PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تفاوت سرور لینوکس با ویندوز

it-net
July 3rd, 2010, 14:30
سلام به همگی:
عزیزان من به پروژه ای در دانشگاه می خوام ارئه بدم که عنوانش در تیتر هست.
فکر کنم هم کمک خوبی برای بچه ها بشه و هم کار من راه میوفته.

می خوام تفاوت این دو سرور یا نشد حداقل موضوع های جالبی در موردشون باشه تا هم آموزش بشه و هم من مطالب رو جمع بندی و قابل ارائه کنم.

ممنون میشم اساتید کمکم کنید.

asrhosting
July 3rd, 2010, 14:36
سلام . من اینکه که خودم می دونم رو می گم :
لینوکسی :
سیستم عامل تقریبا رایگان هست و نرم افزار های رایگان براش بسیار هست
لینوکس در زمینه سرور پیشرفت بسیاری داشته و کلا 90% الان از لینوکس استفاده می کنند
لینوکس سرعت و امنیت بسیار بالایی داره .
لینوکس کنتر پنل های معروفی براش ساخته شده

ویندوزی :
محصول ماکروسافت هست
لایسنس دار هست رایگان نیست .
کنترل پنل plesk و helm و جدیدا dotnetpanel براش ساخته شده .
سرعت خوبی نداره ولی ریموت دسکتاپش از ریموت دسکتاپ لینوکسی بهتر هست
امنیت متوسطی داره .

و ...

it-net
July 3rd, 2010, 18:42
ممنون از شما

کسای دیگه نظری ندارن؟

lvlehrad
July 3rd, 2010, 20:36
یکم بگردید پر از تاپیک هایی هست که در این رابطه نوشته شده ... فکر کنم همه تاپیک هارو نگاه کنید و بعد جمع بندی کنید خیلی بهتر باشه

مهمترین مواردش رو هم جناب takhoster گفتند

it-net
July 4th, 2010, 00:42
کم اکثر تاپیکهارو خوندم ولی توضیح کاملی رو ندیم.
بله takhoster نکته خوبی گفتن که حتما استفاده می کنم ولی من جامع یا یکم توضیح بیشتری می خوام چون باید مثل دفاعیه 30 دقیقه کنفرانس بدم.
پس یکم باید اطلاعات بیشتری جمع آوری کنم.

کسی مطالبی کامل نداره؟
لینوکس زیاد دیدم ولی از ویندوز خبری نیست

سلام عیلکم و رحمت الله
July 4th, 2010, 00:48
کاری نداره که
اول یکم از ویندوز تعریف می کنی و تاریخچه پیدایش و موقیت کنونی اش
بعد هم همین موارد را برای انواع لینوکس می گی

آخر کار هم همین چند جمله تک هاستر را می گی و تمام

بعدش هم 9.75 می گیری و می افتی d:

it-net
July 4th, 2010, 00:53
:)):)):)):)):)):)):)):)):)):)):)):)):)):))\
خدا روتو بخندونه حاج آقا :))

حاجی بابا چی میوفتی خوب شما اونایی که گفتی رو حداقل لینک بده اونارو بزاریم ما که پیدا نکردین نه تویه گوگل ونه جستجو گرهای دیگه.

نوبت شما هم میرسه.:53:

سلام عیلکم و رحمت الله
July 4th, 2010, 01:21
فرق لینوکس با ویندوز چیست؟
لینوکس با ویندوز چه تفاوتی دارد؟ یکی از نخستین سوالاتی که در ذهن هر کاربری که به تازگی نام لینوکس به گوشش خورده است، مطرح می شود، این است که خوب لینوکس چه تفاوتی با ویندوز دارد؟ من در این مقاله قصد دارم بدون اینکه وارد مسائل خیلی فنی شوم، این موضوع را تشریح کنم. لینوکس چیست؟ لینوکس به خودی خود، یک هسته (Kernel) است. هسته، بخش اصلی سیستم عامل را تشکیل می دهد که کار آن کنترل داده ها، مدیریت حافظه، سخت افزار، ورود و خروج داده ها و تمامی موارد اصلی سیستم عامل می باشد.

لینوکس با ویندوز چه تفاوتی دارد؟ یکی از نخستین سوالاتی که در ذهن هر کاربری که به تازگی نام لینوکس به گوشش خورده است، مطرح می شود، این است که خوب لینوکس چه تفاوتی با ویندوز دارد؟ من در این مقاله قصد دارم بدون اینکه وارد مسائل خیلی فنی شوم، این موضوع را تشریح کنم. لینوکس چیست؟ لینوکس به خودی خود، یک هسته (Kernel) است. هسته، بخش اصلی سیستم عامل را تشکیل می دهد که کار آن کنترل داده ها، مدیریت حافظه، سخت افزار، ورود و خروج داده ها و تمامی موارد اصلی سیستم عامل می باشد.

همانطور که گفتم، لینوکس به خودی خود سیستم عامل به شمار نمی رود، بلکه با استفاده از ابزارهایی که پروژه بازمتن (OpenSource) گنو (GNU) برای آن تولید کرده است، تبدیل به یک سیستم عامل کامل می شود (به همین دلیل است که لینوکس را معمولا گنو/لینوکس یا GNU/Linux می نامند) و با اضافه کردن سایر نرم افزارهای بازمتن به آن، می توان از آن در موارد متعددی مانند سرویس دهنده ها، ایستگاه های کاری، کامپیوترهای روی میزی، ابر رایانه ها، ابزارهای صنعتی و پزشکی که دارای سیستم های درونه ای (Embedded) می باشند و… استفاده کرد.

از نظر فنی، لینوکس را می توان نمونه بازمتن سیستم عامل یونیکس نامید. زیرا بر اساس استاندارد POSIX پیاده سازی شده و کاملا با آن سازگار است. بنابراین لینوکس را می توان نواده سیستم عامل پرسابقه و مستحکم یونیکس دانست که البته خواص خوب آنرا نیز به ارث برده است. اکنون تفاوت های اصلی لینوکس و ویندوز را با هم می شماریم:

لینوکس : سیستم عامل آزاد لینوکس یک سیستم عامل آزاد و بازمتن است. کد منبع آن در اختیار همگان قرار دارد و همه می توانند در کدهای آن تغییر ایجاد کرده و بنا به نیازشان استفاده کنند. آزاد و در دسترس بودن کدهای منبع سبب می شود تا بتوانید از طرز کارکرد دقیق سیستم عامل مطلع شوید.

شما لینوکس را می توانید به هر تعداد کپی کرده و بین دوستانتان پخش کنید. در سمت مقابل، ویندوز یک سیستم عامل اختصاصی است که کد منبع آن سری نگهداشته شده است و برای همگان در دسترس نیست. شما نمی توانید بفهمید که واقعا در زیر سیستم عامل ویندوزتان چه می گذرد؟ آیا یک برنامه جاسوسی در آن پنهان نشده است؟ بعید نیست. سیستم عامل ویندوز رایگان نبوده و تحت حمایت قانون کپی رایت قرار دارد. شما نمی توانید آنرا کپی کرده و پخش کنید. در صورت این کار شما خلاف کار هستید و جریمه و مجازات خواهید شد. (فعلا نه در ایران ولی در ۴-۶ سال آینده بله) لینوکس را به هواپیمایی تشبیه کرده اند که هر قسمت از انرا در جایی ساخته اند.

لینوکس واقعا محصول کشور خاصی نیست. تعداد زیادی از مردم در سرتاسر جهان در حال کار بر روی آن و توسعه آن هستند. تعداد برنامه نویسانی که روی بخش های مختلف سیستم عامل لینوکس کار می کنند، به حدود ۴۰۰ هزار نفر می رسد، در حالی که تعداد کل برنامه نویسان مایکروسافت کمتر از ۱۰۰۰۰ نفر است. همین، تفاوت کیفیت کار را مشخص می کند. شما با سیستم عامل لینوکس آزاد هستید. لازم ندارید تا از نرم افزارهای اختصاصی استفاده کنید و تحت انقیاد آنها در آیید.

▪ لینوکس : سرعت، قدرت، پایداری همانطور که گفتم، لینوکس نواده سیستم عامل یونیکس است. بنابراین ساختار کلی این سیستم عامل کاملا با ویندوز متفاوت است. این به این معنی است که مثلا شما نخواهید توانست برنامه هایی که در ویندوز دارید، روی لینوکس اجرا نمایید (البته راه هایی وجود دارد - شبیه سازها - ولی در حالت عادی خیر). یکی از خواص اصلی سیستم عامل های خانواده یونیکس، پایداری و استقامت بسیار بالای آنهاست. این سیستم عامل ها به این راحتی ها خراب نشده و به ندرت نیاز به بوت مجدد پیدا می کنند. لینوکس هایی وجود دارند که شما می توانید سالها بدون نیاز به بوت، از آنها استفاده نمایید.

در سمت مقابل، حتی جدیدترین و پایدارترین سیستم های ویندوز به اندازه یک موی لینوکس پایدار نیستند. برای بکارگیری سیستم های ویندوز به عنوان سرویس دهنده به حافظه و پردازنده های قویتری نیاز دارید و مطمئن باشید اگر هر هفته آنرا بوت نکنید، از کار خواهد افتاد! من حدود ۲ سال است با این سیستم عامل کار می کنم. تنها یکبار مجبور شده ام بدلیل اشکال در کارت صوتی آنرا بوت کنم. (فقط کارت صوتی از کار افتاده بود!) در صورتی که در ویندوز، شما اگر خیلی شانس داشته باشید، حتما هفته ای ۲-۳ مشکل را که منجر به بوت خواهند شد، خواهید داشت. معمولا سیستم عامل لینوکس به راحتی خراب نمی شود و برعکس ویندوز مجبور نیستید تا آنرا هر چندماه یکبار مجددا نصب کنید. حتی برخی از انواع لینوکس به نصب «یکبار برای تمامی عمر» مشهور هستند. این گونه سیستم ها را می توانید حین کار و حتی بدون بوت، به نسخه های جدیدتر ارتقا دهید.

▪ لینوکس : امنیت، امنیت، امنیت امروزه در دنیایی متکی بر فناوری اطلاعات زندگی می کنیم که هر لحظه به خطر افتادن جریان اطلاعات منجر به بروز خسارت های تجاری جبران ناپذیری خواهد شد. امروزه همه به دنبال یک سکوی (Platform) امن تر برای اجرای برنامه های کاربردی و سروی دهنده ها هستند. لینوکس حرف های زیادی برای گفتن در سمت امنیت دارد. بسیاری از قابلیت های امنیتی که در ویندوز وجود ندارند و یا فقط با اضافه کردن نرم افزارهای اضافی قابل دسترسی می باشند، بطور درونی و پیش گزیده در لینوکس پیاده سازی شده اند. لینوکس از ابتدا برای محیط های شبکه ای و چند کاربره طراحی شده است و همین باعث رعایت مسائل امنیتی از ابتدا در ان شده است، درحالی که ویندوز اینگونه نبوده و درحال حاضر نیز از نظر امنیتی دارای نقاط ضعف فراوانی است. مثلا یک برنامه مخرب با استفاده از همین ضعف های امنیتی می تواند کل سیستم عامل را نابود کند، ولی در صورتی که مورد مشابهی در لینوکس وجود داشته باشد، حداکثر به دایرکتوری خانگی کاربر اجرا کننده آسیب خواهد رسید، نه کل سیستم عامل. اینطور نیست که لینوکس فاقد هر گونه اشکال امنیتی باشد، خیر، ولی باز بودن کد منبع آن باعث می شود تا بسیاری از اشکالات امنیتی پیش از ایجاد خسارت و در مراحل توسعه و برنامه نویسی برنامه بر ملا شده و رفع شوند. در صورتی که اشکالی نیز در برنامه های منتشر شده یافت شود، بدلیل موجود بودن کد منبع سریعا برطرف می گردد.

در صورتی که در سیستم عامل ویندوز شما باید منتظر مایکروسافت بمانید و بمانید و بمانید. سیستم عامل ویندوز دارای اشکالات امنیتی بسیاری است که به راحتی هم کشف نمی شوند و هنگامی کشف می شوند که خسارات جبران ناپذیری در اثر حمله از طریق آن ضعف های امنیتی رخ دهد که امثال آنرا شاهد هستیم. می توان ادعا کرد که تقریبا هیچ ویروسی برای لینوکس وجود ندارد و این درحالی است که سالیانه بیش از ۱۰۰۰ ویروس و کرم مختلف برای سیستم عامل ویندوز ایجاد می شود. این بخاطر عدم گسترده بودن لینوکس نیست (حدود ۷۰ درصد از سایت های وب در جهان بر روی سیستم عامل لینوکس و سرویس دهنده وب آپاچی درحال اجرا هستند) بلکه بدلیل وجود حفره های امنیتی متعدد ویندوز و سیاست انحصار گرایی مایکروسافت است.

یعنی چه؟ مایکروسافت طوری رفتار و سیاست گذاری کرده است که مشتریان خود را تنها به محصولات خودش عادت دهد. بسیاری از کاربران ویندوز از اینترنت اکسپلورر و آتلوک برای مرور وب و پست الکترونیک استفاده می کنند. من به عنوان یک ویروس نویس، می دانم که اگر ویروسی را برای کاربران ویندوز بنویسم، بر روی کامپیوترهای ۹۰ درصد آنها اثر خواهد کرد. چون اکثرا از IE و Outlook استفاده می کنند. ولی در لینوکس چطور؟ در لینوکس شما طیف وسیعی از انتخاب و عدم اجبار دارید. من از مرورگر موزیلا استفاده میکنم. دوستی دارم که Konqueror را ترجیح می دهد. دیگری از Opera استفاده می کند. من از Kmail استفاده می کنم. دوستم از Evolution، دیگری از Pine و بعدی از Mutt و برادرم هم از Mozilla Mail. من فقط می توانم برای یکی از اینها ویروس بنویسم چون روی بقیه کار نخواهد کرد و عملا میزان اثر آن انداک خواهد بود.

ضمنا هیچیک از ویروس هایی که برای ویندوز نوشته شده اند، بر روی لینوکس کار نمی کنند. لینوکس : تعدد سکوهای اجرایی لینوکس برخلاف ویندوز بر روی تعداد زیادی از سکوهای مختلف سخت افزاری اجرا می شود و شما حتی قادرید آنرا برای کار بر روی سکوی مورد نظرتان تغییر دهید. این قابلیت، لینوکس را برای بکارگیری در سخت افزارهای درونه ای (Embedded) بسیار مناسب می سازد.

هسته ۲/۶ لینوکس که بتازگی ارائه شده است، این امکان را فراهم می سازد تا لینوکس را بر روی دستگاه های بسیار کوچک و یا ابر رایانه های بسیار بزرگ اجرا نمایید. اصلا ویندوز می تواند؟ لینوکس : گسترده ترین تنوع در کاربرد لینوکس را می توانید برای انجام وظایف بسیار متعددی بکار بگیرید. از دستگاه چک کردن اتصالات شبکه، دیوار آتش، مسیریاب (Router) شبکه، سرویس دهنده های مختلف مانند وب، بانک اطلاعاتی، فایل، چاپ و…، میزهای کار (Desktop)، ایستگاه های کاری (Workstations) و… سیستم عامل لینوکس حتی این امکان را دارد که از آن بتوان به صورت یک سیستم زنده و پرتابل استفاده کرد. به این معنی که کل سیستم عامل از روی یک دیسک CD اجرا شود و شما آنرا با خودتان جابجا کنید و میزکار و تنظیماتتان را همراه خودتان منتقل کنید. علاوه بر این، این قابلیت برای رفع اشکال و نمایش آن نیز بسیار مفید است.

▪ لینوکس : تنوع در انتخاب بدلیل آزاد بودن سیستم عامل لینوکس، هر گروه یا موسسه تجاری، یک نسخه خاص از آن که به توزیع یا پخش (Distribution) معروف هستند، منتشر ساخته است. این توزیع های مختلف همگی لینوکس هستند، ولی هریک معمولا برای یک یا چند امر خاص مانند سرویس دهنده، دیوار آتش، میزکار و… طراحی شده اند و هریک قابلیت ها و بهینه سازی ها خاص خودشان را به کاربران ارائه می کنند. کاربران در این میان آزادی انتخاب زیادی داشته و می توانند چیزی که کاملا نیازشان را برطرف می کند، انتخاب کنند. چیزی که در ویندوز نمی توان مفهومی برای آن پیدا کرد.

▪ لینوکس : سیستم عاملی حرفه ای لینوکس یک سیستم عامل حرفه ای است. یعنی ممکن است یک کاربر کاملا غیر فنی برای مدیریت آن و انجام برخی از تنظیمات سخت افزاری دچار مشکل شود و نتواند به راحتی این کار را انجام دهد. البته برخی از توزیع های لینوکس این امور را بسیار راحت (و حتی راحت تر از ویندوز) کرده اند، ولی با این حال به طور کلی، لینوکس یک سیستم عامل حرفه ای است که در عین سادگی، از پیچیدگی های فنی زیادی برخوردار است. البته تمام کاربران لازم نیست این امور را بدانند.

مثلا یک کارمند دفتری که اموری مانند تایپ و حسابداری را با کامپیوترش انجام می دهد، ممکن است از نظر فنی تفاوتی را احساس نکند، ولی لینوکس خوراکی ۴ ساله برای کاربران خوره فراهم می سازد! برخلاف ویندوز، نکات بی پایانی برای یادگیری در لینوکس وجود دارد. این سیستم عامل ۴ سال به راحتی شما را مشغول خواهد کرد و می توانید مطمئن باشید پس از آن بازهم مطالب جدیدی برای یادگیری وجود خواهند داشت! پس خوره های کامپیوتری از آن لذت وافری خواهند برد و هرگز آنرا رها نخواهند کرد. برخلاف ویندوز، در لینوکس راحت تر هستید تا بسیاری از کارهای پیکربندی و سیستمی را از خط فرمان بسیار قدرتمند و عالی آن انجام دهید. با اینکه برای بسیاری از امور مانند ویندوز ابزارهای گرافیکی طراحی شده است، یک کاربر حرفه ای واقعا از خط فرمان لینوکس لذت خواهد برد. خط فرمان ویندوز را اصلا می توان خط فرمان نامید؟

▪ لینوکس : بهشت برنامه نویسان! لینوکس را بهشت برنامه نویسان نامیده اند. برخلاف ویندوز که اکثر ابزارهای برنامه نویسی روی آنرا باید جداگانه نصب و حتی خریداری نمایید، لینوکس به همراه تمامی ابزارهای برنامه نویسی مورد نیازتان و با هر زبانی که فکر کنید ارائه می شود. کافی است آنرا نصب کنید و کار برنامه نویسی تان را با ابزارهای دلخواهتان شروع کنید.

▪ لینوکس : یک جعبه ابزار کامل لینوکس برای کاربران حرفه ای، یک جعبه ابزار کامل به شما می رود که در آن تمامی ابزارهای مورد نیاز مانند برنامه های اینترنتی، ابزارهای امنیتی مانند ابزارهای آزمایش شبکه، ابزارهای برنامه نویسی، هزاران صفحه کتاب و راهنما در آن پیدا خواهید کرد. ابزارهایی که در اختیارتان قرار دارد چنان متنوع هستند که می توانید ۹۰ درصد اطمینان داشته باشید که پس از نصب آن به چیز دیگری نیاز نخواهید داشت.

▪ لینوکس : یکی از زیباترین دستاوردهای بشری لینوکس در سایه همکاری و تبادلات علمی هزاران نفر در سرتاسر جهان ایجاد شده و توسعه یافته است. این همکاری چنان گسترده و زیبا بوده و هست، که به سیستم عامل لینوکس لقب «زیباترین دستاورد همکاری جمعی بشر» داده شده است. فرهنگ حاکم در جامعه لینوکس و بازمتن، فرهنگ کمک، اشتراک اطلاعات و تلاش برای بهبود هرچه بیشتر محصولات و «انجام هرکاری که از دستت برمی آید» است. هرکس که می خواهد با این سیستم عامل کار کند، باید تمامی دیدگاه ها و عقاید قبلی خود را درباره نرم افزارها و سیستم عامل کنار گذاشته و با یک دیدگاه جدید و طرز فکر متحول شده وارد دنیای لینوکس شود، زیرا با فرهنگ حاکم متفاوتی روبرو خواهد بود. لینوکس نوید دهنده آزادی است…

---------- Post added at 12:19 AM ---------- Previous post was at 12:16 AM ----------

بعدی

ویندوز چیست ؟

درفرهنگ رایانه، ویندوز، عنوان سیستم‌عاملی است که شرکت مایکروسافت آن را برای رایانه‌های شخصی (PC) تولید کرده‌است. این سیستم‌عامل، نسخه‌های متعددی دارد که از سال ۱۹۸۳ تاکنون به بازار عرضه شده‌است

تاریخچه

امنیت در سیستم‌عامل ویندوز از مهم‌ترین نقاط ضعف آن بوده‌است. تحقیقی که تحت نظر کوین میتنیک انجام شد نشان داد که یک سیستم

Windows

نسخه ویندوزی از مایکروسافت که در سال ۱۹۹۸ ساخته شد و در واقع نسخه به روز شده ویندوز ۹۵ می‌باشد. (این ویندوز

Windows Xp

Windows XP حفاظت نشده در اینترنت تنها ۴ دقیقه دوام آورد. همچنین طبق آمار ۸۰٪ از کاربران Windows حداقل به یک ویروس یا نرم‌افزار جاسوس آلوده هستند.۹۸ Memphis هم نامیده می‌شود) استفاده از این ویندوز به طور گسترده در جهان وجود داشت و هم اکنون هم مورد استفاده می‌باشد. از امکانات این می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:مرورگر مستقل مایکروسافت توانایی فرستادن و گرفتن نامه‌های الکترونیکی سیستم فایل FAT۳۲ پشتیبانی از USB پشتیبانی از DVD

امنیت

محصول مایکروسافت تا پایان سال ۲۰۰۶ که سیستم عاملی بسیار قوی و زیبا می‌باشد و برای کار با

internet مناسب می‌باشد. البته تا چند سال بعد از توزیع نسخه این ویرایش Service Pack II این محصول هم اضافه شد. این ویندوز در دو نسخهٔ خانگی (home edition) و پیشرفته (professional) در بازار عرضه می‌شود

ویندوز ویستا ویژگیهای دیداری فوق‌العاده‌ای مانند پنجره‌‌های نیمه‌شفاف و ابزارهای قدرتمندتر جهت جستجوی فایلها دارد ولی تا به حال در مورد بهبود امنیت در ویستا و توانایی آن در ارتباط بهتر با وسایل دستی قابل‌حمل ،خبری داده نشده‌است. مایکروسافت از آغاز کار بر روی این سیستم عامل وعده داده بود که شالوده آن را بر سه ستون استوار خواهد کرد.یک موتور گرافیکی به نام

Avalon ،یک فن‌آوری جدید به نام indigo که توانایی ارتباط برنامه‌های کامپیوتری و وسایل مختلف را به هم می‌دهد و یک سیستم ذخیره‌سازی دیتا که قابلیت جستجوی بهتر را ممکن می‌سازد به نام winFS .ولی در مقام عمل مایکروسافت از زمان‌بندی خود عقب افتاد و تصمیم گرفت از ویژگی winFS چشم بپوشد و این سیستم را به‌صورت یک برنامه الحاقی add-on بعد از انتشار ویستا عرضه کند. پس از ۳ ستون ویندوز بعدی، هنوز ۲ ستون پابرجا هستند

ویندوز ویستا بین ۱۹۹ تا ۳۹۹ دلار قیمت گذاری شده‌است. چنانچه بخواهید ویندوز خود را از

XP به ویستا ارتقاء دهید، باید ۹۹ دلار پرداخت کنید. نسخه خانگی آن (Home Edition) به میزان ۲۵۹دلار قیمت گذاری شده و نسخه حرفه‌ای آن (Professional) هم ۳۹۹ دلار قیمت دارد. تعداد خطوط برنامه نویسی شده در ویندوز ۹۵ ، ۱۱٫۲ میلیون خط بوده‌است در حالیکه در ویندوز ویستا ، حداقل ۵۰ میلیون خط بنامه وجود دارد. برای تولید ویندوز ۹۵ دقیقا ۲۰۰ برنامه نویس مشغول به کار بودند و در ویندوز ویستا ۲۰۰۰ برنامه نویس به صورت همزمان مشغول به کار بوده‌اند. پیشرفت امکانات مایکروسافت طی ۲۰ سال اخیر به حدی بوده که بیل گیتس اکنون ثروتمندترین فرد جهان است و روز به روز بر ثروت خود می‌افزاید و به نحوی کل جهان را به خود و محصولاتش وابسته کرده‌است. در واقع بیل گیتس و شرکایش باید ممنون مسئولان شرکت Dr Dos باشند که دیر به جلسه با شرکت IBM رسیدند و مسئولان IBM که این فرصت را به شرکت کوچک مایکروسافت دادند تا سیستم عامل خود را بر روی کامپیوترهای خانگی IBM قرار دهند و اینگونه شهرت جهانی پیدا کنند

مایکروسافت پس از عرضهٔ ویندوز اکس پی در سال ۲۰۰۱ از نسل بعدی ویندوز خود با اسم رمز لانگهورن خبر داد و اعلام نمود که این سیستم عامل را در سال ۲۰۰۴ به بازار ارائه می‌کند. البته همانطور که بسیاری حدس می‌زدند مایکروسافت شرکت وقت شناسی نبود.لانگهورن نیز مانند ویندوز اکس پی قبل از عرضه تغییر نام داد و به ویستا مبدل شد. جالب است بدانید که لانگهورن و ویستا و بلاک کامب(نسل بعدی ویندوز پس از ویستا که چندی پیش به ویینا تغییر نام داد) همگی نام‌های مکان‌های طبیعی و از این دست هستند. مثلا نام یک صحرا .ویستا نسل جدیدی از سیستم‌های عامل معروف و فرا گیر ویندوز است که مسیری متفاوت نسبت به سری پیشین خود پیموده‌است. شاید تاخیر زیاد در ارائهٔ این سیتم عامل کاربران جشم انتظار را تا حد زیادی ناراحت کرده باشد ولی این امر آن هم در تولید نرم افزار‌های بزرگ امری عادی است و از آن جا که مایکروسافت وسواس زیادی در تولید سیستم عاملی بدون نقص دارد باید پیش بینی این تاخیر‌ها را نیز می‌کردیم.بیل گیتس می‌گوید در هنگام ورود سیستم عمل‌های ویندوز ۹۵٬۹۸ و ۲۰۰۰ به ما فشار زیادی وارد شد چرا که اسامی آن‌ها از مدت‌ها چیش به جوامع خبری اعلام شده بود و ما موظف بودیم که آن‌ها را در موعد مقرر که همان نام آن‌ها بود به بازار عرضه کنیم ولی ما تصمیم داریم که در محیطی آرام و دور از تنش به تولید سیستم عاملی بپردازیم که به نظر خودمان در نوع خود بی نظیر است.بیل گیتس و دیگر مسوولان ویندوز از جمله جیمز آلچین(سردار ویندوز) امید بسیار زیادی به این نگارش از سیستم عامل ویندوز دارند و گیتس می‌گوید : آرزو دارم که وقتی کاربران حرفه‌ای برای اولین بار با ویستا کار می‌کنند انگشت به دهان بمانند. بیل گیتس آدم گزافه گو و کوته فکری نیست و بدون شک این پروژه نیز مانند دیگر پروژه‌هایی که او پشتوانهٔ آن‌ها بوده‌است موفق خواهد بود.ویستا سیستم عاملی برای آینده‌است و مایکروسافت سعی نموده‌است که تمامی آن چه در نگارش‌های گذشتهٔ ویندوز از آن‌ها با عنوان کاستی یاد می‌شد در ویستا با نام نقطهٔ قوت شناخته شوند.یکی از این مسائل امنیت است اما امنیت با حیطهٔ فراتر از آن چه ما از آن می‌بریم . امنیت ویندوز ویستا از لحاظ جلوگیری از ورود ویروس‌ها و مقابله با آن‌ها مبارزه با نفوذگر‌ها و حفظ و امنیت اطلاعات بی عیب و نقص است و مایکروسافت روی هرچیزی که بر امنیت تاثیر بگذارد پافشاری زیادی کرده‌است از جمله مرورگر اینترنت اکسپلورر که مایکروسافت بخش گسترش آن را به منظور کنترل بیشتر برای آن و پیشرفت بی دغدغهٔ آن پس از مدتی در سال پیش از بخش گسترش ویندوز جدا نمود و همچنین نگارش فایل سیستم وین اف اس که در نوع خود یک دهه از ان تی اف اس جلو است مصادیقی برای این مورد است.مایکروسافت همچنین در ویستا به ظاهر همانند اکس پی اهمیت فوق العاده‌ای داده‌است و با طراحی زیبای این ویندوز و ایجاد یک محیط مجازی سه بعدی بر پایهٔ دایرکت اکس ۹ جذابیت را در سیستم عامل جدید سری ویندوز خود به حد اعلا رسانده‌است. مایکروسافت در تمامی کنفرانس‌ها و حضور‌های خود مبحث ویستا را در صدر قرار داده‌است و هر روز شاهد پیشرفت این سیستم عامل هستیم.به عنوان مثال در سال ۲۰۰۴ و در کنفرانی توسعه دهندگان مایکروسافت در خاور میانه و در مصر بیل گیتس نیز حضور یافت و در این کنفرانس افراد مشهور مایکروسافت در بارهٔ برنامه‌های آیندهٔ خود بحث کردند و لی هیچکس دید دقیقی از ویستا نداد و وقتی از قاضی مدیر بازار یابی و فروش مایکروسافت در خاورمیانه از این مسئله سوال شد وی گفت این که ما چیزی از ویستا بروز نمی‌دهیم به این دلیل است که خود دید دقیقی از این سیستم عامل نداریم و حتی در حال اختراع بخش‌هایی از آنیم بله همه آن چه که شما هم اکنون در بارهٔ ویندوز ویستا می‌شنوید ممکن است تا زمان عرضهٔ آن به کلی تغییر کند ولی حالا که مایکروسافت چند نسخهٔ بتا از این سیستم عامل را عرضه کرده‌است وضع به کلی تفاوت کرده‌است و دیگر همه دیدی کلی از این سیستم عامل را دارند. مایکروسافت پس از عرضهٔ نسخهٔ بتای ویستا و دریافت ایرادات و باگ‌های آن از سوی تست کنندگان دریافت که برطرف کردن این ایرادات زمان زیادی می‌برد و برای همین است که طبق آخرین اخبار تایید شده از مایکروسافت این سیستم عامل اگر مشکلی پیش نیاید در ۳۰ ژانویه ۲۰۰۷ به بازار ارائه خواهد شد که بسیاری زمانی بیش از این را برای آن رقم می‌زنند حال آن که نسخهٔ اصلی اینترنت اکسپلورر قرار است تا اواخر تابستان امسال وارد بازار گردد.ویستا طوفانی است که می‌تواند وضعیت فعلی مایکروسافت را تغییر دهد. وضعیتی که هم اکنون با وجود لینوکس و موزیلا و بسیاری موارد دیگر در حال پایین آوردن پادشاهی جادویی مایکروسافت است. سیستم عامل ویندوز ویستا قدرتی دارد که می‌تواند بسیاری از برنامه‌های خود مایکروسافت را نیز از رده خارج نماید که از جملهٔ آن‌ها می‌توان به برنامه‌های امنیتی این شرکت اشاره نمود. مایکروسافت در حال ارائه نگارش‌های جدیدی از دیگر محصولات خود است که لایق ویستا باشند دایرکت اکس ۱۰ ,اینترنت اکسپلورر ۷و آفیس ۲۰۰۷ نمونه‌ای از این موارد است. امنیت در این سیستم عامل به موارد فوق الذکر ختم نمی‌شوند و برنامه نویسان مایکروسافت با استفاده از تلاش‌های خود موفق به ایجاد تکنولوژی‌های نوینی در ویستا شده‌اند که حتی قادر است که از پخش آهنگ‌ها و فیلم‌هایی که در خرید آن‌ها قانون حق کپی در نظر گرفته نشده‌است جلوگیری نماید.سیستم عامل ویستا دارای سرعتی بی نظیر نسبت به دیگر سیستم عامل‌های این سری بوده‌است . کما این که نسخهٔ ۶۴ بیتی آن نیز که برای سی پی بو‌های ۶۴ بیتی طراحی شده‌است سرعت و قدرتی فراتر از نسخهٔ ۳۲ بیتی آن دارا است.به هر حال این طولانی ترین زمان بین ارائهٔ دو سیستم عامل توسط مایکروسافت است

اولین نسخهٔ ویندوز در سال ۱۹۸۳ عرضه شد (ویندوز ۱٫۰). این برنامه، یک واسط کاربری گرافیکی و محیطی پنجره‌ای را تحت سیستم عامل دیسکی یا همان

MS-DOS فراهم می‌ساخت. ویندوز ۲٫۰ نیز در سال ۱۹۸۷ به عنوان ارتقایی (upgrade) بر این سیستم‌عامل روانهٔ بازار شد. این نسخه، بعداً با خصوصیاتی جدید مانند قابلیت روهم قرار گرفتن پنجره‌ها بنام ویندوز/۲۸۶ و بعد ویندوز/۳۸۶ ارایه شد. در سال ۱۹۹۲، ویندوز ۳٫۰ ارایه شد که نسبت به نسخه‌های قبلی، بسیار متحول شده بود. در سال ۱۹۹۵، شرکت مایکروسافت با ارایه ویندوز ۹۵ تحولی را در ویندوز و سیستم‌عامل‌های کامپیوترهای شخصی بوجود آورد. روند ارایه و بهینه‌سازی این سیستم‌عامل، همچنان با ویندوز ۹۸، ME ٬ XP و Vista برای رایانه‌های شخصی و ویندوز NT ٬ ۲۰۰۰ و ۲۰۰۳ برای سرور‌ها ادامه یافت. امروزه، ویندوز، مشهورترین و پرمصرفترین سیستم‌عامل جهان به شمار می‌رود. مایکروسافت با بروزرسانی و بهینه‌سازی این سیستم‌عامل قصد دارد تا تمام توقعات کاربران از یک سیستم‌عامل مناسب را برآورده سازد. البته اگر گروه مقابل آن که طرفدار سیستم‌های متن باز و لینوکس می‌باشند این اجازه را به مایکروسافت بدهند

---------- Post added at 12:19 AM ---------- Previous post was at 12:19 AM ----------

بعدی

ويندوز چيست؟

سلام..بعد از مدت ها وبلاگ به روز شد.اين مطلب توسط آقای ميناب در سايت فارسی نوشته شده که همينجا ازشون تشکر ميکنم.بازم اگر مشکلی داشتيد ايميل بدين.

- خلاصه آموزش: در اين درس نکات اوليه راجع به سيستم‌عامل ويندوز را بررسی می‌کنيم.
- نويسنده: هادی ميناب

v ويندوز چيست؟

ويندوز يک سيستم عامل است که در واقع رابط ما با قطعات سخت افزاری کامپيوتر مي‌باشد. يعنی در واقع کار ما را راحت‌تر کرده و ما می توانيم با اشکال گرافيکی کارهای به ظاهر ساده ای را انجام دهيم که اگر می‌خواستيم همين کار به ظاهر ساده رو بدون استفاده از ويندوز انجام دهيم آن وقت بود که پی می برديم ويندوز به چه ميزان کار ما را راحت کرده است.
تمام نسخه‌هاي ويندوز که موجود است، محصول شرکتي به اسم مايکروسافت است و اصولا ويندوز را به اسم مايکروسافت ويندوز مي‌شناسند.

v نسخه‌ (version) هاي مختلف ويندوز کدامند؟

ويندوز نسخه‌هاي مختلفي دارد که در واقع هر نسخه جديد يک سري امکانات جديد رو اضافه مي‌کنه که نسخه‌هاي قبل اون نداشته‌اند:

۱- ويندوز‌هاي سري ۱۶ بيت‌ (ويندوزهاي باستاني):
ويندوزهايي هستند که در واقع به‌جاي اينکه يک سيستم‌عامل کامل باشند، فقط يک ظاهر گرافيکي براي سيستم‌عامل قديمي و خط‌فرماني مايکروسافت که MS-DOS بوده، ايجاد مي‌کرده است. در واقع براي نصب اين سيستم‌عامل‌ها ما نياز به نصب DOS هستيم. مشهورترين و آخرين ورژن اين گروه، نسخه 3.1 بوده است.

۲- ويندوزهاي سري ۳۲ بيت (ويندوزهاي جديد):

الف) ويندوز ۹۵:
اين ويندوز اولين نسخه‌ از ويندوز‌هايي است که مستقل از داس کار مي‌کرده است.

ب) ويندوز ۹۸:
اين ويندوز حاصل پيشرفت ويندوز ۹۵ است و هنوز هم توسط خيلي‌ها استفاده ميشه.

ج) ويندوز Me يا ويندوز هزاره:
اين نسخه‌ هم حاصل پيشرفت ويندوز ۹۸ است و آخرين ويندوزي است که با ساختار شبيه به ۹۵ منتشر شده است.

د) ويندوزهاي NT تا نسخه 4.0 :
اين ويندوزها هم همزمان با ويندوزهاي ديگر منتشر مي‌شده است و از نظر ساختار زير بنايي کاملا با ويندوزهاي ۹۵ و ۹۸ و me متفاوت بوده است.

ه) ويندوز ۲۰۰۰ :
اين ويندوز ادامه ويندوز‌هاي سري NT است و اصولا ويندوز ۲۰۰۰ را ويندوز NT نسخه 5.0 هم ميگن. ويندوز ۲۰۰۰ به دو شکل ويندوز Professional و Server است.

و) ويندوز XP :
جديد‌ترين نسخه منتشر شده ويندوز است. اين سيستم‌عامل هم مبتني بر ويندوز‌هاي NT ولي با ساختار و ظاهر جديد مي‌باشد. اين سيستم‌عامل هم در دو نسخه home و professional منتشر شده است.

ز) ويندوز‌هاي آينده:
ويندوز‌هاي آينده عبارتند از ويندوز‌هاي ۲۰۰۳ سرور و ويندوز لانگ‌هورن - شاخ‌دراز!!!

- خلاصه آموزش: در اين درس نکات اوليه راجع به سيستم‌عامل ويندوز را بررسی می‌کنيم.
- نويسنده: هادی ميناب

v ويندوز چيست؟

ويندوز يک سيستم عامل است که در واقع رابط ما با قطعات سخت افزاری کامپيوتر مي‌باشد. يعنی در واقع کار ما را راحت‌تر کرده و ما می توانيم با اشکال گرافيکی کارهای به ظاهر ساده ای را انجام دهيم که اگر می‌خواستيم همين کار به ظاهر ساده رو بدون استفاده از ويندوز انجام دهيم آن وقت بود که پی می برديم ويندوز به چه ميزان کار ما را راحت کرده است.
تمام نسخه‌هاي ويندوز که موجود است، محصول شرکتي به اسم مايکروسافت است و اصولا ويندوز را به اسم مايکروسافت ويندوز مي‌شناسند.

v نسخه‌ (version) هاي مختلف ويندوز کدامند؟

ويندوز نسخه‌هاي مختلفي دارد که در واقع هر نسخه جديد يک سري امکانات جديد رو اضافه مي‌کنه که نسخه‌هاي قبل اون نداشته‌اند:

۱- ويندوز‌هاي سري ۱۶ بيت‌ (ويندوزهاي باستاني):
ويندوزهايي هستند که در واقع به‌جاي اينکه يک سيستم‌عامل کامل باشند، فقط يک ظاهر گرافيکي براي سيستم‌عامل قديمي و خط‌فرماني مايکروسافت که MS-DOS بوده، ايجاد مي‌کرده است. در واقع براي نصب اين سيستم‌عامل‌ها ما نياز به نصب DOS هستيم. مشهورترين و آخرين ورژن اين گروه، نسخه 3.1 بوده است.

۲- ويندوزهاي سري ۳۲ بيت (ويندوزهاي جديد):

الف) ويندوز ۹۵:
اين ويندوز اولين نسخه‌ از ويندوز‌هايي است که مستقل از داس کار مي‌کرده است.

ب) ويندوز ۹۸:
اين ويندوز حاصل پيشرفت ويندوز ۹۵ است و هنوز هم توسط خيلي‌ها استفاده ميشه.

ج) ويندوز Me يا ويندوز هزاره:
اين نسخه‌ هم حاصل پيشرفت ويندوز ۹۸ است و آخرين ويندوزي است که با ساختار شبيه به ۹۵ منتشر شده است.

د) ويندوزهاي NT تا نسخه 4.0 :
اين ويندوزها هم همزمان با ويندوزهاي ديگر منتشر مي‌شده است و از نظر ساختار زير بنايي کاملا با ويندوزهاي ۹۵ و ۹۸ و me متفاوت بوده است.

ه) ويندوز ۲۰۰۰ :
اين ويندوز ادامه ويندوز‌هاي سري NT است و اصولا ويندوز ۲۰۰۰ را ويندوز NT نسخه 5.0 هم ميگن. ويندوز ۲۰۰۰ به دو شکل ويندوز Professional و Server است.

و) ويندوز XP :
جديد‌ترين نسخه منتشر شده ويندوز است. اين سيستم‌عامل هم مبتني بر ويندوز‌هاي NT ولي با ساختار و ظاهر جديد مي‌باشد. اين سيستم‌عامل هم در دو نسخه home و professional منتشر شده است.

ز) ويندوز‌هاي آينده:
ويندوز‌هاي آينده عبارتند از ويندوز‌هاي ۲۰۰۳ سرور و ويندوز لانگ‌هورن - شاخ‌دراز!!!

v تهيه ديسک بوت

خب فرض می کنيم الان شما روی سیستم خود هيچ سيستم عاملی نداريد و می‌خواهيد يه ویندوز (98) نصب کنيد. چيزی که الان به اون نياز داريد يه ديسک بوت است (اگر ديسک بوت نداريد، می‌توانيد در يک کامپيوتری که دارای يک ويندوز 98 است، به قسمت:
Start > Settings > Control Panel > Add/Remove Programs > startup disk > create
برويد.

v ورود به setup براي نصب سيستم‌عامل

بعد از تهيه ديسک بوت، آن را داخل فلاپی درايو گذاشته و سيستم را راه اندازی کنيد. منتظر بمانيد تا سيستم شما از روی ديسک راه اندازی شود. بعد از راه اندازی از روی ديسک جلوی اعلان داس اين کامند ها را تایپ کنيد: (توجه کنيد که :X اينجا همان درايو سی-دی رام است که از طريق اون دارم سيستم‌عامل ويندوز ۹۸ رو نصب مي‌کنم)
a:\>x:
x:\>cd win98
x:\win98>setup /ie
توجه کنيد ie/ برای جلوگيری از ساختن مجدد ديسک بوت در Setup است.

v کار با setup براي نصب سيستم‌عامل ويندوز ۹۸

حالا داخل Setup شده‌ايم:

- اولين پنجره‌ای که ظاهر می‌شود، پنجره خوش آمدگويی ويندوز است که بايد دکمه Continue رابزنيم.

- دومين پنجره مربوط به قرارداد نامه مايکروسافت است که بايد I accept the Agreement را انتخاب کرد.

- سومين پنجره برای وارد کردن شماره محافظ سی-دی است (serial Number) بعد از وارد کردن سریال دکمه Next> را می‌زنيم و وارد پنجره بعدی می شويم. (اين شماره سريال يا محافظ معمولا روي قاب CD نصب موجود است).

- می رسيم به پنجره انتخاب پوشه يا Select Directory که همان‌طور که از اسمش پيداست، بايد نام پوشه ويندوز خود را انتخاب کنيم. در اينجا دو حالت وجود دارد. اگر نام پوشه ويندوز را نمی خواهيم تغيير دهيم گزينه اول يعنی C:\WINDOWS انتخاب می کنيم .در غير اين صورت گزينه دوم يعنی Other dirctory را انتخاب می کنيم و در پنجره بعدی نام پوشه مورد نظر را وارد می کنيم.

- پنجره بعدی که ظاهر می شود پنجره تنظيمات است که چهار گزينه دارد:
1-typcial حالت معمولی پیشنهاد شده است
2-portable برای کامپیوتر های Laptop است.
3-compact اگر با مشکل کم بود جا مواجه هستيد، اين گزينه را انتخاب کنيد.
4-custom اگر شما با برنامه‌های ويندوز آشنايی داريد، می‌توانيد از اين گزينه استفاده کنيد.

- بعد از اين نوبت به پنجره اطلاعات کاربر يا User information که بايد نام و نام شرکت خود را وارد کنيد.

- پنجره Windows Component (اجزای ويندوز) که دارای دو گزينه‌ي:

i want setup to:
install the most common components (Recomanded)
show me the list of components so i can chose
است که اگربا اجزای ويندوز آشنايی نداريد و کاربر تازه کار هستيد، گزينه اول را انتخاب کنيد و در غير اين صورت گزينه دوم را انتخاب کنيد.

- در پنجره بعدی شما بايد اطلاعات مربوط به اسم رايانه (فارسی را پاس بداريم!!) را بدهيد.مثلا:
Computer Name:Hadi
Workgroup:lesson_far30
Computer Description:Hadi's Computer
(توجه:اگر در مرحله قبل گزينه دوم Show me the most... را انتخاب کرده باشيم اول پنجره select comonents می آيد و بعد ازآن پنجره computer name می آيد.)

- پنجره بعد، پنجره Estublishing your Location است که بايد کشور خود را مثلا ايران انتخاب کنيم.

- پنجره Startup Disk است که برای ساختن ديسک بوت است (اگر از سوئیچ /ie استفاده شده باشد این پنجره ظاهر نمی‌شود.)

- پنجره آخر Start Copying file است که تنها باید رو دکمه Next>کليک کنيد.

+ حالا راحت بشينيد و اجازه بديد که سيستم‌عامل نصب شود. در طول ايم مدت چند بار کامپيوتر restart خواهد شد. در نهايت سيستم‌عامل روي کامپيوتر شما نصب شده و آماده استفاده است.

v نصب ويندوز ۹۸ از روي يک ويندوز ديگر در کامپيوتر خودتون

حالا اگه بخواين ويندوز رو از رو خود ويندوز نصب کنين، کارتون راحت‌تر است. سی-دی ويندوز رو داخل درايو قرار ميدين. بعد از اجرا شدن AutoRun تقريبا همان مراحل بالا را تکرار می کنيم.

v سوئيچ های Setup ويندوز

/c
smart drive رافراخوانی نمی‌کند.
/iL
اگر يک مواس Logitech سری C داشته باشيم، از اين دستور استفاده می کنيم.
[batch]
يک فایل Bat به آن می دهيم و قبل از Setup اجرا می کند.
/T:temp
يک پوشه برای ريختن فايل های موقت مشخص می کنيم.
/im
memory يا حافظه را چک نمی کند.
/id
فضای هارد را چک نمی کند.
/is
Scan disk نمی کند.
/iq
فايل‌های تکه تکه شده را چک نمی کند.
/ie
ديسک بوت درست نمی کند.
/ih
يک پارچگی رجستری را چک نمی کند.
/iv
بيل‌بورد يا همان نوشته های که در وسط صفحه setup است محو می کند.

موفق باشين.

---------- Post added at 12:20 AM ---------- Previous post was at 12:19 AM ----------

بعدی

سیستم عامل ویندوز ویستا چیست؟
سیستم عامل ویندوز ویستا چیست؟! - تالار گفتگو کامپیوتر، اینترنت و موبایل (http://www.winbeta.net/forum/index.php?showtopic=633)

---------- Post added at 12:21 AM ---------- Previous post was at 12:20 AM ----------

اینم بد نیست

فرق سرویس لینوکس با ویندوز چیست؟
1 (http://www.rayanegar.net/faq_linuxOrwin.htm)

it-net
July 4th, 2010, 01:21
حاجی ممنون ولی عنوان تاپیک سرور هست نه ویندوز؟:-o

سلام عیلکم و رحمت الله
July 4th, 2010, 01:26
گفتم که اینا را اول بگو و یه بیست دقیقه ای وقتت پر می شه ، اون آخر کار هم تفاوت های سرورها را بگو و راجع به پنل ها و ... سخنرانی کن d:

it-net
July 4th, 2010, 01:28
خوب با این کار به قول خودت 9.75 میده میوفتیم که؟
درس 3 واحدیو.

سلام عیلکم و رحمت الله
July 4th, 2010, 01:46
والا اون قدیما ، ما اینجوری ارائه می کردیم و نمی افتادیم d:
اتفاقا 20 هم می گرفتیم .

یه تعداد چارت و تصویر و فن بیان و .... هم بزنی تنگش بالای 15 قطعیه

خود دانی

LoveLife
July 4th, 2010, 03:19
سلام . من اینکه که خودم می دونم رو می گم :
لینوکسی :
سیستم عامل تقریبا رایگان هست و نرم افزار های رایگان براش بسیار هست
لینوکس در زمینه سرور پیشرفت بسیاری داشته و کلا 90% الان از لینوکس استفاده می کنند
لینوکس سرعت و امنیت بسیار بالایی داره .
لینوکس کنتر پنل های معروفی براش ساخته شده

ویندوزی :
محصول ماکروسافت هست
لایسنس دار هست رایگان نیست .
کنترل پنل plesk و helm و جدیدا dotnetpanel براش ساخته شده .
سرعت خوبی نداره ولی ریموت دسکتاپش از ریموت دسکتاپ لینوکسی بهتر هست
امنیت متوسطی داره .

و ...
شما کل سیستم عامل های دنیا رو زیر سوال بردید ! تنها فرقش پولی بودنش هست ؟ :))

it-net
July 4th, 2010, 12:45
عزیزان این همه هاستینگ تویه این فروم هست و تعجب می کنم شرکت کننده تویه این بحث خیلی کمه و همه اطلاعات دارن ولی کمک نمی کنن؟

آخه مطالبی در مورد این دو سرور تویه اینترنت هم کم هست و یه توضیح مختصر داده شده و تمام؟

Sajad
July 4th, 2010, 13:10
ویندوز و لینوکس دو سیستم عامل قدیمی و پرطرفدار در میان دیگر سیستم عامل ها به حساب می آیند. ویندوز و لینوکس دارای نسخه های ویژه ای برای کار بر روی سرور هستند که هر کدام از مشخصات به خصوصی پشتیبانی میکنند.

زبان های برنامه نویسی تحت وب : ویندوز از زبانهای Asp و Asp.NET پشتیبانی میکند که سازنده و صاحب امتیاز آن شرکت مایکروسافت است. زبان Asp تنها در سرورهای ویندوز قابل اجرا است و لینوکس آن را اجرا نمیکند.

لینوکس از زبان PHP پشتیبانی میکند که زبانی آزاد و متن باز (open source) است. زبان php در برخی از سرورهای لینوکس قابل اجرا است , اما php نصب شده بر روی ویندوز در برخی از موارد مشکلاتی را به وجود می آورد.کدهایHTML , Css و js که بیشتر برای طراحی سایت استفاده میشود در هر دو سرور قابل اجرا است.

بانک های اطلاعاتی : به طور معمول و استاندارد برای زبان Asp از بانک اطلاعاتی SQL Server استفاده میشود که بر روی ویندوز موجود است و برای php از بانک اطلاعاتی MySQL که در سرور لینوکس نصب است استفاده میشود.

امنییت : اگر شما از یک شرکت معتبر برای میزبانی وب خود استفاده میکنید تفاوتی زیادی میان امنییت این دو سیستم وجود ندارد. اما برخی از نکاتی که شما باید آنها را برای امنییت سایت خود رعایت کنید متفاوت است. البته این نکته از کسی پنهان نیست که امنییت لینوکس به مراطب بیشتر از ویندوز است. در یک مثال ساده میتوان گفت 90% از ویروس های موجود تنها برای ویندوز ساخته شده اند و در لینوکس اهمییتی ندارند. گرچه همانطور که در بالا گفته شد اگر شما از یک شرکت معتبر برای میزبانی استفاده میکنید, میتوانید با وجود مدیران حرفه ای , آنتی ویروس های نرم افزاری و سخت افزاری و ... با خیالی آسوده از سرور خود استفاده کنید.

کنترل پنل مدیریت : برای استفاده از هر یک از این سیستم عامل ها نیازی نیست تا شما طرز کار آن را یاد بگیرید , شما از یک واسطه مدیریتی استفاده میکنید (کنترل پنل) که تمام کارهای مورد نظر شما را با چند کلیک ساده و در یک محیط گرافیکی انجام میدهد. نکته قابل ذکر این است که کنترل پنلی به نام cPanel در لینوکس وجود دارد که کار کردن با آن ساده است و امکانات بسیار زیادی را دارا است , اما نصبت به دیگر کتنرل پنل های موجود cPanel از بقیه گرانتر است و به همین دلیل بسیاری از شرکت ها از آن استفاده نمیکنند.

در آخر باید گفت برای استفاده از هر یک از این سیستم ها شما باید ابتدا نوع نیاز و درخواست خود را از سایت بررسی کنید و ببینید که با چه زبانی میخواهید سایت خود را برنامه نویسی کنید.
اما ما در پرشین ایکن به صورت حرفه ای روی لینوکس فعالییت میکنیم و تنها از سرورهای لینوکس استفاده میکنیم.
Persian Icon FAQ - (http://www.persianicon.com/faq/212)

تفاوت هاستینگ سرور لینوکس با هاستینگ سرور ویندوز
مقایسه بین سرورهای لینوکس و ویندوز
در زمينه ميزبانی وب همواره 2 سيستم عامل مهم وجود داشته است: ويندوز و يونيکس (لينوکس). مهمترين سوالی که همواره در اين زمينه از ما ميشود آن است که کدام سيستم برای سايت ما مناسب است؟ ويندوز يا لينوکس؟ پاسخ ما با توجه به هدف شما از داشتن وب سايت و برنامه ای که برای آن سايت در نظر داريد متفاوت است. ما اکثرا به مشتريان خود توصيه ميکنيم که برای شروع با لينوکس شروع کنند و اگر در آينده نياز به گسترش کار و استفاده از قابليتهای ويندوز بود، سايت خود را به ويندوز منتقل نمايند.
معمولا سرورهای ويندوز قابليتهای بيشتری دارند و البته از نظر هزينه گرانتر از لينوکس ميباشند. اما سرورهای لينوکس معمولا با ثبات تر (Stable) هستند و از نظر سرعت نيز بين دو سيستم تفاوت چندانی وجود ندارد.
از نظر امنيت سرورهای لينوکس امن تر از ويندوز هستند. اما ما با در نظر گرفتن تمامي مسائل امنيتی بر روی هر دو سيستم امنيت هر دو پلاتفرم را تضمين مينماييم و به شما پيشنهاد ميکنيم در هنگام انتخاب سرور بيشتر به امکاناتی که به شما ارائه ميشوند توجه کنيد تا مسائل امنيتی.
نکته مهم : عده ای تصور ميکنند که برای استفاده از سرور لينوکس ، بايد بر روی کامپيوتر خود سيستم عامل لينوکس نصب کنند. اين فرضيه 100% اشتباه است و کاربران با هر سيستم عاملی ميتوانند به سادگی از خدمات سرورهای لينوکس و سايتهايی که بر روی اين سيستم عامل قرار دارند استفاده نمايند. در کاربری خدمات اين سرورها هيچ مشکلی وجود ندارد و بعضا حتی از کار با ويندوز نيز راحتتر است.

جدول مقايسه قابليتها و تواناييهای دو سيستم عامل (بدترين=0 ، بهترين=5):
لينوکس ويندوز قابليت اطمينان 5 4 سادگی استفاده 5 3 قابليت ارتقاء در صورت نياز 5 5 قابليت کار با محصولات مايکروسافت 2 5 نرم افزارهای رايگان يا Open Source 5 2 سرعت 5 5 امکانات 5 5 قيمت 5 4
نرم افزارهايي که توسط اين سيستمها پشتيبانی ميشوند
لينوکس ويندوز FrontPage Extention http://www.parsivision.com/images/tick.gif http://www.parsivision.com/images/tick.gif Flash http://www.parsivision.com/images/tick.gif http://www.parsivision.com/images/tick.gif Shockwave http://www.parsivision.com/images/tick.gif http://www.parsivision.com/images/tick.gif Real Audio/Video http://www.parsivision.com/images/tick.gif http://www.parsivision.com/images/tick.gif CGI-Scripts http://www.parsivision.com/images/tick.gif http://www.parsivision.com/images/tick.gif Perl http://www.parsivision.com/images/tick.gif http://www.parsivision.com/images/tick.gif PHP http://www.parsivision.com/images/tick.gif http://www.parsivision.com/images/tick.gif SSH http://www.parsivision.com/images/tick.gif MySQL http://www.parsivision.com/images/tick.gif http://www.parsivision.com/images/tick.gif Web-Based Control Panel http://www.parsivision.com/images/tick.gif http://www.parsivision.com/images/tick.gif Anonymous FTP http://www.parsivision.com/images/tick.gif http://www.parsivision.com/images/tick.gif Web Site Statistics http://www.parsivision.com/images/tick.gif http://www.parsivision.com/images/tick.gif Web-Based Email http://www.parsivision.com/images/tick.gif http://www.parsivision.com/images/tick.gif MSSQL http://www.parsivision.com/images/tick.gif ASP http://www.parsivision.com/images/tick.gif MS Access http://www.parsivision.com/images/tick.gif Visual Basic Scripts http://www.parsivision.com/images/tick.gif Windows Media http://www.parsivision.com/images/tick.gif http://www.parsivision.com/images/tick.gif .NET Framework 1 & 2
http://www.parsivision.com/images/tick.gif

راحتی استفاده: پس از گذشتن زمان زيادی از توسعه هر دو سيستم، اين دو تفاوت زيادی از جهت راحتی استفاده ندارند، و در واقع راحتی مديريت هرکدام از اين سيستم‌ها به مهارت شخص استفاده ‌کننده بستگی دارد. در اينجا بايد به دو نکته توجه داشت: يکی اينکه سرورهای لينوکس دارای قابليت مديريت از راه دور ساده‌تر و ايمنتری نسبت به ويندوز هستند، و همچنين اينکه برای مديريت يک وب‌سايت به تنهايی، چون هر دو سيستم از پروتکل‌های استانداردی مثل FTP استفاده می‌کنند، اصولاً برای کاربران تفاوت قابل مشاهده‌ای وجود ندارد. بنابراين، اين که شما شخصاً از چه سيستم‌عاملی در کامپيوترهای شخصی خود بهره می‌بريد نبايد در انتخاب سيستم‌عامل سرور شما تأثيری داشته باشد.

قابليت اطمينان: سرورهای لينوکس از قابليت اطمينان به مراتب بيشتری نسبت به ويندوز برخوردارند، به حدی که در هيچ پروژه بر پايه شبکه‌ای که امنيت نقش عمده‌ای را داراست، از سرورهای ويندوز استفاده نمی‌شود. برخلاف تصور عده‌ای از مردم، مشکلات امنيتی ويندوز با ويرايش‌های جديد اين سيستم هم برطرف نشده است؛ به عنوان مثال، Microsoft پيش از ارائه Windows 2003 اين وعده را می‌داد که اين سيستم‌عامل، "ايمن ترين" محصول اين شرکت است، ولی پس از گذشت زمانی کمتر از يک ماه از شروع زمان ارائه اين سيستم و پس از کشف صدها حفره امنيتی در اين نرم‌افزار، مسئولان شرکت Microsoft به اشتباه خود در ايمن تلقی کردن اين سيستم، اعتراف کردند. البته ناگفته نماند که اين به معنی اطمينان کامل به سرورهای لينوکس و يا عدم استفاده مطلق از سرورهای ويندوز نمی‌باشد، بلکه هدف ما صرفاً مقايسه اين دو سيستم است.

عملکرد: کارهای بسيار کمی وجود دارند که به يکی از اين دو سيستم بتوان انجام داد، و ديگری از انجام آن ناتوان باشد. تفاوت عمده در ابزارهای مورد استفاده است. به عنوان مثال، معمولترين نرم‌افزار سرور وب برای لينوکس، آپاچی است، ولی در ويندوز، از IIS استفاده می‌شود. نکته جالب اين است که اکثر ابزارهای تحت لينوکس، به ويندوز هم منتقل شده‌اند، ولی ابزارهای کمی از ويندوز به لينوکس منتقل گشته‌اند، که خود اين امر، مفيدتر بودن ابزارهای تحت لينوکس را نشان می‌دهد.

استفاده از منابع سخت‌افزاری سيستم: سيستم‌های لينوکس، بسيار صرفه‌جویانه‌تر از سيستم‌های ويندوز به استفاده از منابع سخت‌افزاری سيستم (از قبيل حافظه و پردازنده) می‌پردازند. يک سيستم سرور لينوکس، به راحتی می‌تواند تحت يک کامپيوتر 486 با تنها 16MB حافظه راه‌اندازی شود، کاری که حتی تصور آن برای يک سيستم سرور ويندوز هم محال می‌باشد. اين امر باعث می‌شود که در دو سيستم ويندوز و لينوکس که هر دو بر روی سخت‌افزار يکسان اجرا می‌شوند، سيستم لينوکس هميشه منابع آزاد بيشتر و بنابراين، قدرت کاری بيشتری نسبت به سيستم ويندوز داشته باشد.

سازگاری با محصولات Microsoft: اين که اکثر کامپيوترهای شخصی جهان از ويندوز استفاده می‌کنند، غيرقابل انکار است. اين امر باعث می‌شود که پشتيبانی از محصولات Microsoft يک حسن برای يک سرور محسوب شود و در صورت نیاز به برنامه نویسی ASP و ASP. NET استفاده از سرور ویندوز پیشنهاد می شود.
http://www.parsivision.com/linux-or-windows.html

در زمينه ميزبانی وب همواره 2 سيستم عامل مهم وجود داشته است: ويندوز و لینوکس؛ مهمترين سوالی که همواره در اين زمينه از ما ميشود آن است که کدام سيستم برای سايت ما مناسب است؟ ويندوز يا لينوکس؟ پاسخ ما با توجه به هدف شما از داشتن وب سايت و برنامه ای که برای آن سايت در نظر داريد متفاوت است. ما اکثرا به دوستان خود توصيه ميکنيم که برای شروع با لينوکس شروع کنند و اگر در آينده نياز به گسترش کار و استفاده از زبانهایی همچون asp.net و دیگر قابليتهای ويندوز بود، از هاست ویندوز استفاده نمایند. معمولا سرورهای ويندوز قابليتهای بيشتری دارند و البته از نظر هزينه گرانتر از لينوکس ميباشند ولی پایدار نیستند. لازم به ذکر است که ازنظر پايداري سرورهاي ويندوز بسيار ضعيف بوده و بايد به صورت مداوم ريست شوند. اما سرورهای لينوکس معمولا با ثبات تر هستند و از نظر سرعت و امنیت نيز سرورهاي لينوکس سريعتر و بهتر ميباشند.

امروزه اکثر شرکتهاي بزرگ به دليل وجود مشکلات بسيار در ويندوز به لينوکس رو آورده اند. در حالت کلی ، ویندوز از asp , asp.net و php هم را پشتیبانی میکند و اگر شما نیاز به این دو زبان برنامه نویسی ندارید و با php یا html کار می کنید ، بهتر است که فضای لینوکس خریداری نمایید.

نکته مهم: عده ای تصور ميکنند که برای استفاده از سرور لينوکس ، بايد بر روی کامپيوتر خود سيستم عامل لينوکس نصب کنند. اين فرضيه 100% اشتباه است و کاربران با هر سيستم عاملی ميتوانند به سادگی از خدمات سرورهای لينوکس و سايتهايی که بر روی اين سيستم عامل قرار دارند استفاده نمايند. در کاربری خدمات اين سرورها هيچ مشکلی وجود ندارد و بعضا حتی از کار با ويندوز نيز خیلی راحتتر است.

تفاوت سرویس های لینوکس و ویندوز - دانلودینا | دانلود رایگان نرم افزار (http://forum.downloadina.com/thread3018.html)

از لحاظ سخت افزاری تفاوت چندانی نمی کنند تنها تفاوت این دو در سیستم عامل های نصب شده بر روی سرور می باشد. سرورهای لینوکس دارای سیستم عامل لینوکس و وب سرور آپاچی می باشند این سرورها فقط از زبانهای php و perl به خوبی پشتیبانی می کنند در حالی که سرورهای ویندوز دارای سیستم عامل ویندوز سرور می باشند که وب سرور آنها نیز IIS می باشد. سرورهای ویندوز بیشتر برای افرادی که برنامه نویسی ASP یا .NET و یا Cold Fusion‌ می کنند کاربر دارد.
اوریجینال هاستینگ – میزبانی و طراحی حرفه‌ای وب – سوال های متداول (http://original-hosting.com/faq)

منابعشون رو هم گذاشتم. اگه تکراری هستند یا زیاد به درخواست شما ربط نداره معذرت. همینجوری یه مرور کلی روش کردم و براتون گذاشتم.

---------- Post added at 01:10 PM ---------- Previous post was at 01:08 PM ----------

اینا هم یه سری انگلیسی
Windows versus Linux for Web Page Hosting - Choosing an Operating System for Hosting (http://webdesign.about.com/od/webhosting/a/windows_v_linux.htm)
The Difference Between Linux and Windows Hosting (http://www.planetnet.com/linux_windows_website_hosting.htm)

it-net
July 4th, 2010, 14:16
ممنون از شما آقا سجاد
مطالب داره جالب تر میشه.
کسی نبود بازم کمک کنه از عزیزان؟

bijans
July 4th, 2010, 14:24
من فکر نمی کنم اساتید دانشگاهی معتبر به copy / paste نمره ای بدن! :)

Sajad
July 4th, 2010, 14:29
قرار نیست کسی عین همینا رو ورداره ببره ! اینا رو باید مطالعه کنند و روش مسلط بشن و اطلاعات لازم دیگه رو هم کسب کنند و ارائه کنند.

it-net
July 4th, 2010, 14:32

دوست عزیز هنگام ارائه یک پروژه و کنفرانس استاد به 2 موضوع اصلی نگاه میکنه:
1- موضوع مطلب
2- نحوه ارائه و مسلط بودن به موضوع

هستش و این مطالب رو درسته در فایل کپی پیست میشه ولی در ارائه شما روخانی نمی کنی که باید مسلط باشی و مطالبی خارج از این مستندی که میدی ارائه بدی.

it-net
July 4th, 2010, 18:33
عزیزان همکاری کنید

it-net
July 5th, 2010, 00:27
نبود کسی؟

bboyselect
May 18th, 2011, 20:48

دوست عزیز سلام ..... داشتیم سرچ میکردیم به این تاپیک رسیدم .....

گفتید استاتید دانشگاهی معتبر .....؟؟!!!!! منظورتون استاتید دانشگاه های کجاست .... اگه امیر کبیر و شریف و ... رو میگین ، حرف شما صحیح ... اما اگه دانشگاه های آزاد و پیام نور و .... میگید باید بگم که به اندازه بچه دوساله سواد ندارن و خیلی ---- تشریف دارن ،

چندی پیش یه مقاله تهیه کردم برای یکی از دوستان درباره ادبیات نیمایی و .... اوستادش بگم چی تشریف داشت ، طرف اصلا فرق مقاله با پایان نامه رو نمی دونست و حال جالب اینجاست که در قسمتی از مقاله درباره شعر نیمایی و تحول اوضاع سیاسی مطلبی درج کرده بودم که اون استاد ... به دوستم گفته بود " تا اونجایی که من میدونم نیما شعر سیاسی نداشته " :-o حال جای تامل داره که این اوستاد چقدر میتونه ---- تشریف داشته باشه که از نماد داروک و ... در شعر نیمایی بی اطلاع باشه و همچین حرفی رو بزنه ، جالب اینجاست که همه رو ول کرده رفته شیرازه جزوه گیر داده ، آخه بگم بهش چی .... اوستادی که فرق جزوه و کتاب و ... رو نمیدونه باید چی بهش گفت ، جالبشم اینکه تمام دانشجوهاش یه چیزی اونورتر ---- تشریف دارن .