نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 10

موضوع: قطعی و اختلال در سرویس دهی شماری از دیتاسنتر های ایراو

عضو انجمن
    تشکر تشکر کرده 
    3,506
    تشکر تشکر شده 
    966
    تشکر شده در
    721 پست

Exclamation قطعی و اختلال در سرویس دهی شماری از دیتاسنتر های ایران

امروز 19 تیر 1402 برق دیتاسنتر افرانت به دلیل اختلال در برق تامین کننده ، برای ساعاتی قطع بود و طبیعتا بسیاری از سرویس های کاربردی مانند اسنپ فود و البته سامانه های وزارت بهداشت دچار قطعی و اختلال بودند .
    بنظر می آید با وجود اختلال طبیعی در امر تامین برق مورد نیاز دیتاسنتر ها از سوی شرکت توانیر ، آن هم در پیک تابستان ، و با وجود اندیشیدن تمهیداتی برای جلوگیری از این اختلال در حد استاندارد های 1 یا سطح 2 (tier 1 or 2 ) ، با این حال ، تمامی تمهیدات در معماری کاربردی نبودند و متاسفانه شاهد اختلال بر روی ارائه سرویس های کاربردی بودیم .
    بنابراین بار دیگر بهتر است با دقت بیشتری با این سوالات پاسخ بدهیم که :
    آیا صرف راه اندازی دیتاسنتر بدون در نظر گرفتن موارد امنیتی آن ( همچون سطح تامین برق و پشتیبان های مورد نیاز در حد استاندارد های جهانی ) کافیست ؟
    آیا در معماری مورد نیاز سرویس گیرندگان در اسکیل های بزرگ کشوری و نهاد های حاکمیتی ، مواردی برای بروز فاجعه (disaster) پیشبینی شده است ؟
    آیا در پیاده سازی سرویس های وب بیس ، با پیشبینی تعداد کاربران بالا ، پیشبینی مواردی همچون اختلال 1 دیتاسنتر ، اختلالات امنیتی و حملات DDOS ، لود بالای یک ناد و ... مطرح شده و پیشبینی شده است ؟
    آیا دیتاسنتر های سازمانی که بعضا دارای استاندارد های Tier 1 هم نیستند ، برای ارائه سرویس های کلان دستگاه های اجرایی و حاکمیتی چه در سطح ملی و چه در سطح کلان ، کافی و پاسخگو هستند ؟
    در پایان یادآوری می کنم که قطعی برق اگرچه امری طبیعی در فصل گرما هست ولی در همه جای دنیا امری نسبتا طبیعی است و ممکن است گریبان خیلی از صنایع را هم بگیرد ،ما برای بروز قطعی بجز قرار دادن یک عدد UP Interactive در مدار سرویس دهی برق ، چه تمهیداتی اندیشیدیم ؟
    چه خوب که از هم یاد بگیریم .
    پ.ن :
    مرجع خبر اختلال دیتاسنتر:
    کد HTML:
    https://peivast.com/p/169798
    کد HTML:
    https://www.citna.ir/news/282609/%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%B3-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D9%86%D9%BE-%D9%81%D9%88%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D9%84%DB%8C%D9%84-%D9%82%D8%B7%D8%B9-%D8%A8%D8%B1%D9%82-%D8%AF%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D8%B3%D9%86%D8%AA%D8%B1-%D8%A7%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%AA
    photo_2023-07-10_17-16-32.jpg
    ویرایش توسط saeed25 : July 10th, 2023 در ساعت 21:13 دلیل: اصلاح املایی
    Abancloud.ir|Colocation | IaaS |Cloud | provider in Shiraz | Mashhad | Tabriz | Qom | Hamedan
    since 2009

2. تعداد تشکر ها ازsaeed25 به دلیل پست مفید

3. # ADS

عضو انجمن sherman2000 آواتار ها
    تشکر تشکر کرده 
    38
    تشکر تشکر شده 
    71
    تشکر شده در
    62 پست

پیش فرض پاسخ : قطعی و اختلال در سرویس دهی شماری از دیتاسنتر های ایراو

ما سال ۹۲ تبیان بودیم دیتاسنتر تبیان یه شب تا صبح برقش رفته بود خاموش بود و ups کار نمی کرد یعنی یکبار هم تست نکرده بودن گذاشته بودن، البته قرارداد sla داشت جبران خسارت کردن برای مشتریان در همین حد
    ۱۵ سال سابقه فعالیت ثبت دامنه / هاست لینوکس
    ثبت آنی دامنه sbs. فقط 79 هزارتومان!
    www.dolathost.com

5. تعداد تشکر ها از sherman2000 به دلیل پست مفید

عضو انجمن SamaN DL آواتار ها
    تشکر تشکر کرده 
    1,554
    تشکر تشکر شده 
    939
    تشکر شده در
    705 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط sherman2000 نمایش پست ها
    ما سال ۹۲ تبیان بودیم دیتاسنتر تبیان یه شب تا صبح برقش رفته بود خاموش بود و ups کار نمی کرد یعنی یکبار هم تست نکرده بودن گذاشته بودن، البته قرارداد sla داشت جبران خسارت کردن برای مشتریان در همین حد
    خوبه حداقل زیر بار جبران خسارت رفتن
    http://king-charge.com

کینگ شارژ | شارژ مشتقیم | پرداخت قبض | خرید کارت شارژ انلاین

7. تعداد تشکر ها از SamaN DL به دلیل پست مفید

عضو انجمن demonvictor آواتار ها
    تشکر تشکر کرده 
    1,057
    تشکر تشکر شده 
    439
    تشکر شده در
    326 پست

پیش فرض پاسخ : قطعی و اختلال در سرویس دهی شماری از دیتاسنتر های ایران

نقل قول نوشته اصلی توسط saeed25 نمایش پست ها
    امروز 19 تیر 1402 برق دیتاسنتر افرانت به دلیل اختلال در برق تامین کننده ، برای ساعاتی قطع بود و طبیعتا بسیاری از سرویس های کاربردی مانند اسنپ فود و البته سامانه های وزارت بهداشت دچار قطعی و اختلال بودند .
    بنظر می آید با وجود اختلال طبیعی در امر تامین برق مورد نیاز دیتاسنتر ها از سوی شرکت توانیر ، آن هم در پیک تابستان ، و با وجود اندیشیدن تمهیداتی برای جلوگیری از این اختلال در حد استاندارد های 1 یا سطح 2 (tier 1 or 2 ) ، با این حال ، تمامی تمهیدات در معماری کاربردی نبودند و متاسفانه شاهد اختلال بر روی ارائه سرویس های کاربردی بودیم .
    بنابراین بار دیگر بهتر است با دقت بیشتری با این سوالات پاسخ بدهیم که :
    آیا صرف راه اندازی دیتاسنتر بدون در نظر گرفتن موارد امنیتی آن ( همچون سطح تامین برق و پشتیبان های مورد نیاز در حد استاندارد های جهانی ) کافیست ؟
    آیا در معماری مورد نیاز سرویس گیرندگان در اسکیل های بزرگ کشوری و نهاد های حاکمیتی ، مواردی برای بروز فاجعه (disaster) پیشبینی شده است ؟
    آیا در پیاده سازی سرویس های وب بیس ، با پیشبینی تعداد کاربران بالا ، پیشبینی مواردی همچون اختلال 1 دیتاسنتر ، اختلالات امنیتی و حملات DDOS ، لود بالای یک ناد و ... مطرح شده و پیشبینی شده است ؟
    آیا دیتاسنتر های سازمانی که بعضا دارای استاندارد های Tier 1 هم نیستند ، برای ارائه سرویس های کلان دستگاه های اجرایی و حاکمیتی چه در سطح ملی و چه در سطح کلان ، کافی و پاسخگو هستند ؟
    در پایان یادآوری می کنم که قطعی برق اگرچه امری طبیعی در فصل گرما هست ولی در همه جای دنیا امری نسبتا طبیعی است و ممکن است گریبان خیلی از صنایع را هم بگیرد ،ما برای بروز قطعی بجز قرار دادن یک عدد UP Interactive در مدار سرویس دهی برق ، چه تمهیداتی اندیشیدیم ؟
    چه خوب که از هم یاد بگیریم .
    پ.ن :
    مرجع خبر اختلال دیتاسنتر:
    کد HTML:
    https://peivast.com/p/169798
    کد HTML:
    https://www.citna.ir/news/282609/%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%B3-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D9%86%D9%BE-%D9%81%D9%88%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D9%84%DB%8C%D9%84-%D9%82%D8%B7%D8%B9-%D8%A8%D8%B1%D9%82-%D8%AF%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D8%B3%D9%86%D8%AA%D8%B1-%D8%A7%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%AA
    photo_2023-07-10_17-16-32.jpg

در سطح بسیارپایینی، علت این مسایل، برمیگرده باز به مشکلاتی که در منطقه برای ما ایجاد شده. متاسفانه همین مشکل قطعی برق هم، بعد ازینکه، ترکمنستان، به ما گاز نداد، چالش های این شکلیه قطعی برق رو برامون ازونموقع تا به الآن ایجاد کرده.

از اونطرف پای اروپاهم این وسط هستش. مثلا میاد میگه که ببینید، این فقط ما نیستیم که بدبخت شدیم و از ذغال استفاده میکنیم. حتی ایران هم، مشکل گاز داره. یجورایی، یه سری اتفاقایی داخل منطقه مون میفته که، خیلی عجیبن. اما همینقدر که بدونیم، مسایلی که بخاطر بازی های رسانه ای، ایجاد میکنن، یکی از هزارتاش اینه که ممکنه واردات گاز قطع بشه، بعدش ممکنه که چالش برق بخوریم، بعدش برق دیتاسنتر قطع میشه. ولی ازونطرفم، یه جوکی به اسم استاندارد جهانی داریم که هر صاحب قدرتی، میاد میگه که استاندارد اینی هستش که من میگم چون این بهتره. بعدش یک نفر صاحب قدرت دیگه میاد میگه که نه، اون خوب نیست. این روشی که من انجام دادم خیلی بهتره. آمازون میاد میگه که نه، اینی که من دارم انجام میدم، استاندارد تره. علی‌بابا چین هم میاد میگه، ایی بابا. چرا انقدر بیزینس هارو لاک میکنید به زیرساخت هاتون. این زیرساختی که من ارایه میدم و مدلی که پیاده سازی کردم استاندارد تره.

همین بازی همیشه هست.

توده ی مردم هم که هنوز درگیر بازی های رسانه ای میشنو میان تو انجمن میگن، ایران کل ترافیکش به دوترابایت نمیرسه وو دیتاسنتر نداره وو ایران فلان است و بهمان. اما درواقع، حق با شماست و زیرساخت هایی که ایران بهش ورود کرده، متاسفانه بشدت کل کشور رو به خودش وابسته کرده و یک قطعی برق، چالشی به این بزرگی رو ایجاد کرده.

اما اینکه دیتاسنترای شما، داره این کمبود های دیتاسنترای مارو میبینه و داره راهکارهای حل این چالش هارو پیاده سازی میکنه، بسیار عالی و خوشحال کننده ست. این نشون میده که بین ما مردم، تیم هایی هستن که دارن کارهای بزرگ، جدی، و خیلی مهم انجام میدن که سطح‌سرویس دهی رو تو منطقه، تغییر میدن.

همین کارهایی که انجام میدید ممکنه در بنظر خیلی از افراد کوچیک و جزیی باشه اما در حقیقت، مناسبات چالش های مشکل‌ساز رو جابجا میکنه. موفق باشید.
    ویرایش توسط demonvictor : July 11th, 2023 در ساعت 15:34
    قدس مال ماست (من قولشو بت میدم)
    خدمات PaaS چابکان ( اوفففف عاشقش میشید )

9. تعداد تشکر ها از demonvictor به دلیل پست مفید

عضو انجمن
    تشکر تشکر کرده 
    3,506
    تشکر تشکر شده 
    966
    تشکر شده در
    721 پست

پیش فرض پاسخ : قطعی و اختلال در سرویس دهی شماری از دیتاسنتر های ایران

نقل قول نوشته اصلی توسط demonvictor نمایش پست ها
    در سطح بسیارپایینی، علت این مسایل، برمیگرده باز به مشکلاتی که در منطقه برای ما ایجاد شده. متاسفانه همین مشکل قطعی برق هم، بعد ازینکه، ترکمنستان، به ما گاز نداد، چالش های این شکلیه قطعی برق رو برامون ازونموقع تا به الآن ایجاد کرده.

از اونطرف پای اروپاهم این وسط هستش. مثلا میاد میگه که ببینید، این فقط ما نیستیم که بدبخت شدیم و از ذغال استفاده میکنیم. حتی ایران هم، مشکل گاز داره. یجورایی، یه سری اتفاقایی داخل منطقه مون میفته که، خیلی عجیبن. اما همینقدر که بدونیم، مسایلی که بخاطر بازی های رسانه ای، ایجاد میکنن، یکی از هزارتاش اینه که ممکنه واردات گاز قطع بشه، بعدش ممکنه که چالش برق بخوریم، بعدش برق دیتاسنتر قطع میشه. ولی ازونطرفم، یه جوکی به اسم استاندارد جهانی داریم که هر صاحب قدرتی، میاد میگه که استاندارد اینی هستش که من میگم چون این بهتره. بعدش یک نفر صاحب قدرت دیگه میاد میگه که نه، اون خوب نیست. این روشی که من انجام دادم خیلی بهتره. آمازون میاد میگه که نه، اینی که من دارم انجام میدم، استاندارد تره. علی‌بابا چین هم میاد میگه، ایی بابا. چرا انقدر بیزینس هارو لاک میکنید به زیرساخت هاتون. این زیرساختی که من ارایه میدم و مدلی که پیاده سازی کردم استاندارد تره.

همین بازی همیشه هست.

توده ی مردم هم که هنوز درگیر بازی های رسانه ای میشنو میان تو انجمن میگن، ایران کل ترافیکش به دوترابایت نمیرسه وو دیتاسنتر نداره وو ایران فلان است و بهمان. اما درواقع، حق با شماست و زیرساخت هایی که ایران بهش ورود کرده، متاسفانه بشدت کل کشور رو به خودش وابسته کرده و یک قطعی برق، چالشی به این بزرگی رو ایجاد کرده.

اما اینکه دیتاسنترای شما، داره این کمبود های دیتاسنترای مارو میبینه و داره راهکارهای حل این چالش هارو پیاده سازی میکنه، بسیار عالی و خوشحال کننده ست. این نشون میده که بین ما مردم، تیم هایی هستن که دارن کارهای بزرگ، جدی، و خیلی مهم انجام میدن که سطح‌سرویس دهی رو تو منطقه، تغییر میدن.

همین کارهایی که انجام میدید ممکنه در بنظر خیلی از افراد کوچیک و جزیی باشه اما در حقیقت، مناسبات چالش های مشکل‌ساز رو جابجا میکنه. موفق باشید.
    با درود
    ضمن سپاس از شما بابت توجهتون ، اما لازم می دونم به عرض برسانم که بهرحال مشکلات برقی برای همه صنوف پیش خواهد آمد ،زمانی که یک پروایدر با این بزرگی (همراه اول و افرانت)دیتاسنتری راه اندازی می کنند و حتما از قبل اطلاع داشته اند که ممکن است تامین برق دچار اختلال شود و حتما هم بهتر از ما می دانند که چطور معماری دیتاسنتر را طراحی کنند که 2 3 ساعت یا 24 ساعت قطعی برق ، تمام زیرساخت ها را قطع نکند ! لزوما ارتباطی با کشور های دیگه هم نداره ، ارتباط مستقیمی هم با تامین کننده نداره ، ارتباط مستقیم با تیم فنی و تصمیم گیرنده اون مجموعه داره که بهرحال هر مرکز داده استانداردی باید تمهیداتی برای تامین برق مرود نیازش بیندیشد ، البته که معمولا توی ایران بیشتر از اونچه به فکر سرمایه گذاری روی کسب و کار از محل درآمد باشیم ، بیشتر بفکر انتفاع خودمان از محل درآمد هستیم و این یعنی ایراد بزرگ !
    در هر حال بیشتر از هرچیز لازم می دانم که شفاف سازی بکنیم ، هم فکری بکنیم ، تبادل نظر بکنیم تا دوستانی که اگر یک زمانی خواستند دیتاسنتری راه اندازی بکنند ، بفکر پیک مصرف برق در گرمای تابستان و تامین کننده های جداگانه ای باشند !
    معمولا دیتاسنترهای بزرگ در کشور های دیگه ، بر روی تامین برق از انرژی های پاک سرمایه گذاری می کنند (بدون وابستگی به دولت ) اما در اینجا ما همه چیز را از دولت ها می خوایم و خودمان را کنار می کشیم .
    ضمن اینکه این تمرکز گرایی آفت توسعه فناوری در کشور است (که البته رگولاتور به سهم خودش در تلاش برای تمرکز زدایی هست )و روزیکه سرویس دهندگان در این سطح کلان متوجه بشوند که بدون تمزکر گرایی در مرکز کشور هم می توان سرویس خوب ارائه کرد ، روزی که بتوانیم مدیران سازمان های بزرگ را متقاعد کنیم که از مرکز کشور با آن همه آسیب پذیری که ممکن است داشته باشد ، فاصله بگیرند و عملا تمرکز زدایی انجام بدهند ، بنظرم فناوری و حتا مصرف داده در سطح کلان چندین برابر خواهد شد .
    (هم اکنون سرویس دهنده های بزرگی همچون فیلیمو بدون تمرکز گرایی در حال سرویس دهی هستند البته آنهم بصورت ناقص و نه کامل )
    Abancloud.ir|Colocation | IaaS |Cloud | provider in Shiraz | Mashhad | Tabriz | Qom | Hamedan
    since 2009

عضو دائم
    تشکر تشکر کرده 
    672
    تشکر تشکر شده 
    3,375
    تشکر شده در
    2,200 پست

بخاطر کسی میگفت شهروز قاسم زاده اس فقط میگم ...
    دیتاسنترهای خارجم همچین مشکلی دارن اگر خیلی سایتتون مهمه روی چند دیتاسنتر قرارش بدین...
    واگر نه همه جا همینه......
    من اگر وب سایتمم دان شه تا دو سه روز ناراحتی ندارم
    ولی اونی یکس اعت یا چن دقیقه دان میشه ضرر میلیونی یا چندصدهزارتومنی میکنه خوب معلومه فکری به حالش باید کنه!!
    که اینجانتیجه میگیریم اسنپ فود نکرده!!!
    ویرایش توسط ULTRAWEB : July 13th, 2023 در ساعت 14:18

12. تعداد تشکر ها از ULTRAWEB به دلیل پست مفید

عضو انجمن
    تشکر تشکر کرده 
    3,506
    تشکر تشکر شده 
    966
    تشکر شده در
    721 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط ULTRAWEB نمایش پست ها
    بخاطر کسی میگفت شهروز قاسم زاده اس فقط میگم ...
    دیتاسنترهای خارجم همچین مشکلی دارن اگر خیلی سایتتون مهمه روی چند دیتاسنتر قرارش بدین...
    واگر نه همه جا همینه......
    دقیقا همینه ، با این تفاوت که اونها توی معماریشون استاندارد هایی رو دیدن ولی ما برای زودتر به سوددهی رسیدن این استاندارد ها رو کمتر دیدیم و بیشتر بفکر افتتاح و سرویس دهی بودیم !
    با این شرایط تامین و مصرف و تجهیزات پر مصرف بعضا غیر استاندارد ، بهتر است هم دست از سر دیتاسنتر های سازمانی برداریم که هرکی یه اتاق یا حمام اداره شون تبدیل کرده به دیتاسنتر !
    و اینکه توی معماری نرم افزارمون یا حتی برای بکاپ از چند دیتاسنتر استفاده کنیم (اگر در دسترس بودن سرویس ها برای کسب و کارمان حیاتی است )
    پایتخت به دلیل انبوه جمعیت و طبعا مصرف بسیار بالا ، محل مناسبی برای بهره برداری دیتاسنتر نیست و بهتر است بفکر سایت های دیگه باشیم .
    since 2009

عضو انجمن sudo آواتار ها
    تشکر تشکر کرده 
    73
    تشکر تشکر شده 
    360
    تشکر شده در
    300 پست

باسلام،
    اول از همه عرض کنم که من سوادی تو حوزه دیتاسنتر و استانداردهای اون ندارم و صحبتهایی که میکنم صرفاً حاصل بیش از یک دهه تجربه به عنوان System Administrator در پارس آپتایم و 6 سال IT Manager در یک سازمان دولتی هست.

ما همیشه در مدیریت بحران داخل کشور ضعیف هستیم. به عبارت دیگه وقتی مشکل یا بحرانی رخ میده تازه کاسه چه کنم چه کنم دستمون میگیریم. حالا آیا تجهیزات و زیرساخت های آن را داشته باشیم یا خیر.

این گزارش اختلال و قطعی که شما فرمودین هم از همین عدم مدیریت بحران مناسب نشات میگیره. واقعا چرا نباید فراتر از چیزی که مد نظرمان هست را ببینیم ؟ آن هم کشور ما که یک کشور عادی نیست و از شرق و غرب در حال سُقُلمه زدن به ما هستن.

و داشتن سایت های زیاد در پایتخت و سایر شهرهای شلوغ با توجه به عدم توانایی مناسب انرژی برای دیتاسنتر ها یکی از دیگه از عوامل به وجود آمدن همین مشکلات میشه.

استفاده از انرژی های تجدید پذیر برای تامین انرژی دیتاسنترها میتواند کار مناسب و پیشرفته ای باشد. کم هم بیابان و صحرا نداریم. اما نمیخواهیم هزینه کنیم!! برای آینده. درگیر خیلی مسائل دیگه هستیم .....
    این زیرساخت هایی که ما میبینیم و به خوبی هم نقص های آن را تو حوزه ی IT آن ها رو حس کردیم و سیاست های دولت که سعی به الکترونیکی شدن خدمات داره در تناقض هست.

یک مورد جالب بگم، ما تو یکی از مراکز درمانی تازه تاسیس که زمان ریاست جمهوری اقای ا.ن بود، برای اتاق سرور جا نداشتیم، اما تا دلتون بخواد سرویس بهداشتی در طبقه واحدهای اداری درست کرده بودن و بچه های فنی مهندسی ساختمان مجبور شدن یکی از دستشویی های طبقه اداری را کور کنند و با گذاشتن یک کولر گازی اینورتر اون رو به یک اتاق سرور تبدیل کنیم.
    آن هم اتاق سروری یک مرکز درمانی!!!! تا تهه خط برید دیگه ....

به نظر من ما توی این کشور پهناور خیلی خیلی موارد داریم که باید روش کار کنیم، از زیرساخت های ارتباطی بگیرید تا تولید انرژی تجدید پذیر و تامین آب شرب از فاضلاب و مدیریت مصرف انرژی که یک مشارکت و همت مردمی و حکومتی میخواهد.
    ناگفته نماند که فرهنگ استفاده ما مردم ایران از انرژی اصلا مناسب نیست. (به عنوان کسی که خارج از کشور در حال سکونت هست عرض میکنم)
    پـــــــــــــــارس آپــتــایــم ارائه دهنده خدمات وب هاستینگ، سرور مجازی از سال 2010
    ارتباط با من در تلگرام
    شماره تماس: 00447498558035

15. تعداد تشکر ها ازsudo به دلیل پست مفید

عضو انجمن SamaN DL آواتار ها
    تشکر تشکر کرده 
    1,554
    تشکر تشکر شده 
    939
    تشکر شده در
    705 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط sudo نمایش پست ها
    باسلام،
    اول از همه عرض کنم که من سوادی تو حوزه دیتاسنتر و استانداردهای اون ندارم و صحبتهایی که میکنم صرفاً حاصل بیش از یک دهه تجربه به عنوان system administrator در پارس آپتایم و 6 سال it manager در یک سازمان دولتی هست.

ما همیشه در مدیریت بحران داخل کشور ضعیف هستیم. به عبارت دیگه وقتی مشکل یا بحرانی رخ میده تازه کاسه چه کنم چه کنم دستمون میگیریم. حالا آیا تجهیزات و زیرساخت های آن را داشته باشیم یا خیر.

این گزارش اختلال و قطعی که شما فرمودین هم از همین عدم مدیریت بحران مناسب نشات میگیره. واقعا چرا نباید فراتر از چیزی که مد نظرمان هست را ببینیم ؟ آن هم کشور ما که یک کشور عادی نیست و از شرق و غرب در حال سُقُلمه زدن به ما هستن.

و داشتن سایت های زیاد در پایتخت و سایر شهرهای شلوغ با توجه به عدم توانایی مناسب انرژی برای دیتاسنتر ها یکی از دیگه از عوامل به وجود آمدن همین مشکلات میشه.

استفاده از انرژی های تجدید پذیر برای تامین انرژی دیتاسنترها میتواند کار مناسب و پیشرفته ای باشد. کم هم بیابان و صحرا نداریم. اما نمیخواهیم هزینه کنیم!! برای آینده. درگیر خیلی مسائل دیگه هستیم .....
    این زیرساخت هایی که ما میبینیم و به خوبی هم نقص های آن را تو حوزه ی it آن ها رو حس کردیم و سیاست های دولت که سعی به الکترونیکی شدن خدمات داره در تناقض هست.

یک مورد جالب بگم، ما تو یکی از مراکز درمانی تازه تاسیس که زمان ریاست جمهوری اقای ا.ن بود، برای اتاق سرور جا نداشتیم، اما تا دلتون بخواد سرویس بهداشتی در طبقه واحدهای اداری درست کرده بودن و بچه های فنی مهندسی ساختمان مجبور شدن یکی از دستشویی های طبقه اداری را کور کنند و با گذاشتن یک کولر گازی اینورتر اون رو به یک اتاق سرور تبدیل کنیم.

به نظر من ما توی این کشور پهناور خیلی خیلی موارد داریم که باید روش کار کنیم، از زیرساخت های ارتباطی بگیرید تا تولید انرژی تجدید پذیر و تامین آب شرب از فاضلاب و مدیریت مصرف انرژی که یک مشارکت و همت مردمی و حکومتی میخواهد.
    ناگفته نماند که فرهنگ استفاده ما مردم ایران از انرژی اصلا مناسب نیست. (به عنوان کسی که خارج از کشور در حال سکونت هست عرض میکنم)
    =d>=d>=d>
    http://king-charge.com

کینگ شارژ | شارژ مشتقیم | پرداخت قبض | خرید کارت شارژ انلاین

عضو انجمن
    تشکر تشکر کرده 
    3,506
    تشکر تشکر شده 
    966
    تشکر شده در
    721 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط sudo نمایش پست ها
    باسلام،
    اول از همه عرض کنم که من سوادی تو حوزه دیتاسنتر و استانداردهای اون ندارم و صحبتهایی که میکنم صرفاً حاصل بیش از یک دهه تجربه به عنوان System Administrator در پارس آپتایم و 6 سال IT Manager در یک سازمان دولتی هست.

این زیرساخت هایی که ما میبینیم و به خوبی هم نقص های آن را تو حوزه ی IT آن ها رو حس کردیم و سیاست های دولت که سعی به الکترونیکی شدن خدمات داره در تناقض هست.

درود
    از نظرتان سپاسگزارم
    تا حد بسیار بسیار زیادی صحبت‌های شما رو دقیق و درست می‌دونم اما یک نکته‌ی ریزی وجود داره و اون اینکه ما دست کم در ایران همیشه چشممون به دولت‌ها و مدیران دستگاه‌های اجرایی بوده و هست!
    من می‌گم چرا از خودمان شروع نمی‌کنیم؟
    هنوز درصد بالایی از مدیران ما به صنعت کلاد(ابر) اطمینان ندارند و از اون می‌ترسند و معمولا ترسها ناشی از ناشناخته بودن هست که اگر این دوستان با فناوری آشنا بودند ترسی نداشتند.
    همین مراکز داده‌ای که تقصیر را گردن این و اون می‌اندازند و کی بود کی بود من نبودم در می‌آورند هم احتمالا نخواسته اند که کمی برای زیرساختشان هزینه بکنند و معماری پشتیبان در نظر بگیرند.
    مسئله فقط بر سر تامین انرژی نیست، مسئله بر سر نوع دیدگاه د استفاده از دانش یا تخصص هست!

- - - Updated - - -

امروز در خبرها آمده بود که سرورهای بنیاد شهید هک شده و از دسترس خارج شده‌اند، بعدتر گفته شد مدیران واحد فناوری در حال بازگردانی بکاپ‌ها هستند و شرایط به زودی پایدار خواهد شد.
    بازهم نشان از آمادگی نداشتن ما برای بحران ها دارد.
    سرورهای هاست شده بصورت متمرکز در پایتخت که مستعد بروز بلایای طبیعی هم هست و آمادگی نداشتن برای برخورد با این دست بلایا یا فجایع(disaster) با آنکه در اسناد بالادستی تاکید بر اونها شده، بنظرم جای تأمل بیشتری داره.
    بارها در خبرها میبینیم که ردیف بودجه‌ای جدیدی برای تامین امنیت سایبری به دستگاه‌های اجرایی تخصیص داده شده که در نوع خودش خوب هست اما وقتی مدیری که باید این بودجه را علاوه بر تجهیزات که به جای خود مهم هست، صرف به روز رسانی معماری بکند، بنظر نه مقصر دولتها هستند و نه تحریم و کمبود بودجه!
    بنظر شما مشکل از کجاست که کارشناس مربوطه نهایتا به به روز رسانی فایروال و خرید هارد اکشترنال برای بکاپ گیری بسنده می کند؟
    آیا واقعا اینها کافی هستند؟
    since 2009

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)