نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 , از مجموع 8

موضوع: لزوم ایجاد دامنه های مرتبه جدید سوم دات ir

عضو انجمن
    تشکر تشکر کرده 
    71
    تشکر تشکر شده 
    260
    تشکر شده در
    156 پست

پیش فرض لزوم ایجاد دامنه های مرتبه جدید سوم دات ir

سلام.
    در سالهای اخیر انقلابی در پسوند دامنه های اینترنتی رخ داد. تعداد پسوندهای دامنه های اینترنتی عمومی سطح بالا(gTld) که قبلا به تعداد اتگشتان دست بود(مثل com و net و org و info و...)، بر اساس روش جدید ICANN تغییر کرد و تقریبا برای هر موضوعی یا پسوند جدید ایجاد شد. پسوندهایی مثل .site و .doctor و .shop و .news و... که تعدادشان گیج کننده می نمود. به نظر میرسد که این کار که برای موضوعات مختلف پسوند ایجاد کنند، کار درستی بوده باشد و استفاده برخی از این پسوندهای جدید مثل .news توسّط سایتهای خبری فراگیر شد. همچنین سابق بر این استفاده از دامنه کشوری برخی از کشورهای کوچک برای برخی موارد رایج بود مثل .tv که برای تلویزیون ها رایج است.

حال سوآل اینجا است که آیا همین تغییر(البته در سطح محدودتر و منطقی تر و بر اساس نیازهای واقعی و نه صرفا تجاری) در دامنه های سطح سوم دات IR لازم و ضروری نیست؟ این کار باعث خواهد شد تا کاربرد هر سایت از نوع پسوندش مشخص باشد.
    در حال حاضر پسوندهای مرتبه سوم .co.ir و .org.ir و .gov.ir و .net.ir و و .ac.ir و sch.ir همچنین .id.ir وجود دارند. جدای از این بحث که شرکتها و سازمانها چقدر زحمت استفاده از پسوند مرتبط را به خود میدهند، آیا لازم نیست پسوندهای مرتبه سوم جدید برای تصویب به پژوهشگاه دانشهای بنیادین(ایرنیک) ارائه شود؟ چندین سال است که کشور همسایه ما ترکیه این تجربه را به اجرا گذاشته است. تعداد دامنه های مرتبه سوم دامنه .tr برای کاربردهای گوناگون بیشتر از .ir است. برای بررسی این امر میتوانید به www.nic.tr مراجعه کنید.
    پسوندهای جدید پیشنهادی من برای مرتبه سوم دامنه های IR:

edu.ir برای موسسات آموزشی مثل موسسه کنکور و موسسه زبان و...
    news.ir برای سایتهای خبری و مجلات خبری و روزنامه ها
    tel.ir برای تلفن شرکتها و سازمانها بصورت دفترچه تلفن مانند دامنه tel
    dr.ir برای پزشکان
    prof.ir برای سایت شخصی اساتید دانشگاه
    tv.ir برای رسانه های اینترنتی و شبکه های صدا و سیما
    radio.ir برای رادیو های اینترنتی و رادیوهای صدا و سیما
    travel.ir برای آژانسهای مسافرتی و سایتهای فروش بایط چارتر و تور لحظه آخری و سایتهای مرتبط با سفر
    science.ir سایتهای علمی و پژوهشی
    club.ir برای فروم ها و انجمن ها و باشگاه های ورزشی
    sport.ir برای سایتهای ورزشی و باشگاه های ورزشی
    shop.ir برای فروشگاه های اینترنتی
    tech.ir سایتهای اخبار فناوری و موضوعات فناوری محور
    xyz.ir برای سایتهای همه چیز نویس و تفریحی
    host.ir برای فروشندگان هاستینگ و دامنه
    cult.ir سایتهای فرهنگی و مذهبی
    biz.ir تاجران، ترخیص کاران گمرک و شرکتهای بارزگانی
    ads.ir سایتهای تبلیغاتی مثل دیوار و شیپور و ایستگاه و لوکوپوک و آنتورک و...
    pro.ir برای متخصصان و افرادی که در یک کار خاص حرفه ای هستند. مثل برنامه نویسان فریلنسر و دارندگان مدرک شبکه

1-دامنه های پیشنهادی شما چیست؟
    2-به نظر شما راه ارتباط و تعامل موثر با ایرنیک در این زمینه چیست؟

ویرایش توسط mri_6889 : October 12th, 2016 در ساعت 12:10

2. تعداد تشکر ها از mri_6889 به دلیل پست مفید

3. # ADS

عضو انجمن jamal آواتار ها
    تشکر تشکر کرده 
    89
    تشکر تشکر شده 
    171
    تشکر شده در
    96 پست

پیش فرض پاسخ : لزوم ایجاد دامنه های مرتبه جدید سوم دات ir

چیزی که شما می فرمایید، همین الانش برای ثبت دامنه های مرتبۀ دوم کشوریِ ir باید کلی مدارک ارائه کنیم به nic.ir تا بتونیم ثبتش کنیم.

یعنی محدودیت شدیدی روی این نوع دامنه ها است که هر کشی نتونه ثبتش کنه!

اون وقت شما میگید پسوندهای مرتبۀ دوم جدیدی از دامنۀ ir ایجاد کنند؟!

5. تعداد تشکر ها از jamal به دلیل پست مفید

عضو انجمن lemo1996 آواتار ها
    تشکر تشکر کرده 
    145
    تشکر تشکر شده 
    420
    تشکر شده در
    335 پست

سلام

فکر خوبیه (با توجه به اینکه هزینه ای برای این مورد هم نمیخوان کنند )
    ولی همین الانش هم دامنه های
    co.ir و .org.ir و .gov.ir و .net.ir و و .ac.ir و sch.ir

استقبال زیادی نداشته .

عضو انجمن farshid17 آواتار ها
    تشکر تشکر کرده 
    3
    تشکر تشکر شده 
    211
    تشکر شده در
    168 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط lemo1996 نمایش پست ها
    سلام

فکر خوبیه (با توجه به اینکه هزینه ای برای این مورد هم نمیخوان کنند )
    ولی همین الانش هم دامنه های
    co.ir و .org.ir و .gov.ir و .net.ir و و .ac.ir و sch.ir

استقبال زیادی نداشته .
    دوست عزيز اين دامنه از سئو خوبي بهرمند هستند
    واينكه استقبال ميشه ولي گرفتن اين دامنه بسيار سخته بايد كلي مدرك بدي تا گيرت بياد

عضو انجمن
    تشکر تشکر کرده 
    71
    تشکر تشکر شده 
    260
    تشکر شده در
    156 پست

سلام دوستان.
    در جواب آنهایی که میگن باید مدرک داشته باشی و مشکل زا میشه:
    1-تهیه مدرک برای کسانی که واقعا کار مرتبط با نوع دامنه را انجام میدهند، هیچ مشکلی ندارد. مثلا یک شرکت به راحتی میتواند مدارک لازم برای ثبت دامنه co.ir را ارائه دهد. البته برای راهکار دیگر دست کم آزاد سازی ثبت پسوند co.ir است. مانند co.uk در انگلیس که ثبت آن برای همه آژاد است و بسیار گسترش یافته است.

2-نیاز به تهیه مدرک باعث میشود تا کسانی که واقعا به آن نیاز دارند و واقعا در آن کار هستند بتوانند آن دامنه را ثبت کنند و مجبور به ثبت دامنه غیر مرتبط به کارشان نباشند. الان تعداد بسیار زیادی از دامنه های .ir و .com توسّط دلالان دامنه سالها است بلا استفاده نگه داشته شده. به دلیل اینکه این افراد دامنه ها را به قیمت گزافی میدهند، گاهی اوقات نیازمندان واقعی آنها قادر به خرید آن دامنه نیستند. در نتیجه دامنه ها سالها و شاید همیشه بلا استفاده در دست دلال ها میماند.

3-کسانی که نمیخواهند مدرک ارائه دهند کماکان میتوانند از دامنه ir استفاده کنند. همچنین تعدادی از همین دامنه های مرتبه سوم را هم میتوان مثل دامنه IR آژاد و بدون نیاز به مدارک نگه داشت. مثل دامنه shop.ir و xyz.ir

4-یکی از مشکلات این است که همه راحت طلب شده اند. مثلا برخی دانشگاه ها بجای ثبت پسوند ac.ir که اصولا اعتبار بالاتری هم به آنها میدهد، برای کم کردن زحمت، از همان پسوند ir استفاده میکنند. خرجش هم یک نامه با امضای رئیس آن سازمان دولتی است. تازه با این شیوه، اعتبار و واقعی بودن سایتها هم مشخص میشود. مثلا سازمانها موظف به استفاده از پسوند gov.ir یا org.ir نیستند. به عنوان مثال سازمان سنجش، آدرس sanjesh.org.ir را ثبت نکرده است. دست کم دولت باید سازمان های دولتی را موظف کند تا از پسوند مربوط به خودشان استفاده کنند. مثلا سایت سرشماری یا وزارت خانه ها باید از پسوند gov.ir استفاده کند.

5-نیاز به ارئه مدرک یک خوبی هم دارد. آن هم عدم نگرانی از اینکه سایت شما و برند شما با پسوندهای دیگه مرد سوء استفاده قرار گیرد. مثلا الان شرکت گوگل یا مایکروسافت یا حتی سایتهای معمولی هر سه پسوند com و org و net را ثبت کرده اند. این در حالی است که یک شرکت قاعدتا یک سازمان نیست که نیاز به ثبت پسوند org داشته باشد. همه شرکتها هم کار شبکه و اینترنت نمیکنند که نیاز به ثبت پسوند net داشته باشند. امّا مجبورند برای پیشگیری از اینکه شخصی بیاید و با پسوند org و net سایت آنها را شبیه سازی کند یا خدشه ای به کارشان وارد کند، سایر پسوندها را هم ثبت کنند. اگر برای ثبت پسوند org نیاز به ارائه مدارک بود، میلیاردها دلار از بودجه افراد و شرکتها صرف ثبت دامنه بلا استفاده org برای حفظ برند نمیشدند چون مطمئن بودند که سازمانی با نام آنها وجود ندارد. شاید این هزینه برای مایکروسافت و گوگل مهم نباشد، امّا مسلما برای یک شرکت کوچک و تازه کار مهم است.

6-بطور کلی به نظر من بودن این پسوندها بهتر از نبودنشان است و نیاز به آنها وجود دارد. اینکه چه روشی برای ثبت آنها در نظر گرفته شود. ثبت آنها آزاد یا موکول به ارائه مدارک باشد، بحث دیگری است.
    ویرایش توسط mri_6889 : October 12th, 2016 در ساعت 12:28

عضو انجمن
    تشکر تشکر کرده 
    569
    تشکر تشکر شده 
    1,269
    تشکر شده در
    882 پست

سلام
    از نظر من اصلاً دریافت مدرک مهم نیست چون بیشتر از 10 بار تا حالا برای ایرنیک مدارک فرستادم ولی چیزی که مهمه و باعث میشه من هرگز ثبت این دامنه های دو سیلابی IR نرم اینه که تو انتخاب آدرس هم برای ما قانون میذارن.
    مثلاً دامنه id.ir. که مثلاً برای سایت شخصی یه شخص می تونه استفاده بشه میگه حتماً باید نام و فامیل شما کامل در دامنه قید شده باشه یا حداقل اسم کوچک ما کامل و بدون غلط املایی و تغییر باشه مثلاً هرگز نمیشه من ho3ein.id.ir رو ثبت کنم چون ایراد میگیرن و میگن شما باید hossein.id.ir رو ثبت کنی!
    یا دامنه co.ir. هم نمیشه سلیقه ای باشه و قانونش اینه که یا اسم کامل شرکت باشه یا اسم مخفف درست و صحیح هر کلمه شرکت مثلاً شرکل گل اندیشان سبز خزر (الکی از خودم گفتم) یا می تونه golandishansabzkhazar.co.ir رو ثبت کنه یا gaskh.co.ir رو!!!
    همین قانون برای بقیه شون مثل sch.ir که برای مدارس هست و... هم هست.

برای همین میگم مدرک گرفتن مهم نیست و تازه ممکنه خوب هم واقع بشه اما وقتی آزادی انتخاب آدرس در این دامنه های دو سیلابی نیست چرا باید بریم سمتشون؟

10. تعداد تشکر ها ازiHSG به دلیل پست مفید

عضو انجمن
    تشکر تشکر کرده 
    71
    تشکر تشکر شده 
    260
    تشکر شده در
    156 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط iHSG نمایش پست ها
    سلام
    از نظر من اصلاً دریافت مدرک مهم نیست چون بیشتر از 10 بار تا حالا برای ایرنیک مدارک فرستادم ولی چیزی که مهمه و باعث میشه من هرگز ثبت این دامنه های دو سیلابی IR نرم اینه که تو انتخاب آدرس هم برای ما قانون میذارن.
    مثلاً دامنه id.ir. که مثلاً برای سایت شخصی یه شخص می تونه استفاده بشه میگه حتماً باید نام و فامیل شما کامل در دامنه قید شده باشه یا حداقل اسم کوچک ما کامل و بدون غلط املایی و تغییر باشه مثلاً هرگز نمیشه من ho3ein.id.ir رو ثبت کنم چون ایراد میگیرن و میگن شما باید hossein.id.ir رو ثبت کنی!
    یا دامنه co.ir. هم نمیشه سلیقه ای باشه و قانونش اینه که یا اسم کامل شرکت باشه یا اسم مخفف درست و صحیح هر کلمه شرکت مثلاً شرکل گل اندیشان سبز خزر (الکی از خودم گفتم) یا می تونه golandishansabzkhazar.co.ir رو ثبت کنه یا gaskh.co.ir رو!!!
    همین قانون برای بقیه شون مثل sch.ir که برای مدارس هست و... هم هست.

برای همین میگم مدرک گرفتن مهم نیست و تازه ممکنه خوب هم واقع بشه اما وقتی آزادی انتخاب آدرس در این دامنه های دو سیلابی نیست چرا باید بریم سمتشون؟
    خوب این قانون باید برداشته بشه. یا حداقل ساده سازی بشه.

عضو انجمن سیدرضا بازیار آواتار ها
    تشکر تشکر کرده 
    3,740
    تشکر تشکر شده 
    1,021
    تشکر شده در
    701 پست

دوستان، اگه من مثلا یکی از دامنه های زیر رو بخرم اجازه استفاده ازشون رو دارم؟
    tehran.com - tehran.org - tehran.net - tehran.info - tehran.co

کسی گیر نمیده؟

اصلا چرا این دامنه ها فعال نیستید؟ مشکل چیه؟
    دوستدار کتاب بلیان

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)