PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : PageRank چگونه محاسبه می شود :

sina
June 16th, 2014, 08:39
راحت ترین چيزي كه درباره محاسبه پيج رنك مي توانم به شما بگويم این است که PageRank با استفاده از اشتراک گرفتن تمامی لینک های ورودی به سایت شما محاسبه میشود . البته این موضوع اکیدا صحیح نیست ، چون گوگل لینک های داخلی را هم در محاسبه شریک می کند . همچنین رنك صفحه ای که به شما لینک داده هم ، در بالا بردن رتبه سایت شما موثر است. بعلاوه تعداد لینک های خارجی که در صفحه مبدا وجود داره نیز در رتبه سایت مقصد تاثیر دارد . بطور عمومی ۸۵% از رتبه سایت مبدا همراه با لینک به سایت مقصد ارسال میشود . پس یک صفحه وب با پیج رنک ۵ و فقط با یک لینک خارجی در صفحه اش( که همان لینک سایت شماست) باید ۸۵% از اعتبار رتبه ۵ را برای صفحه ای که به آن لینکیده ارسال کند .
ولی در واقع هیچ صفحه ای فقط یک لینک ندارد – به یاد آوریدf که لینک های داخلی هم اغلب اوقات در محاسبه بحساب می آیند – پس میزان پیج رنک ارسالی عبارت است از ۸۵% از پیج رنک همان صفحه تقسیم بر تعداد لینک های خارجی.
سوالی که اینجا مطرح می شود این است که تفاوت رتبه های پیج رنک چقدر است و مثلا رتبه ۴ با ۵ چقدر تفاوت دارد ؟ چیزی که معلوم است این که اعداد گوگل در پیج رنک فقط یک عدد ثابت نیستند و نشان دهنده یه بازه عددی هستند(مثلا شبيه به درجه بندي ريشتر زمين لرزه البته نه اينكه به دقيقا به توان دو برسد) . بنابراین تغییر از رنک دو به سه بسیار دشوارتر از رسیدن از یک به دو است و حتی می توان گفت مثلا تمام پیج رنک های ۵ هم با هم مساوی نیستند چون گوگل واحد بین هر رنک را نیز برای خودش درجه بندی می کند اما ما به این درجه بندی دسترسی نداریم . (من چون نميخواهم فهميدن اين مساله را برايتان پيچيده كنم از آوردن آن فرمول بلند بالا كه گوگل به وسيله ي آن اين كار را انجام مي دهد چشم پوشي مي كنم و اگر فكر مي كنيد كه همين توضيحات هم پيچيده هستند بايد بگويم كه شايد در ظاهر اينطور باشد اما در عمل اصلا اينجور نيست در هر حال من تمام سعي كردم كه همه چيز را با زبان ساده بيان كنم و اميدوارم كه كاربران حرفه اي تر بر من خرده نگيرند)