صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 23

موضوع: بهترین گرایش در ارشد برای رشته نرم افزار چیست ؟

Hybrid View

پست قبلی پست قبلی   پست بعدی پست بعدی
    عضو انجمن usefee آواتار ها
    تشکر تشکر کرده 
    170
    تشکر تشکر شده 
    280
    تشکر شده در
    109 پست

پیش فرض بهترین گرایش در ارشد برای رشته نرم افزار چیست ؟

با سلام خدمت تمام دوستان
    چند وقتیه که گرایشی که میخوام تو ارشد انتخاب کنم ذهنم رو مشغول کرده در صورتیکه کارشناسی من نرم افزار است و دامنه انتخابم تا حدودی گسترده .
    ممنون میشم دوستانی که قبلا این تجربه رو داشتن یا در مورد این موضوع تحقیق کردن ، اطلاعاتشون رو در اختیار بنده و افراد دیگه ای که بعدها به این مشکل برمیخورن، بذارن .

عضو انجمن Mohsen آواتار ها
    تشکر تشکر کرده 
    281
    تشکر تشکر شده 
    741
    تشکر شده در
    324 پست

پیش فرض پاسخ : بهترین گرایش در ارشد برای رشته نرم افزار چیست ؟

بین چه گزینه‌هایی می‌خواید انتخاب کنید؟
    نرم‌افزار، هوش و it یا اینکه گزینه‌های دیگه‌ای هم در نظر دارین؟

تشکر تشکر کرده 
    170
    تشکر تشکر شده 
    280
    تشکر شده در
    109 پست

ممنون تسنیم جان که لطف کردی و تو بحث شرکت کردی
    والا اگه لطف بکنی و یه توضیح مختصری در مورد تمام گرایش ها بدی خیلی خوب میشه . من خودم بین سه تا شک دارم اما چون هنوز اطلاعات کامل و جامعی از منبع موثقی دریافت نکردم توی تاپیک اعلام نکردم که ذهنیتی ایجاد نشه .
    با توجه به اینکه شما این مرحله رو پشت سر گذاشتی خیلی ممنون میشم اگه یه توضیحی در مورد گریشها و جایگاهشون در بازار کار و ادامه تحصیلشون بدی تا بنده و باقی دوستان استفاده کنیم .

تشکر تشکر کرده 
    281
    تشکر تشکر شده 
    741
    تشکر شده در
    324 پست

عرض کنم خدمت شما که سوالت خیلی کلی هست و این طوری نمیشه جواب داد!
    مثل این هست که یکی بیاد بگه من میخوام برم دبیرستان حالا ریاضی بخونم یا تجربی یا انسانی و اینکه در مورد آینده و ایناشون توضیح بدین! این طوری نمیشه جواب درست و حسابی داد!
    در واقع بستگی به شرایط و طرح شما برای زندگی آینده تون داره و ...!
    با این وجود من سعی میکنم یه توضیح کلی بدم خدمت شما!

1- مهم ترین ملاک در انتخاب رشته همیشه علاقه هست.
    با توجه به اینکه شما بی کار نیستید ادامه تحصیل بدید (بعضی‌ها شغل و اینا دارن و فقط برای ارتقاء حقوق ادامه میدن، اونجا علاقه به اون صورت مطرح نیست)! این رشته بخش عمده‌ای از زندگی شما رو تشکیل میده. اگه ادامه تحصیل بدین 6 سال دوره دکترا و بعد از اون همه زندگی و اگه ادامه هم ندید ساعات کارتون رو ، بنابراین فارغ از اینکه کار هست یا نیست یا ... به علاقه تون توجه کنید!
    2- ملاک بعدی رشته کارشناسی و قوت و ضعف علاقه شما در درس‌های کارشناسی هست
    باید ببینید از چه درس هایی تو کارشناسی بیشتر خوشتون اومده و قوی تر بودید.
    اگه با درس مهندسی نرم افزار مشکلی نداشتید، توصیه میشه نرم‌افزار بخونید، اما اگه حال تون مثل بعضی ها از این درس به هم میخوره زیاد دور ور نرم افزار نرید!
    اگه تو درس هوش مصنوعی قوی بودید و لذت بردید هم می‌تونید هوش رو انتخاب کنید(البته این درس تو کارشناسی اختیاری هست)
    در مورد it هم اگه خیلی با شبکه حال میکنید و یا میخواید به سمت مباحث بین مدیریت و کامپیوتر یا صنایع و کامپیوتر برید، it پیشنهاد خوبیه
    البته خیلی نمیشه بین این گرایش ها خط کشید، مثلا طراحی الگوریتم هم به نرم‌افزار مربوط میشه هم به هوش یا پایگاه داده هم به نرم افزار مربوط میشه هم به IT
    3- آینده کاری و ...
    اگه میخواید ادامه بدید تا دکترا خیلی فرقی نمیکنه! با این وجود نرم افزار نسبت به هوش جایگاه بهتری داره چه کارشناسی ارشدش و چه دکتراش، این طور نیست که هوش بازار کار نداشته باشه ، اما بازار کار هوش تخصصی تر و محدود تر هست.
    it هم بازار کار خیلی خوبی داره، تقریبا it و نرم‌افزار در یه سطح هستند ولی خوب it نسبت به نرم‌افزار کمتر بازارش استفاده شده(فارغ التحصیل های کمتری تو این رشته هست) که می تونه ملاک برتری it باشه.
    4- آزمون ارشد!
    تو رشته IT خیلی ها آزمون میدن از بچه‌های برق و عمران و مکانیک و صنایع گرفته تا ریاضی کاربردی و علوم کامپیوتر و ...! البته رقابت اصلی تو گرایش‌های شبکه و امنیت هست که ظرفیت محدودی هم دارند ولی خوب بقیه گرایش ها هم همچین بدون رقابت نیستند.
    تو رشته کامپیوتر تعداد کمتری شرکت میکنند نسبت به IT اما رقبای جدی تری هستند چون اغلب رشته کارشناسی شون هم کامپیوتری بوده البته بچه‌های علوم کامپیوتر و ریاضی هم کم نیستند!
    نهایتا اینکه تو هوش راحت تر میشه قبول شد نسبت به نرم‌افزار، چه از نظر تعداد شرکت کننده و چه از این نظر که با رتبه مشابه بشه جای بهتری قبول شد.

جمع بندی!
    به شخصه توصیه من این هست:
    الف) اگه به شبکه و امنیت شبکه علاقه دارید و می‌خواید فیلد کاری آینده تون باشه، کامپیوتر رو بی خیال شید و بشیند برای IT بخونید.
    ب) اگه شبکه و امنیت مورد علاقه‌تون نیست، انتخاب اول تون کامپیوتر باشه، این جا هم بسته به میزان علاقه به درس‌های کارشناسی می تونید بین هوش و نرم یکی رو انتخاب کنید.
    اگه انتخاب اولتون کامپیوتر باشه خیلی راحت می‌تونید IT هم امتحان بدید چون هم با هوش و هم با نرم افزار درس مشترک زیاد داره و مشکلی نخواهید داشت.
    ج) اگه هم خیلی به هوش یا نرم‌افزار علاقه دارید، کلا امتحان دادن IT رو هم بی خیال شید (امتحان ها تو دو روز پشت سر هم هست و ...)

اگه جای خاصی از اینایی که گفتم نیاز به توضیح بیشتر داره بگید تا توضیح بدم
    امیدوارم هر کدوم رو انتخاب می‌کنید با موفقیت به هدفی که برای خودتون تعیین کردید برسید.

5. تعداد تشکر ها ازMohsen به دلیل پست مفید

عضو جدید
    تشکر تشکر کرده 
    10
    تشکر تشکر شده 
    3
    تشکر شده در
    3 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط tasnimsg نمایش پست ها
    بین چه گزینه‌هایی می‌خواید انتخاب کنید؟
    نرم‌افزار، هوش و it یا اینکه گزینه‌های دیگه‌ای هم در نظر دارین؟
    رشته اي تي مستقل و در واقع يك رشته مديريتي هست و ارتباط زيادي به كامپوتر نداره چون ظرفيت خيلي خيلي پايينه بيشتر همون نخبه هاي IT قبول ميشن وقت گذاشتن رو اين رشته اشتباه بهتره آدم mba بخونه تا اينو

7. تعداد تشکر ها از hamidreza به دلیل پست مفید

عضو جدید
    تشکر تشکر کرده 
    0
    تشکر تشکر شده 
    1
    تشکر شده در
    تشکر شده 1 بار در 1 پست

سلام دوستان
    با توجه به اینکه در ایران بحث کپی رایت رعایت نمیشه به نظر من معماری کامپیوتر یک انتخاب عالی هست. در این گرایش برخلاف باور برخی افراد شما علاوه بر سخت افزار دانش لازم را در معماری نرم افزار و معماری شبکه کسب خواهید کرد. با یک دانش مناسب می توانید بازار کار خوبی پیدا کنید. یکی از دوستان من که فارغ التحصیا معماری کامپیوتر هستش داره الان درب هوشمند می سازه که با ورود رمز درب اتوماتیک باز میشه که پول خوبی کسب می کنه. معماری همه جا کاربرد دارد مخصوصا تو صنعت از تولید خودرو گرفته تا دستگاههای خودکار و اتوماسیون صنعتی.

9. تعداد تشکر ها از uoshij به دلیل پست مفید

تشکر تشکر کرده 
    170
    تشکر تشکر شده 
    280
    تشکر شده در
    109 پست

ممنون تسنیم جان بابت اطلاعاتت
    والا من ب شخصه بین نرم افزار و آی تی دو دل هستم
    در مورد هوش چون تا حالا درسی پاس نکردم و اصلا نمیدونم که چی هست و چی کار میکنن هیچ زمینه یا پیش زمینه ای ندارم ، اما با شبکه و نرم بیشتر آشنایی دارم و به هر دو هم علاقمندم . با هر کسی هم که صحبت کردم یا میکنم هر کسی فیلدی رو که خودش رفته داخلش رو پیشنهاد میده و هیچ کس بدون تعصب آدم رو راهنمایی نمیکنه
    گفتم شاید دوستان اینجا بتونن بدون غرض و تعصب راهنماییم کنن . . .

تشکر تشکر کرده 
    281
    تشکر تشکر شده 
    741
    تشکر شده در
    324 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط usefee نمایش پست ها
    ممنون تسنیم جان بابت اطلاعاتت
    والا من ب شخصه بین نرم افزار و آی تی دو دل هستم
    در مورد هوش چون تا حالا درسی پاس نکردم و اصلا نمیدونم که چی هست و چی کار میکنن هیچ زمینه یا پیش زمینه ای ندارم ، اما با شبکه و نرم بیشتر آشنایی دارم و به هر دو هم علاقمندم . با هر کسی هم که صحبت کردم یا میکنم هر کسی فیلدی رو که خودش رفته داخلش رو پیشنهاد میده و هیچ کس بدون تعصب آدم رو راهنمایی نمیکنه
    گفتم شاید دوستان اینجا بتونن بدون غرض و تعصب راهنماییم کنن . . .
    خوب شما اگه بین نرم‌افزار و it دو دل هستید حالت دوم میشه دیگه!
    شما درس های نرم افزار رو بخونید و it رو هم به عنوان رشته دوم امتحان بدید! اگه وقت کردید که مدیریت هم بخونید برای it که چه بهتر، اگه نه هم با همون درس‌های نرم‌افزار می‌تونید it رو هم تا حد قابل قبولی بزنید.
    توجه کنید که همه چی به خواست شما بر نمیگرده! سر امتحان هزار تا مشکل ممکن پیش بیاد و ...! بنابراین اینکه دوتاش رو امتحان بدید بهتره!
    من خودم تصمیمم it بود، می‌خواستم تجارت الکترونیک بخونم، اما خوب امتحان it رو خراب کردم و این خراب کردن تا اونجا بود که مجاز به انتخاب رشته هم نشدم! ولی خوب خدا رو شکر نرم‌افزار رو خوب دادم و قبول شدم، الانم که فکر میکنم می‌بینم برای تجارت باید می‌اومدم تهران که اصلا به صلاحم نبود! نرم‌افزار رو راحت دارم اصفهان می‌خونم و پایان نامه رو هم اگه خدا بخواد و گروه موافقت کنه، رو تجارت انجام میدم که دنبال علاقه خودم رفته باشم.
    خلاصه همه چیز طبق خواست شما نیست! اگه مردد هستید بهترین حالت همون امتحان دادن هر دو رشته هست که خوشبختانه برای کامپیوتر و it امکان پذیر هست.

12. تعداد تشکر ها ازMohsen به دلیل پست مفید

تشکر تشکر کرده 
    170
    تشکر تشکر شده 
    280
    تشکر شده در
    109 پست

ممنونم تسنیم جان
    در مورد بازار شغلیشون میتونی یه توضیحی بدی . اینکه مثلا نرم افزار چه کارهایی میتونه بکنه و اینکه آی تی تو چه کارایی میتونه شرکت داشته باشه ؟
    البته خودم یه سری اطلاعات دارم اما احساس میکنم شما که این مرحله رو گذرونین اطلاعاتتون بیشتر از بنده هست .

تشکر تشکر کرده 
    281
    تشکر تشکر شده 
    741
    تشکر شده در
    324 پست

خوب بازار شغلی کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات و نرم‌افزار اغلب سطوح میانی مدیریت شرکت‌های نرم‌افزاری(فناوری اطلاعات) یا قسمت نرم‌افزار(فناوری اطلاعات) شرکت‌ها و ادارت دولتی و خصوصی هست. در این مورد it با تنوعی که تو گرایش‌هاش داره دست استخدام کنندگان رو بازتر میزاره! و هر گرایش رو می‌تونند سر جای خودش استفاده کنند و نرم‌افزار هم که همه جا قابل استفاده هست.
    تدریس تو دانشگاه پیام نور و آزاد هم از دیگر زمینه‌های کار موجود هست!
    البته هیچی مثل این نیست که آدم برای خودش کار کنه!

15. تعداد تشکر ها از Mohsen به دلیل پست مفید

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)