PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مرورگر بومی: یک کپی ناشیانه از فایرفاکس با هزینه ۴۰۰ میلیون تومان!

alaviyoon
February 23rd, 2014, 19:07
http://www.itna.ir/images/docs/000029/n00029652-b.jpg

سازمان فناوری اطلاعات و زیرمجموعه آن یعنی مرکز مدیریت توسعه ملی اینترنت(متما) مدتی است با سرمایه ۴۰۰ میلیون تومانی مرورگری به نام "ساینا" طراحی کرده‌اند که در این زمینه جای چند سوال وجود دارد.

به گزارش ایتنا و بنا بر بررسی‌های فنی انجام گرفته در واحد فنی خبرگزاری ایسنا، نکاتی در خصوص این مرورگر قابل توجه است.

این مرورگر که بنا بر اعلام سایت متما تاکنون حدود ۱۰۰ هزار کاربر ایرانی آن را دانلود کرده‌اند اگرچه می‌تواند به واسطه آن‌که زبان آن فارسی است به فراگیر شدن دانش کامپیوتر در میان کاربران ایرانی کمک کند اما به هر صوت نکات قابل توجهی نیز دارد.

اگرچه طراحان و سازندگان این مرورگر بر این نکته تاکید دارند که ساینا مرورگری بومی و ایرانی است اما کافی است یک نظر به آن انداخته شود تا از همان طرح آن ایده شباهت و کپی‌برداری شدن آن از فایرفاکس در ذهن کاربر جرقه بزند.
چرا که برای طرح این مرورگر پرنده ای مشابه سیمرغ انتخاب شده که طرح این پرنده بسیار شبیه لگوی فایرفاکس است.
این درحالی است که با توجه به نیروهای متخصص بسیاری که در حوزه گرافیک وجود دارد قطعا این امکان میسر بوده که طرحی متفاوت برای این مرورگر انتخاب شود.

اما وقتی به بررسی این مرورگر بومی می‌پردازید این فرضیه بیشتر و بیشتر تقویت می‌شود چرا که اجزای مختلف مرورگر ساینا جزء به جزء همانند فایرفاکس است و تمام خصوصیات فایرفاکس در ساینا نیز وجود دارد.

حتی چینش منوها و گزینه‌های option در ساینا کاملا شبیه فایرفاکس است و تنها تفاوت عمده آن در این است که فایرفاکس به دلیل آنکه از زبان انگلیسی بهره می‌گیرد منوی آن سمت چپ صفحه ظاهر می شود و منوی ساینا در سمت راست. علاوه بر این تمام رفتارها و خصوصیات ساینا نیز مشابه فایرفاکس است و تنها کمی شکل ظاهری آن تغییر کرده است.

البته جا دارد به این نکته هم اشاره شود که البته خود فایرفاکس هم نسخه فارسی دارد اما در هر صورت میان ساینا و نسخه فارسی فایرفاکس تفاوت‌هایی نه چندان فاحش از نظر رنگ صفحه و... وجود دارد.

البته قطعا در ابتدای راه بومی سازی این انتظار زیادی است که بخواهیم مرورگر ایرانی با مرورگرهای مطرح دنیا رقابت یا برابری کنند و بی شک چنین انتظاری هم وجود ندارد حتی این که در ابتدای کار برای طراحی مرورگر ایرانی از نمونه‌های پر کاربرد جهان کمک گرفته شود موضوع قابل قبول و غیر قابل اجتناب است اما در این میان این سوال پیش می‌آید که آیا واقعا انجام این نوع الگوبرداری‌ها نیاز به صرف هزینه‌های ۴۰۰ میلیونی دارد؟!

بنا بر آنچه سرپرست مرکز مدیریت توسعه ملی اینترنت(متما) در پاسخ به رسانه‌ها اعلام کرده و تا مدت‌ها نسخه‌ای از آن هم بر روی این سایت قرار داشته و البته به تازگی حذف شده، تاکنون برای راه اندازی این مرورگر هزینه‌ای ۴۰۰ میلیون تومانی در نظر گرفته شده است.

همچنین گفته می‌شود طرح‌های بومی‌سازی شده با هدف ارتقای امنیت کاربران و جلوگیری از سوءاستفاده از اطلاعات آنها در کشورهای دیگر راه اندازی می‌شوند که در این زمینه هم این سوال وجود دارد که آیا واقعا افرادی که مرورگری مانند فایرفاکس را طراحی کرده‌اند و ما از آنها الگوبرداری می‌کنیم قادر نخواهد بود در صورت علاقه از طریق مرورگر ایرانی هم اطلاعات مورد نظر خود را رصد کنند؟!

تاکنون با گذشت بیش از یک ماه و درخواست‌های متعدد ایسنا برای مصاحبه با مسوولان سازمان فناوری اطلاعات در این زمینه هیچ یک از این مدیران به ارائه توضیح نپرداخته‌اند در حالی که انتظار می‌رود سازمان فناوری اطلاعات و مسوولان آن حداقل پاسخگو بوده و شفاف سازیهای لازم در این زمینه را انجام دهند تا حتی اگر چنین مطالبی خلاف واقع است مردم و رسانه‌ها از جریان اصلی مطلع شوند و با انتشار این اطلاعات حداقل کاربران بدانند که در طراحی این مرورگر چه ویژگی‌هایی مورد توجه قرار گرفته و استفاده از ساینا چه مزیت‌هایی برای آن‌ها به دنبال خواهد داشت.

برروی سایت متما در ارتباط با ساینا اعلام شده است: «ساینا اولین مرورگر ایرانی است که مراحل بومی سازی آن توسط متخصصان ایرانی انجام شده است. در حال حاضر این پروژه مراحل تست و آزمون اولیه را طی می کند و تحویل آن پس از مرحله مذکور خواهد بود.»

همچنین برروی بخش اخبار ویژه این سایت آمده است: «تعداد دانلودهای انجام شده از مرورگر بومی ساینا طی دو ماه گذشته به مرز ۱۰۰۰۰۰ نسخه نزدیک شد.
در حال حاضر آخرین نسخه این مرورگر جهت نصب و استفاده برروی سیستم‌های عامل ویندوز و لینوکس از طریق آدرس الکترونیک saina.matma.ir در دسترس کلیه کاربران اینترنت و علاقه‌مندان به محصولات بومی است.»

viasky
February 23rd, 2014, 19:21
تمام دوستان مطلع هستید که اصلا فایرفاکس اوپن سرور ارائه شده و استفاده از اون مشکلی نداره
اما 400 میلیون تومان واقعا جای سوال داره....
مگه چه کار کردن؟

downloaddl
February 23rd, 2014, 19:25
حاضرم از internet explorer استفاده کنم
اصلا حاضرم دیگه سمت کامپیوتر نیام اما از ساینا استفاده نکنم
نظر قلبیمو گفتم

alaviyoon
February 23rd, 2014, 19:26
تمام دوستان مطلع هستید که اصلا فایرفاکس اوپن سرور ارائه شده و استفاده از اون مشکلی نداره
مگه چه کار کردن؟

وقتی کار با نا اهل سپرده بشه همین میشه !
بودجه رو فقط بلدن حیف و میل کنند .

sina_67_85
February 23rd, 2014, 19:31
از کجا معلوم که این برنامه سندر نباشه؟!

AhvazGame
February 23rd, 2014, 19:32
مگه چه کار کردن؟
شما تا برنامه نویس نباشید نمیفهمید چکار کردند و اظهار نظر در این ضمینه بجا نیست.
زحمات بسیاری کشیده شده
البته الگو برداری هم بوده-که لازم هست- اما هزینه 400ملیونی هزینه بسیار اندکی برای نوشتن نرم افزاری به گستردگی مرورگر وب هست.

AhvazGame
February 23rd, 2014, 19:34
از کجا معلوم که این برنامه سندر نباشه؟!

WireShark

rightserver
February 23rd, 2014, 19:37
از لوگوش معلومه این حیوونه (چیه سیمرغه؟) خواهر روباه فایرفاکسه

alaviyoon
February 23rd, 2014, 19:41
فکر کنم امروز فرداست که اعلام کنند :
جهت حمایت از تولید ملی ، استفاده از این مرورگر برای تمامی شرکت ها و سازمان های دولتی و غیر دولتی اجباری می باشد !

ping
February 23rd, 2014, 19:44
وقتی میتونیم از مرورگر به روز که همه دنیا دارند استفاده میکنند استفاده کنیم چرا باید از این استفاده کنیم؟:39:

sina_67_85
February 23rd, 2014, 19:47
جهت حمایت از تولید ملی ، استفاده از این مرورگر برای تمامی شرکت ها و سازمان های دولتی و غیر دولتی اجباری می باشد !

قسنگ امدی :دی

zakerweb
February 23rd, 2014, 19:56
خوب اگه سالم بودن استفاده می کردیم بالاخره مرورگر ساخت کشورمونه
ولی مطمئنا با چنین بودجه ای معلومه یه خبرایی پشتت هست!
از کجا معلوم برای جاسوسی و ... استفاده نشه

SoltanHost.Net
February 23rd, 2014, 20:06
مرورگر جالب و شیکی نیست ! بخدا اگه خودم با ویژال بیسیک یکی میساختم از این بهتر در میومد ! لاقل اختصاصی می شد کپی نبود ... !

alaviyoon
February 23rd, 2014, 21:25
مرورگر جالب و شیکی نیست ! بخدا اگه خودم با ویژال بیسیک یکی میساختم از این بهتر در میومد ! لاقل اختصاصی می شد کپی نبود ... !
واقعا از دست اینها آدم نمیدونه چیکار کنه !! :102:
پول بی زبون رو همینجوری میریزند سطل آشغال

Saati
February 23rd, 2014, 21:32
کاری به کپی برداری و ... ندارم اما اگه چینی ها هم در مورد Baidu مثل ایرانی ها فکر میکردند الان Baidu به اینجا نمیرسید!

پ.ن: بایدو در اینجا مثال بود.

رحمان ع
February 23rd, 2014, 21:34
فقط سکوت باید کرد پول بیت حاله دیگه:62:

dr.host
February 23rd, 2014, 21:43
دوس عزیز ساینا سال 88 ساخته شده و این کپی کاری شما باید 4 سال پیش انجام میشد نه الان .بیکاری میگردی این خبرها رو کپی پیست میکنی؟

dr.host
February 23rd, 2014, 21:45

این مرورگر خیلی وقته ساخته شده شما دیر رسیدی .فکرات هم بزار لب کوزه آبشو بخور

alaviyoon
February 23rd, 2014, 21:50
دوس عزیز ساینا سال 88 ساخته شده و این کپی کاری شما باید 4 سال پیش انجام میشد نه الان .بیکاری میگردی این خبرها رو کپی پیست میکنی؟

شما مثل اینکه کلا با خودت هم مشکل داری ؟
اولا که این خبر ساینا را بررسی کرده و از حیف و میل کردن پول گفته نه خبر از انتشارش
ثانیا که شما میگی قدیمیه ! خیلی ها مثل بنده از این موضوع خبر نداشتیم
ثالثا بنده بیکار نیستم ولی سعی میکنم چیزی که میبینم را با دیگران در اشتراک بگذارم شاید براشون جالب باشه
رابعا ادب شما نشانه شخصیت خانوادگی شماست ، مواظب باشه
در ضمن در کل شما حالتون مثل اینکه خوب نیست !
طبق اخبار سایت ساینا تاریخ انتشار نسخه ی آزمایشی این نرم افزار 1392/1/28 هست
یا حق

رحمان ع
February 23rd, 2014, 21:56
چرا ساینا از پایه کاملاً ایرانی ایجاد نشد؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید پیچیدگی‌ها و جوانب ایجاد یک مرورگر مستقل را تشریح کرد. مرورگر از پیچیده‌ترین نرم‌افزارهای دنیای فناوری اطلاعات است. می‌توان یک مرورگر را ترکیبی از چند جنبه مختلف نظیر ارتباطات شبکه، امنیت، نمایش تصاویر، نمایش صفحات وب، کامپایلر یا مفسر (جاوااسکریپت)، نمایش واسط کاربری و ... به شمارآورد که توسعه هر یک از این جنبه‌ها (از صفر تا صد) بدون شک به منابع زیادی از جمله ده‌ها و بعضاً صدها نفر-سال نیروی انسانی نیاز دارد. برای اثبات این مدعا می‌توان به مدت‌زمان و همچنین هزینه‌های سالیانه مرورگرهای غالب بازار فناوری اطلاعات مراجعه کرد و این حتی در حالی است که کمتر مرورگری را می‌توان یافت که از مولفه‌های متن‌باز استفاده نکرده باشد.

حال با توجه به این پیچیدگی‌ها به منظور توسعه یک مرورگر به صدها ساعت تحلیل، طراحی و برنامه‌ریزی اجرا نیاز می باشد. بنابراین باید نقشه‌راهی طولانی تدوین شود و به عنوان نخستین گام از این نقشه‌راه باید یک مرورگر بومی‌سازی شده اجرایی شود تا بتوان با دریافت بازخوردهای کاربران ، نیازهای دقیق‌تر را شناسائی نمود، جوانب کار را دقیقاً سنجید و در ادامه یک مرورگر ایرانی را ایجاد نمود.

هدف از ایجاد مرورگر ساینا چیست؟

هدف اصلی ایجاد مرورگر ساینا برداشتن اولین گام در راستای ایجاد یک مرورگر ایرانی بود. هم‌اکنون تجربه ساینا و بازخوردهای مخاطبان محترم اطلاعات بسیار ارزشمندی در اختیار تیم پروژه قرار داده است که بسیاری از این اطلاعات مکتوب و مستند شده است. اگر بدون در اختیار داشتن این اطلاعات اقدام به تعریف یک پروژه مرورگر از ابتدا می‌شد بی‌شک محکوم به شکست می‌شد، این در حالی است که مرورگر ساینا صدها هزار مخاطب جذب کرده است و این عدد همچنان رو به افزایش است. صدهاهزار دانلود محصول خود به تنهایی برای مشخص کردن اهمیت چنین محصولی کافی است.

http://saina.matma.ir/FAQ.jsp

viasky
February 23rd, 2014, 22:46
اولا که این خبر ساینا را بررسی کرده و از حیف و میل کردن پول گفته نه خبر از انتشارش
ثالثا بنده بیکار نیستم ولی سعی میکنم چیزی که میبینم را با دیگران در اشتراک بگذارم شاید براشون جالب باشه
یا حق
دیگه بدتر 400 میلیون و اگر 4 سال پیش خورده باشن 100% ارزش بیشتری داره
آدم دلش بیشتر می سوزه

dr.host
February 23rd, 2014, 22:53
یا حق

هنوز مدرسه ها تعطیل نشده والا شماها اومدین این تاریخ انتشار ساینا نیست تاریخ اونجایی هست که ازش کپی کردی .بقیه چیزها هم جوابتو نمیدم چون همه خبر *** رو میشناسن

سرزمین
February 23rd, 2014, 23:05
از لوگوش معلومه این حیوونه (چیه سیمرغه؟) خواهر روباه فایرفاکسه

شما چی کار به حیوونش داری؟ فایرفاکسم روباهه کسی گیر داد عزیز من اصل مطلب چیز دیگست منم با این قضیه مخالفم ولی گیر علکی به لوگوش نمیدم
---------------------
منم یه ذره باهاش کار کردم فهمیدم مثل موزیلاست ولی باعث تأسفه درسته که اینا کار درستی نکردن ولی انصافاً بیایم از خودمون بپرسیم از وجدانمون بپرسیم کدوم یکی از شماها به فکر پیشرفت مملکت هستید؟ آیا هممون به فکر پول درآوردن نیستیم خوب همین ماها باید مرورگر ایرانی بسازیم همین ماها باید سیستم عامل بسازیم چرا باید بیشتر مردم ایران از ویندوز و nod32 استفاده کنن چرا باید بیشتر مردم باید از موزیلا استفاده کنن چرا و چرا؟...

rules
February 23rd, 2014, 23:34
شما چی کار به حیوونش داری؟ فایرفاکسم روباهه کسی گیر داد عزیز من اصل مطلب چیز دیگست منم با این قضیه مخالفم ولی گیر علکی به لوگوش نمیدم
---------------------
منم یه ذره باهاش کار کردم فهمیدم مثل موزیلاست ولی باعث تأسفه درسته که اینا کار درستی نکردن ولی انصافاً بیایم از خودمون بپرسیم از وجدانمون بپرسیم کدوم یکی از شماها به فکر پیشرفت مملکت هستید؟ آیا هممون به فکر پول درآوردن نیستیم خوب همین ماها باید مرورگر ایرانی بسازیم همین ماها باید سیستم عامل بسازیم چرا باید بیشتر مردم ایران از ویندوز و nod32 استفاده کنن چرا باید بیشتر مردم باید از موزیلا استفاده کنن چرا و چرا؟...

خب بسازیم اما اسکی نریم...

downloaddl
February 24th, 2014, 00:12
---------------------

هنر نزد ایرانیان استو بَس...
متاسفانه ما ایرانی ها عادت بدی پیدا کردیم
عادت بد از استفاده کردن از کرک
عادت بد از ریپ کردن
عادت بد از زیر سوال بدن قوانین کپی رایت
عادت هایی بد و بدتر از هم دیگه

Wool
February 24th, 2014, 00:53
این طور نباید ببینیم . بیاید دیدمونو عوض کنیم . من یک برنامه نویس نیستم اما خودم یک php کار مبتدی هستم .

اگر شما برید به یک برنامه نویس بگید من دانشجو هستم و یک برنامه شبیه فایر فاکس میخوام شاید ازتون 2 ملیون بگیرن اما وقتی میرین بهشون میگید من از طرف دولت اومدم یه چیزی شبیه فایرفاکس می خوام ازتون 400 ملیون میگیرن . اره واقعا همینه باور نمیکنید؟؟؟؟؟؟؟؟
من خودم تو یک شرکت دارم اموزش میبینم . اون شرکته برای شهرداری یک برنامه اندروید زد 15 ملیون گرفت . کجای دنیا همچین پولی برای یک برنامه اندروید میگیرن ؟؟؟ اما دوستم تو همدان با 600 هزارتومن برای خودش یک برنامه اندروید جور کرد . کاملا شخصی .
درکل مشکل از ماست نه دولت .
خانواده من رفتن مکه میخواستن وسیله بخرن . یارو عربستانیه به بابام میگه ایرانیا ***ن .
دوستان لطف کنن یه چیزی بگن خودشون عمل کنن . اگر همین فردا دولت بیاد به یکی از شما بگه یه چیزی شبیه فایر فاکس برام بنویس چقدر میگیرید ؟؟؟؟ 1 ملیون؟؟؟؟؟؟
هر کی زیره 100 بگه دروغ گفته مثل .......
من شخصا میگم 1 ملیارد .
هیچ ترسیم ندارم . ارزش برنامه نویسیی هم بیشتر از ایناست .
از یه طرف میگیم چرا شرکت ها نمی خوان برای یک برنامه نویس کلی خرج کنن مثل انگلیسو روسیه و امریکا . از یه طرف میگیم 400 میییییییییییییییییییییییی یییلللللللللللللللللللللل لللللللللللللللللللیییییی یییییییییییییییییییییییوو وووووووووووووووووووووووون ننننننننننننننننننننننننن یارو گرفت ؟؟؟؟؟؟ مگه چیکار کرد؟؟؟؟؟
به نظر من باید بیشتر میگرفت هزینه ای نیست . شما از کجا میدونین امریکا برای یک برنامه چقدر هزینه میکنه؟؟؟ شما هم بلدید برید برنامه نویسی بخونید ببییینم میتونید همین اپن سورسی که دهنتون باز میشه میگید اپن سورسه رو دس کاری ( حتی ) بکنید؟؟؟/

تو html اش بعضی ها موندن چه برسه تحت ویندوز

downloaddl
February 24th, 2014, 01:12
این طور نباید ببینیم . بیاید دیدمونو عوض کنیم . من یک برنامه نویس نیستم اما خودم یک php کار مبتدی هستم .

اگر شما برید به یک برنامه نویس بگید من دانشجو هستم و یک برنامه شبیه فایر فاکس میخوام شاید ازتون 2 ملیون بگیرن اما وقتی میرین بهشون میگید من از طرف دولت اومدم یه چیزی شبیه فایرفاکس می خوام ازتون 400 ملیون میگیرن . اره واقعا همینه باور نمیکنید؟؟؟؟؟؟؟؟
من خودم تو یک شرکت دارم اموزش میبینم . اون شرکته برای شهرداری یک برنامه اندروید زد 15 ملیون گرفت . کجای دنیا همچین پولی برای یک برنامه اندروید میگیرن ؟؟؟ اما دوستم تو همدان با 600 هزارتومن برای خودش یک برنامه اندروید جور کرد . کاملا شخصی .
درکل مشکل از ماست نه دولت .
خانواده من رفتن مکه میخواستن وسیله بخرن . یارو عربستانیه به بابام میگه ایرانیا ***ن .
دوستان لطف کنن یه چیزی بگن خودشون عمل کنن . اگر همین فردا دولت بیاد به یکی از شما بگه یه چیزی شبیه فایر فاکس برام بنویس چقدر میگیرید ؟؟؟؟ 1 ملیون؟؟؟؟؟؟
هر کی زیره 100 بگه دروغ گفته مثل .......
من شخصا میگم 1 ملیارد .
هیچ ترسیم ندارم . ارزش برنامه نویسیی هم بیشتر از ایناست .
از یه طرف میگیم چرا شرکت ها نمی خوان برای یک برنامه نویس کلی خرج کنن مثل انگلیسو روسیه و امریکا . از یه طرف میگیم 400 میییییییییییییییییییییییی یییلللللللللللللللللللللل لللللللللللللللللللیییییی یییییییییییییییییییییییوو وووووووووووووووووووووووون ننننننننننننننننننننننننن یارو گرفت ؟؟؟؟؟؟ مگه چیکار کرد؟؟؟؟؟
به نظر من باید بیشتر میگرفت هزینه ای نیست . شما از کجا میدونین امریکا برای یک برنامه چقدر هزینه میکنه؟؟؟ شما هم بلدید برید برنامه نویسی بخونید ببییینم میتونید همین اپن سورسی که دهنتون باز میشه میگید اپن سورسه رو دس کاری ( حتی ) بکنید؟؟؟/

تو html اش بعضی ها موندن چه برسه تحت ویندوز

یعنی مدیر فایر فاکس رفته به ی شرکت پول داده گفته برای من مرورگر طراحی کن ؟
نخیر دوست عزیز
شما در صورتی می تونی در یک وب سایت موفق شی که کمه کم 50% به php آشنایی داشته باشی ( اگه وب سایت شما php باشه )
با هزینه کردن پیشرفتی نمی شه کرد
بنظر من همچین نرم افزاری رو نباید کسی بره پول بده براش طراحی کنن
باید ی تیم طراحی داشته باشن
ی تیم برنامه نویسی
الان مثلا وردپرس پول داده براش طراحی کنن ؟ :دی