داخلی باز میشه و یه جور امنیت هم هست.

با تشکر

Domain474
November 22nd, 2014, 13:08
شرکت و میزبان شخص ایرانی باشد و در ایران سکونت داشته باشد از هر کجای کره ی سزمین سرویس بدهد باید بر اساس قوانین همان کشور خود عمل نماید.

اتفاقا خیلی شرکت ها هستند که فقط از ایپی ایران سفارش میگیرند و تا الان که این مورد عملی شده و دقیقا پرتال خرید و پشتیبانی فقط داخلی باز میشه و یه جور امنیت هم هست.

با تشکر

بنده هم عرض کردم
" مشتری " مجبور نیست بیاد از میزبان های داخل کشور که 90% از این میزبان ها, خودشون از واسطه میان شرکت های خارج این کشور هستن سرویس دریافت کنن .

مورد دومی هم که اشاره کردید
فکر کنم انگشت شمار هستن شرکت های که فقط ip ایران رو خدمات میدن
در مورد امنیت هم فکر کنم شما اشتباه برداشت میکنید
خدمات دهنده ای که امنیت خودشو فراهم کنه نیاز نیست برای " افزایش " ضعف امنیتی خودش این کار رو انجام بده

قزوین هاست
November 22nd, 2014, 23:30
سلام.برای من از این شماره تماس گرفتن متوجه نشده بودم بعد زنگ زدم 118 پرسیدم کجاست گفت نیروی انتظامی
اینم شماره:218-028 همین شماره هم برای شما بوده؟البته بدون 028 پیش شماره

RoobinaServer
November 23rd, 2014, 10:08
بنده هم عرض کردم
" مشتری " مجبور نیست بیاد از میزبان های داخل کشور که 90% از این میزبان ها, خودشون از واسطه میان شرکت های خارج این کشور هستن سرویس دریافت کنن .

مورد دومی هم که اشاره کردید
فکر کنم انگشت شمار هستن شرکت های که فقط ip ایران رو خدمات میدن
در مورد امنیت هم فکر کنم شما اشتباه برداشت میکنید
خدمات دهنده ای که امنیت خودشو فراهم کنه نیاز نیست برای " افزایش " ضعف امنیتی خودش این کار رو انجام بده

مشتری مجبور نیست ولی اکثر افراد یک حساب پیپال یا ویزا ندارند، اکثرا با یک هزار تومان ارزانی میزبان خود را عوض میکنند . حالا این افراد هزینه های پیپال یا ویزا یا حواله بانکی صرافی را پرداخت میکنند ؟ پس مجبور به خرید از میزبانی ایران هستند.
مشتری هنوز نمیدونه هاست چیه فقط یک سایت شرکتی یا شخصی یکی از طراح ها داده طراحی کردند و میخواهد لود شود حالا به دنبال پرداخت خارجی باشد ؟

لطفا توضیح بفرمائید که کاربرانی که با v ---p---n اقدام به خرید میکنند یا اقدام به هر گونه خراب کاری میکنند چه طور باید امنیت میزبان رعایت بشه و تشخیص بده که آیپی حقیقی کاربر چیست و نگفت که ضعف امنیتی دارد ؟

وقتی مشتری ایرانی هست چرا باید موقع خرید از v---p-n استفاده نماید و آیپی خود را مخفی کند ؟ با آیپی خود باشد و به سایت هم که داخل کشور هست دسترسی داشته باشد.

این موارد را فقط کسی که در راس امور هست خوب درک میکند.

این موارد جزو ضعف امنیتی آن میزبان نمیباشد بلکه بستن دسترسی آیپی های خارجی 100% یکی از راه های امنیتی برای این مورد میباشد که با این کار نیز هویت خریدار بعدا توسط پلیس فتا قابل پیگیری هست.

موفق باشید.

parsvia
November 23rd, 2014, 13:49
دوستان عزیز با مدتیه که به این شکل مشخصات فردی کاربر هارو ذخیره و بررسی می کنیم گفتم اینجا هم بگم شاید بدرد شما عزیزان هم بخوره

1. از طریق ارسال پیامک شماره کاربر را تایید می کنیم ( بارها مشاهده شده کاربر شماره اشباه وارد کرده و ما متوجه شدیم با این کار و به کاربر سرویس ندادیم )
2. توی whmcs در پروفایل کاربر ها قسمت لاگ وجود داره که ای پی های کاربر رو همراه با آخرین کارایی که توی سیستم انجام داده ذخیره می کنه و از اونجا می تونید به ای پی کاربر ها هم دسترسی داشته باشید و در صورت نیاز ای پی هارو ببینید
3.امکان تغییر نام و نام خانوادگی و شماره موبایل رو برای کاربر ها بسیتم که کسی نتونه این اطلاعات رو بدون هماهنگی ما تغییر بده
4.هنگام ثبت نام از کاربر کد ملی دریافت می کنیم هرچند که عده ای کد ملی را اشتباه وارد می کنند اما با مورد های 1 و 2 در صورت نیاز قابل پیگیری هستند

تاحالا از مشتری اسکن کارت ملی دریافت نکردیم. آیا پلیس فتا اعلام کرده که شرکت ها حتما باید اسکن کارت ملی از مشتری ها داشته باشن؟
بهترین راه برای تایید مشخصات کاربر دریافت اسکن کارت ملی است

ping
November 23rd, 2014, 17:11
دارن بیخودی وقت خودشون و مردم رو میگیرن
کسی که بخواد استفاده غیر قانونی کنه هزاران راه داره که ساده ترینش استفاده از هاستهای خارجیه

yeganehha
November 23rd, 2014, 19:50
طی صحبتی که من با پلیس فتا داشتم خارج از بعض هاستینگ بلکه بک سایت دیگر که مطمن هستم هفتهای یک بار سایت مستحجن و ... روی ان ساخته میشه به پلیس فتا رفتم و فرمودند فقط ای پی و گزارش عملکرد های کاربر در 6 ماه اخر ملاک هست
و اگر کاربر ای پیش را تغییر دهد مهم نیست ولی معلوم باشد که کاربر x در تاریخ y با ای پی z روی سایت عملکرد خاصی داشته

گفتن اگر کد ملی یا تاییده موبایل گرفته شود موردی ندارد . بنده در پرسیدم اگر اشتباه دادن چه طور . گفت قسمت دریافت کد ملی باید هم در ناحیت کاربری و هم در ادمین قرار داشته باشد که طرفین ببیند . اگر اشتباه بود مورد خاصی من ندارم و اگر سیمکارت مربوط به فرد دیگری باشد نباید کد را فاش کند البته در اس ام اس باید متن , اگر این شماره به نام نام کاربر نیست هر گونه تایید ما صاحب سیم کتارت را طرف خود می دانیم و در پررونده های قضایی شماده فرد داده می شود ,

البته این را هم بگم که کارم زیاد بی ربط به هاست نیست

reza115
November 23rd, 2014, 19:56
حالا پلیس فتا یه چیزی گفته برای شرکت های بزرگ و اینجا واسطه ها دارن برای کاربران آماتور نقشه میکشن ...(البته از همه عذرخواهی میکنم)

میدونید حداقل 2 هفته یکبار ،یه فروشنده جدید به جمعتون اضافه میشه ؟ !

و همچنین تا حالا بررسی کردین به قول دوستمون هر جا 1000 ت ارزون تر داد ماهی چند مشتری از دست میدین ؟

وقتی لازم شه دنبال کسی رو بگیرن کارت ملی و شماره تلفن لازم نیست،از روی آی پی میشه فهمید کی کجاست !

به نظر افرادی که وقت اضافی دارند بهتره با آموزش ها و مطالب مفید و به روز، بار علمی سایت رو بالا ببرند

yeganehha
November 23rd, 2014, 20:07
دوست عزیز چیزی که خودم به چشم دیدم فکر کنم راحت باشه

ولی اگر همه اینا بلدی ایول بابا :113::113:

سرزمین
November 23rd, 2014, 20:38
آقا بنده در حال حاضر به عنوان مشتری به هیچ کسی اعتماد و اطمینان نمی کنم چه طوری باید اسکن کارت ملی رو بدم دست کسی که نمی شناسمش در ضمن بنده بر فرض میخوام یه هاست بگیرم باید اسکن کارت رو بدم بعد دیدم هاستی که گرفتم خوب نیست دوباره میرم از جای دیگه بگیرم دوباره به اونجا هم بدم اینکه اصلاً نمیشه آدم پشیمون میشه الآن من از چند جا سرویس گرفتم باید به همه اسکن کارت ملی بدم؟ اون وقته که مشتریاتون میرن از سرویس دهنده های خارجی تهیه می کنن خیلی راحت

به نظر من اگر اصرار دارید کد ملی بگیرید خیلی بهتره اگرم غلط بود به گفته دوستان چیزی به گردن شما نیست.

sht-design
November 23rd, 2014, 21:05
امروز هم با تلفنی ناشناس با ما تماس گرفتند گفتند که باید یه فرم پر کنید

شماره رو چک کردم مربوط به پلیس فتا نبود باید زنگ بزنم ببینم این طرف کی بوده همچین جسارتی کرده زنگ زده گفته من از فتا هستم!!!

- - - Updated - - -

آقا بنده در حال حاضر به عنوان مشتری به هیچ کسی اعتماد و اطمینان نمی کنم چه طوری باید اسکن کارت ملی رو بدم دست کسی که نمی شناسمش در ضمن بنده بر فرض میخوام یه هاست بگیرم باید اسکن کارت رو بدم بعد دیدم هاستی که گرفتم خوب نیست دوباره میرم از جای دیگه بگیرم دوباره به اونجا هم بدم اینکه اصلاً نمیشه آدم پشیمون میشه الآن من از چند جا سرویس گرفتم باید به همه اسکن کارت ملی بدم؟ اون وقته که مشتریاتون میرن از سرویس دهنده های خارجی تهیه می کنن خیلی راحت

به نظر من اگر اصرار دارید کد ملی بگیرید خیلی بهتره اگرم غلط بود به گفته دوستان چیزی به گردن شما نیست.

طرف اومده ثبت نام کنه هیچکدوم از اطلاعاتش رو درست نداده بود ، فقط فکر کنم یه شماره موبایل درست داده بود !!
گفت میخوام هاست بگیرم ازتون ، منم گفتم اول اطلاعاتتون رو صحیح وارد کنید بعدش ما بهتون هاست میدیم ، بالاخره ما قوانینی داریم
مشتری میگه من اطلاعاتمو ثبت نمیکنم ، جواب کوتاه ، مختصر و مفید : ما هم شرمنده ایم چون نمیتونیم هاست بدیم

حالا مشتری که اسم خودش رو هم مستعار وارد میکنه برای ما چجور باید ازش کد ملی یا چیز های دیگه بگیریم آخه

hamra
January 20th, 2015, 13:50
ما به پلیس فتا مراجعه کردیم و علاوه بر این که تاکید بر دریافت اطلاعات مشتری ها داشتند / تاکید بر دریافت ای پی سرور ها و حتی گزارش ماهانه از سایت هایی که میزبانی میکنیم هم داشتند که ذکر کردند هر ماه ادرس سایت یا شرکت هایی که میزبانی میکنید ارسال کنید .
اینکه امار مشتری ها رو و سایت هاشون رو به فتا بدیم درسته ؟ میتونیم اطلاعات رو ندیم ؟ !
حالا اخر سر هم یک قراری گذاشت برای 2-3 روز دیگه که خودشون حضوری میان پیشم :) ! یه سری بزنن .
حالا میخوام ببینم برای دوستان دیگه هم پلیس فتا حضوری اومد پیششون ؟ :)

k0tkin
January 20th, 2015, 14:03
ما به پلیس فتا مراجعه کردیم و علاوه بر این که تاکید بر دریافت اطلاعات مشتری ها داشتند / تاکید بر دریافت ای پی سرور ها و حتی گزارش ماهانه از سایت هایی که میزبانی میکنیم هم داشتند که ذکر کردند هر ماه ادرس سایت یا شرکت هایی که میزبانی میکنید ارسال کنید .
اینکه امار مشتری ها رو و سایت هاشون رو به فتا بدیم درسته ؟ میتونیم اطلاعات رو ندیم ؟ !
حالا اخر سر هم یک قراری گذاشت برای 2-3 روز دیگه که خودشون حضوری میان پیشم :) ! یه سری بزنن .
حالا میخوام ببینم برای دوستان دیگه هم پلیس فتا حضوری اومد پیششون ؟ :)

هرگونه درخواست اطلاعات مشتری بدون گرفتن حکم قاضی خلاف قانونه و شما با این کارتون در جرم پلیس فتا شریک میشید و مشتری هم میتونه از شما شکایت کنه
به هیچ وجه این اطلاعات رو در اختیار پلیس فتا بدون حکم قاضی قرار ندید مطمئن باشد پلیس فتا هیچ غلطی نمیتونه بکنه و اگر هم بعدا خارج از عرف قانونی هرگونه فعالیتی بر علیه شما کردن راحت میتونید شکایت کنید

mohammadali3517
January 20th, 2015, 14:47
سلام
میبینین میان میگن هاست نامحدود هزار تومن
قیمتی که ما میزاریم رو میگن بالایه فلانی میده هزار تومن(انگار گوجه خیار هست)
اون وقت بگیم کپی ملی بدن که میگن ......
باید یه سری قوانین واسه این موارد وضع شه و با متخلف شدیدا برحورد شه تنها راه ممکن
به قول معروف یه دست صدا نداره.....

hamra
January 20th, 2015, 18:48
هرگونه درخواست اطلاعات مشتری بدون گرفتن حکم قاضی خلاف قانونه و شما با این کارتون در جرم پلیس فتا شریک میشید و مشتری هم میتونه از شما شکایت کنه
به هیچ وجه این اطلاعات رو در اختیار پلیس فتا بدون حکم قاضی قرار ندید مطمئن باشد پلیس فتا هیچ غلطی نمیتونه بکنه و اگر هم بعدا خارج از عرف قانونی هرگونه فعالیتی بر علیه شما کردن راحت میتونید شکایت کنید

اینکه درسته میشه تا موقعی که حکم قضایی ندارند به هیچ وجه اطلاعاتی ندیم.
منم امروز فتا بودم که بعد از یک ماه که هر روز زنگ میزدن رفتم :)
در کل بهشون گفتم 3-4 تا ایپی داریم :)) خودش فهمید بیشتر از این حرفا داریم که برگشت گفت شیطونی :)
--------
بیشتر هدفشون اینکه بیان مثلا متخلفین رو شناسایی کنند .
-----
منم راحت برگشتم گفتم نمیتونم اطلاعات مشتری رو بدم :)

- - - Updated - - -

سلام
والا من خودم حضورا رفتم فتا هاستدهیمو رسما ثبت کردم چند روز پیش ولی درباره کدملی بهم چیزی نگفتند فقط گفتند شماره تماس کاربرات چک کن درست باش که اگه مشکلی پیش اومد شمارشون یا ادرسشون باشه
همچنین ازم خواستن تمام سایتای شرط بندی رو شناسایی کنم واطلاع بدم ب فتا که گفتم چشم ولی تاحالااقدام نکردم چون از ادم فروشی بدم میاد
درضمن من فکرنکنم کاربری حاضر بشه کدملیشو بده

- - - Updated - - -

اهان همچنین بهم گفتن اگه سایتی خلاف قوانین بود علاوه برشماره وادرس کاربر باید ای پی هاستشم بدم
البته من مدام دامنه وهاستایی ک کاربرا ثبت میکنن چک میکنم یعنی قبل اینک فتا بفهمه خودم سایتای مزخرف از سرورم پاک میکنم

بله ای کاش هاستینگ ها هم با هم هماهنگ بودند یا زیر نظر مجموعه ای خاص بودند که دیگه هر کسی براشون قوانین تعیین نکنه ! یا هر روز خودشون قوانین خودشون رو تعییر ندن !

k-h
January 20th, 2015, 18:53
حالا پلیس فتا یه چیزی گفته برای شرکت های بزرگ و اینجا واسطه ها دارن برای کاربران آماتور نقشه میکشن ...(البته از همه عذرخواهی میکنم)

میدونید حداقل 2 هفته یکبار ،یه فروشنده جدید به جمعتون اضافه میشه ؟ !

و همچنین تا حالا بررسی کردین به قول دوستمون هر جا 1000 ت ارزون تر داد ماهی چند مشتری از دست میدین ؟

وقتی لازم شه دنبال کسی رو بگیرن کارت ملی و شماره تلفن لازم نیست،از روی آی پی میشه فهمید کی کجاست !

به نظر افرادی که وقت اضافی دارند بهتره با آموزش ها و مطالب مفید و به روز، بار علمی سایت رو بالا ببرند

با شما کاملا موافقم