PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تنظیم dns برای دو سرور

hajvahid
April 18th, 2010, 01:21
سلام و وقت بخیر . یه سئوال . فرض کنید من دو سرور دارم . یکی لینوکس و یکی ویندوز . یه دامنه دارم به عنوان مثال domain.com . برای این دامنه دو child dns تعریف شده :

ns1.domain.com و ns2.domain.com

که این دو به دو ip از سرور لینوکس متصل هستند . خود domain.com هم بر روی سرور لینوکس هاست شده و میزبانی میشه . سایت های دیگه ای هم که روی سرور لینوکس میزبانی میشن هم قاعدتا از ns1 و ns2 استفاده می کنن.

حالا . من می خوام برای میزبانی یه تعداد سایت روی سرور ویندوز هم از همین دامنه (domain.com) واسه ی dns ها استفاده کنم . یعنی ns3.domain.com و ns4.domain.com رو برای دامنه هایی که می خوان روی سرور ویندوز میزبانی بشن استفاده کنم .

دو سئوال پیش میاد :

- اولا اینکه برای این کار قدم به قدم چی کار باید بکنم ؟

- و ثانیا اینکه آیا اساسا به این روش ایراد خاصی وارد هست ؟

پ.ن : هر دو سرور اختصاصی هستند . لینوکس دارای CPanel/WHM و ویندوز دارای Plesk

Roka
April 18th, 2010, 01:51
جواب ثانیاً :
مشکل خواصی نداره
اما اکثراً سیستم ها وقتی hostname رو مثلاً ست کردی roka.ir میان به صورت پیشفرض dns ها رو ns1.roka.ir و ns2.roka.ir ست میکنند
و شما باید بگردی و dns ها رو به ns3.roka.ir و ns4.roka.ir تغییر بدی ( در همین حد اذیت میکنه ، هرچند اگه یه جاشو تغییر ندی اکثراً سایت هات بالا نمیان یا برا بعضی ها بالا نمیان :-d )

kitiran
April 18th, 2010, 07:46
دامنه باید اول یک جا مشخص هاست بشه، هر جا که شد می تونید با A record مثلا ns12.yourdomain.com به برای یک سرور دیگر درست کنید

hajvahid
April 22nd, 2010, 15:34
سلام . ممنون از راهنمایی شما دو عزیز . خوب . من دی ان اس دومین ها در سرور ویندوز رو دستی به ns3 و ns4 تغییر دادم . در سرور لینوکس و در تنضیمات دی ان اس دامنه اصلی یعنی domain.com ، دو رکورد A برای ns3 و ns4 اضافه کردم . حله ؟ دیگه نیازی به اد کردن نام سرور ویندوز (hostname) نیست ؟