PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آموزش راه اندازی nginx در ویندوز فقط در چند دقیقه

iNicz.Com
March 3rd, 2014, 00:35
با سلام خدمت دوستان عزیز
مطمئنن خیلی از عزیزان دوست دارند سروز ویندوزی داشته باشند که هم برای کارهای اپلود و دانلود و هم به عنوان هاست دانلود با nginx برای داشتن سروری با سرعت بالا و وب سرور پایدار .

شروع نصب :

گام اول : دانلود اخرین نسخه پایدار ویندوزی nginx از لینک های زیر بسته به نسخه سیستم عامل مورد نظر و نصب ان

http://irserver.com/wiki/nginx-1.4.5-win64.exe
http://irserver.com/wiki/nginx-1.4.5-win32.exe

نکته : nginx در مسیر پیش فرض یعنی c:\nginx نصب شود.

گام دوم : دانلود فایل php فشرده از سایت و اکسترکت ان در مسیر زیرمقابل c:\nginx\php به طوری که c:\nginx\php\php-cgi.exe در این مسیر قرار بگیره .

گام سوم : فایل مقابل رو باز کرده c:\nginx\conf\nginx.conf و علامت های # رومشابه زیر بر دارید و یا بصورت دلخواه مشابه زیر تغییر بدین :

location ~ .php$ {
root html;
fastcgi_pass 127.0.0.1:9000;
fastcgi_index index.php;
fastcgi_param SCRIPT_FILENAME c:/nginx/html/$fastcgi_script_name;
include fastcgi_params;
}

گام چهارم : ساخت فایل های فعال و غیرفعال کردن nginx

1 . در مسیر فوق فایل start-nginx.bat رو باز کنید و بصورت زیر تغییر بدین (خط قرمز اضافی میشه) :

@ECHO OFF
c:\nginx\nginx.exe
c:\nginx\php\php-cgi.exe -b 127.0.0.1:9000 -c c:\nginx\php\php.ini
ping 127.0.0.1 -n 1>NUL
echo Starting nginx
echo .
echo .
echo .
ping 127.0.0.1 >NUL
EXIT
2 . در ادامه stop-nginx.bat رو باز کنید و بصورت زیر تغییر بدین (خط قرمز اضافی میشه) :

@ECHO OFF
taskkill /f /IM nginx.exe
taskkill /f /IM php-cgi.exe
EXIT

وب سرور شما برای کار اماده میباشد. موفق باشید

در صورتی که به اندازه کافی تشکر دریافت کنم . راه اندازی nginx بر روی Xammp هم اموزش میدم .امیدوارم با تشکر های خودتون بنده رو تشویق به نوشتن اموزش های بهتری کنید

ipsat
March 3rd, 2014, 01:23
بنده nginx روی ویندوز تست کردم حتی از پس یک سایت با بازدید معمولی هم بر نمیاد.

faryspeed
March 3rd, 2014, 01:56
ممنون دوست عزیز لطفا در مورد کانفیگش هم یه صحبتی میکردی و اینکه چقدر توی کاهش منابع مصرفی تاثیر داره

iNicz.Com
March 3rd, 2014, 09:35
بنده nginx روی ویندوز تست کردم حتی از پس یک سایت با بازدید معمولی هم بر نمیاد.

nginx با کانفیگ های درست واقعا عالی هستش
احتمالا روی یک سرور مجازی تست کردید ! و البته که nginx در لینوکس بهتر از ویندوز هستش

iNicz.Com
March 3rd, 2014, 09:40
ممنون دوست عزیز لطفا در مورد کانفیگش هم یه صحبتی میکردی و اینکه چقدر توی کاهش منابع مصرفی تاثیر داره

اگه تشکر به اندازه کافی بشه . راه اندازی dns و mysql سرور برای راه اندازی یک سایت با دامنه رو هم در ادامه توضیح میدم

H0RS3
March 3rd, 2014, 12:22
من همین کارارو انجام دادم ولی وقتی می خوام php رو اجرا کنم صفحه CMD سیاه باقی می مونه و نمیره و اجرا نمیشه

iNicz.Com
March 3rd, 2014, 13:21
من همین کارارو انجام دادم ولی وقتی می خوام php رو اجرا کنم صفحه CMD سیاه باقی می مونه و نمیره و اجرا نمیشه

حتما به با مواردی بالا با قرمز مشخش شده دقت کنید که حتما درست باشه . بعد از نسخه php5.5 بهتره استفاده نکنید . برای راحتی نسخه Zip و php5.4 رو بریزید

sasanbes
March 3rd, 2014, 13:37
اموزش خوبی بود تشکر از شما

se7en-host
March 3rd, 2014, 14:46
با سلام خدمت دوستان عزیز
مطمئنن خیلی از عزیزان دوست دارند سروز ویندوزی داشته باشند که هم برای کارهای اپلود و دانلود و هم به عنوان هاست دانلود با nginx برای داشتن سروری با سرعت بالا و وب سرور پایدار .

شروع نصب :

گام اول : دانلود اخرین نسخه پایدار ویندوزی nginx از لینک های زیر بسته به نسخه سیستم عامل مورد نظر و نصب ان

http://irserver.com/wiki/nginx-1.4.5-win64.exe
http://irserver.com/wiki/nginx-1.4.5-win32.exe

نکته : nginx در مسیر پیش فرض یعنی c:\nginx نصب شود.

گام دوم : دانلود فایل php فشرده از سایت و اکسترکت ان در مسیر زیرمقابل c:\nginx\php به طوری که c:\nginx\php\php-cgi.exe در این مسیر قرار بگیره .

گام سوم : فایل مقابل رو باز کرده c:\nginx\conf\nginx.conf و علامت های # رومشابه زیر بر دارید و یا بصورت دلخواه مشابه زیر تغییر بدین :

location ~ .php$ {
root html;
fastcgi_pass 127.0.0.1:9000;
fastcgi_index index.php;
fastcgi_param SCRIPT_FILENAME c:/nginx/html/$fastcgi_script_name;
include fastcgi_params;
}

گام چهارم : ساخت فایل های فعال و غیرفعال کردن nginx

1 . در مسیر فوق فایل start-nginx.bat رو باز کنید و بصورت زیر تغییر بدین (خط قرمز اضافی میشه) :

@ECHO OFF
c:\nginx\nginx.exe
c:\nginx\php\php-cgi.exe -b 127.0.0.1:9000 -c c:\nginx\php\php.ini
ping 127.0.0.1 -n 1>NUL
echo Starting nginx
echo .
echo .
echo .
ping 127.0.0.1 >NUL
EXIT
2 . در ادامه stop-nginx.bat رو باز کنید و بصورت زیر تغییر بدین (خط قرمز اضافی میشه) :

@ECHO OFF
taskkill /f /IM nginx.exe
taskkill /f /IM php-cgi.exe
EXIT

وب سرور شما برای کار اماده میباشد. موفق باشید

در صورتی که به اندازه کافی تشکر دریافت کنم . راه اندازی nginx بر روی Xammp هم اموزش میدم .امیدوارم با تشکر های خودتون بنده رو تشویق به نوشتن اموزش های بهتری کنید

مرسی اموزش خوبی بود
یک مدت تو فکر گذاشتن اموزش کامل بودم ولی وقت نکردم
شما شروع کردید پس پایان هم بدید :دی

firebox
March 3rd, 2014, 15:40
تشکر بابت اموزش ، اما وقتی روی ویندوز IIS رو دارید ، دیگه نیازی وب سرور دیگه ای ندارید ، مشکل IIS اینه منابع آموزش کمی درباره کانفیگس هست ، اگر درست کانفیگ بشه ، از نظر عملکرد ، پا به پای Nginx میاد ، بلکن بهتر!

iNicz.Com
March 3rd, 2014, 18:06
ممنون از دوستان که نظرتان ارزنده ای داده بودند .
قابل ذکر هستش که ممکنه بعضی ها با مکش اجرا نشده php مخصوصا در ویندوز 2003 رو داشته باشند که نیاز به نصب Microsoft .NET Framework 3.5 Service Pack 1 از لینک زیر رو دارند

Download Microsoft .NET Framework 3.5 Service Pack 1 from Official Microsoft Download Center (http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=22)

حالا نیاز هستش که پسوند های مورد نیاز رو به nginx معرفی کنیم تا مشکلی در دانلود نداشته باشیم
بهتره با نرم افزار notepad++ کار کنیم - قایل C:\nginx\conf\mime.types رو باز مکنیم وفرض کنید پسوند mp4 و mkv رو میخواهیم اضافی کنیم :

video/x-matroska mkv;
video/mpeg mp4;
-----------------
video/mpeg mkv;
video/mp4 mp4;

یکی از 2 مورد فوق رو در اخر فایل قبل { وارد کنید و یکبار stop و استارت کنید .

H0RS3
March 3rd, 2014, 23:36
همین کار هارو کردم باز نشد

صفحه سیاه نمیره

iNicz.Com
March 4th, 2014, 09:53
همین کار هارو کردم باز نشد

صفحه سیاه نمیره

اگر ایپی سرور رو داخل اکسپلور بزنید و NGINX باز بشه مشکلی نیست . برای امتحان PHP هم یک فایل به اسم INFO.PHP بسازید و در دخل ان <? phpinfo() ?> قرار بدید و در پوشه html بگزارید و اجرا کنید .

yaldahost
March 4th, 2014, 11:08
تشکر بابت اموزش =d>

iNicz.Com
March 4th, 2014, 16:33
تعداد تشکر برای ادامه این اموزش زیاد نیستا ! ولی خوب ادامه میدیم .
nginx در حالت پیش فرض زیاد جالب نیست پس ادامه میدیم با کانفیگ بهتر nginx
البته اساتید انجمن هم میدونند ولی امروز چند مورد اصلی رو میخوام بهتون مطرح کنم

در فایل nginx.conf موارد زیر رو باید تغییر بدیم
1. اول اندازه worker_processes رو برابر با تعداد هسته سرور مود نظر خود قرار بدین .

worker_processes 1;

3. حداکثر تعداد بازدید کاربران در nginx بصورت فرمول زیر محاسبه میشه پس باید تغییراتی در سرور همچنان انجام بدیم

max clients = worker_processes * worker_connections

3. اگر یک سایت خیلی پر بازدید دارید worker_connections در حالت پیش فرض جالب نیست که اگر سرور خوبی دارید به مقدار زیر تغییر بدین :

worker_connections = 10240;

4. نیاز داریم تا حداکثر تعداد فایل بازشونده توسط worker_process رو افزایش بدیم که بصورت پیش فرض در فایل nginx.conf نمی بینیم پس در زیر worker_processes متن زیر رو قرا میدیم:

worker_rlimit_nofile 100000;

حالا میتونید nginx رو Stop و Start کنید . مطمئنن با همین تغییرات کم نتیجه خوبی خواهد گرفت.
موارد بالا در سرور لینوکس هم میتونید انجام بدید . و برای اینکه از تعداد هسته cpu خود در سرور لینوکس مطلع بشین از دستور زیر استفاده میکنیم :

grep processor /proc/cpuinfo | wc -l

iNicz.Com
March 5th, 2014, 21:42
به کانفیگ Nginx برای سایت های دانلود ادامه میدیم

خوب بعضی وقت ها مشکلی داریم که برای خیلی از دوستان پیش میاد که وقتی فایلی میخواهید دانلود کنید بعد از کلیک بر روی فایل مدتی طول میکشه تا فایل شروع به دانلود بشه . برای کم کردن این مدت زمان
دوباره در فایل nginx.conf بدین صورت داخل http {قرار می دیدم

keepalive_timeout = 30s;
keepalive_disable none;

خوب برای سایت های دانلودی gzip رو باید غیر فعال کرده و gzip static رو فعال کنیم :

#gzip off;
gzip_static on;

برای بهبود مورد کش در وب سرور موارد زیر رو اضافی میکنیم :

open_file_cache max=1000 inactive=2h;
open_file_cache_errors on;
open_file_cache_min_uses 1;
open_file_cache_valid 1h;
output_buffers 1 512;
postpone_output 1440;
read_ahead 512K;

دوباره stop و استارت میکنیم.

امیدوارم با تغییراتی که فعلا اموزش داده شده دوستان نتیجه مطلوبی گرفته باشند

amob07
August 8th, 2014, 10:39
واقعا دمت گرم
همون dns وبقیه چیزارو هم یاد بده

raminr63
September 24th, 2014, 20:22
داداش کارت خیلی عالی هستش مرسی لطفا ادامه بدید ممنون میشم.