نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: تبدیل کامنت پینگلیش به فارسی برای وردپرس : خداحافظ پینگلیش !

عضو دائم AmirHosein آواتار ها
    تشکر تشکر کرده 
    1,464
    تشکر تشکر شده 
    4,051
    تشکر شده در
    1,562 پست

13 تبدیل کامنت پینگلیش به فارسی برای وردپرس : خداحافظ پینگلیش !

مشکل بسیاری از وبلاگنویس های ایرانی، دیدگاه های پینگلیش (فینگلیش : mesle in) است که بازدیدکنندگان برای نوشته های آنها ارسال می کنند. این کامنت ها علاوه بر اینکه بر اساس ساختار “راست به چپ” وبلاگ فارسی، بدشکل دیده می شوند، سخت خوانده می شوند و اغلب ظاهر قسمت نظرات وبلاگ را ناخوشایند می کنند. چند سایت ( + و + ) وجود دارند که عمل نویسه گردانی (Transliteration) – پینگلیش به فارسی – را انجام می دهند. اما آیا می توان بازدیدکننده ی وبلاگ را مجبور به استفاده از آن سایت ها کرد؟! پاسخ این سوال بدون تعلل، منفی است! بازدیدکننده ی ایرانی، سایت شما را هم به سختی باز کرده است. پس هر کمکی هست، باید همین جا صورت گیرد. اما چاره ی این مشکل در وبلاگ های فارسی چیست ؟!

هر دو سایتی که در بالا معرفی شده اند، (API (Application Program Interface مناسبی برای اینکار تهیه کرده اند. با تمام احترامی که برای سایت وطنیِ نخست و کار کم نظیرشان قائلم، با توجه به سادگی کار و اطمینان بیشتر در سرویس رسانی، ترجیح می دهم از نویسه گردانِ سایت دوم ( که دوست عزیزمان گوگل است!) استفاده کنم.

من اسکریپت گوگل را به نحوی ویرایش کردم که قسمت “نام” و “متن” در نظرات را شامل شود. در این صورت پس از انجام مراحلی که توضیح خواهم داد، قابلیت های زیر به قسمت “ارسال نظرات” وبلاگتان اضافه می شود :

- در صورتی که “نام” به صورت پینگلیش نوشته شود، با زدن یک فاصله (Space) بعد از آن، به فارسی تبدیل می شود.

- اگر “متن” دیدگاه به صورت پینگلیش نوشته شود، پس از زدن فاصله بعد از هر کلمه، خود به خود به فارسی تبدیل می شود.

- در صورتی که نیاز باشد یک یا چند کلمه ی انگلیسی داخل متن باشد، کافیست ctrl+g را فشار دهید و انگلیسی تایپ کنید. در این صورت نوشته هایی که پس از این کار تایپ می کند، به فارسی تبدیل نمی شوند. پس از اتمام کلمه های انگلیسی، با فشردن مجدد ctrl+g، نویسه گردانی دوباره فعال می شود و کلمات پینگلیش به فارسی تبدیل می شوند.

- اشتباه های نویسه گردانی را به سادگی اصلاح کنید! مثال : فرض کنید به صورت پینگلش نوشته اید “in name ro bekhun”. این نوشته به این صورت برگردان می شود : “این نام رو بخون”. در صورتی که منظور شما از “name” کلمه ی “نامه” بوده است، کافیست بر روی برگردان آن (یعنی کلمه ی “نام”) کلیک کنید تا حالت های دیگر برگردان را به شما نشان دهد. در این صورت می توانید به راحتی “نام” را به “نامه” اصلاح کنید.

حال نحوه ی انجام این کار برای وبلاگ های وردپرسی (WordPress) را توضیح می دهم :

- وارد قسمت ویرایش پوسته در وبلاگ وردپرس تان شوید.

- فایل comments.php را برای ویرایش انتخاب کنید. ( یا هر فایل دیگری که شامل قسمت “فرم ارسال نظر” در وبلاگتان است)

- این خطوط برنامه را در بالاترین قسمت فایل (یعنی از ابتدای فایل) به آن اضافه کنید :
    کد:
    <script type="text/javascript" src="http://www.google.com/jsapi">
    </script>
    <script type="text/javascript">
    google.load("elements", "1", {
    packages: "transliteration"
    });
    function onLoad() {
    var options = {
    sourceLanguage: 'en',
    destinationLanguage: ['fa'],
    shortcutKey: 'ctrl+g',
    transliterationEnabled: true
    };
    var control =
    new google.elements.transliteration.TransliterationControl(options);
    var ids = [ "author", "comment" ];
    control.makeTransliteratable(ids);
    }
    google.setOnLoadCallback(onLoad);
    </script>
    - در کد بالا، در این قسمت می توانید فیلد هایی که نویسه گردانی می شوند تغییر دهید :
    کد:
    var ids = [ "author", "comment" ]
    در واقع author مشخصه (id) فیلدی است که “نام” ارسال کننده ی نظر را شامل می شود. این فیلد در اغلب پوسته های وردپرس به همین نام است. در غیر این صورت داخل فایل comments.php کمی جستجو کنید و چیزی مانند این را بیابید :
    کد:
    <input type=”text” name=”author” id=”author” value=”<?php
    echo $comment_author; ?>”
    واژه ی comment نیز مشخصه (id) فیلدی است که متن دیدگاه را شامل می شود، این فیلد نیز اغلب به همین نام است. در غیر این صورت، چیزی مشابه این را جستجو کنید :
    کد:
    <p><textarea name=”comment” id=”comment” class=”replyarea”></textarea></p>
    توجه کنید که تا زمانی که مشخصه های فیلد ها را درست وارد اسکریپت فوق نکنید، این نویسه گردان کار نخواهد کرد. همچنین دقت کنید که فیلد های نویسه گردان را در اسکریپت نویسه گردان اصلاح کنید. نه اینکه id های فایل comments.php را تغییر دهید! (نگویید “تابلوه دیگه” ، انسان گاهی اشتباه می کند)

- کار تمام است! فایل comments.php را به روز رسانی کنید و از نویسه گردان وبلاگتان لذت ببرید!
    منبع:30نـــا.نت
    می گویند تقوا از تخصص لازم تر است، آ نرا می پذیرم، اما می گویم: آنکس که تخصص ندارد و کاری را می پذیرد، بی تقواست.
    مصطفی چمران
    AmirHosein -{(@)}- WebHostingTalk . ir

2. تعداد تشکر ها ازAmirHosein به دلیل پست مفید

3. # ADS

عضو جدید
    تشکر تشکر کرده 
    10
    تشکر تشکر شده 
    55
    تشکر شده در
    40 پست

پیش فرض پاسخ : تبدیل کامنت پینگلیش به فارسی برای وردپرس : خداحافظ پینگلیش !

سلام
    خیلی خیلی کد جالب و کاربردی است.
    واقعاً به خاطر انتشار رایگان این کد از شما ممنونم فقط یه نکته اگر کاربر بعد از نوشتن اسم یا آخرین کلمه نظرش فاصله نذاره فارسی نمیشه من امتحان کردم حتی بعد از ارسال هم فارسی نمیشه حالا می خواستم بپرسم راهی هست که بشه با از دست دادن Focus هر کنترل متنش کامل فارسی بشه یعنی مثلاً یکی در فیلد نام نوشته Hossein خب تا فاصله نذاره فارسی نمیشه منظور من اینه که وقتی روی فیلد نظر کلیک کرد که نظر بنویسه فیلد نام خود به خود فارسی بشه.
    آیا امکان چنین چیزی هست؟ آخه من خودم برنامه نویسی نرم افزار بلدم و در نرم افزار هایم برای اعمال چیزی در TextBox ها از رویداد های EnterFocus و LeaveFocus استفاده میکنم اما نمی دونم در جاوا اسکریپت هم چنین رویداد هایی هست یا نه.
    به نظر من اگر این امکان هم بهش اضافه کنید دیگه 100% عالی میشه.

خیلی خیلی ازتون ممنونم.
    این بهترین کدی بود که در کل این انجمن پیدا کردم.

5. تعداد تشکر ها ازTarfandaneh به دلیل پست مفید

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)