نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: آموزش پارتیشن بندی صحیح سرور لینوکس برای نصب سی پنل

کاربر اخراج شده
    تشکر تشکر کرده 
    54
    تشکر تشکر شده 
    291
    تشکر شده در
    158 پست

پیش فرض آموزش پارتیشن بندی صحیح سرور لینوکس برای نصب سی پنل

آموزش پارتیشن بندی صحیح سرور لینوکس برای نصب سی پنل
    همانطور که می دانید سی پنل یکی از بهترین و محبوب ترین کنترل پنل های هاستینگ در دنیاست که اکثر شرکت های هاستینگ با این کنترل پنل کار می کنند.
    اگر در اینترنت کمی جستجو کنید مقالات بسیار مفیدی در مورد نصب و کانفیگ سی پنل پیدا می کنید.اما تمام این مقالات و آموزشها کار را از جایی آغاز می کنند که سیستم عامل نصب شده است و پارتیشن بندی انجام شده است.خیلی از افراد نیز با همان پارتیشن های پیش فرض لینوکس نصب می کنند و سپس روی آن سی پنل را با چند فرمان نصب و تنظیم می کنند.غافل از اینکه بعدها وقتی سرور شلوغ شد ، به مشکل خواهند خورد و کلی دردسرهای بعدی ایجاد خواهد شد.به نوبه خودم در جهت ارائه آموزشهای حرفه ای در سطح اینترنت ایران و بالا بردن دانش همکاران تازه کار بر خود لازم دیدم در مورد پارتیشن بندی لینوکس برای نصب سی پنل صحبت کنم.توجه فرمایید که این مقاله فقط در مورد نحوه پارتیشن بندی صحیح لینوکس (متناسب سی پنل) صحبت می کند و ان شاءالله در آینده نزدیک مقالات و آموزشهای مفید تهیه و در اختیار دوستان قرار خواهم داد.
    /
    این پارتیشن همان پارتیشن روت سرور است.سی پنل برای این پارتیشن حداقل 40 گیگابایت پیشنهاد می دهد.البته پیشنهاد من تنظیم این پارتیشن روی 51200 مگابایت است.همان که خود لینوکس پیشنهاد میده.
    /boot
    در این پارتیشن کرنل ها و فایل تنظیمات بوت لودر ذخیره می شود.سی پنل پیشنهاد داده است که این پارتیشن حداقل 250 مگابایت باشد اما پیشنهاد من این است که آن را روی 500 مگابایت تنظیم کنید.
    /usr
    در این پارتیشن سی پنل ، آپاچی ، لاگ های آپاچی و سایر افزونه ها قرار می گیرد.مقدار حداقل برای این پارتیشن 16 گیگابایت است.
    /var
    در این پارتیشن دیتابیس های mysql ، فایل های تنظیمات cpanel ، log های سیستم ، و ایمیل ها ذخیره می شود.این پارتیشن باید حداقل 16 گیگابایت فضا داشته باشد ، البته هر چقدر این فضا را بیشتر در نظر بگیرید ، حجم بیشتری از دیتابیس ها را خواهید توانست ذخیره کنید.
    /home
    اطلاعات یوزرهای سی پنل یا همان هاست ها در این مکان ذخیره می شود.شما بعد از تامین فضای مورد نیاز برای سایر پارتیشن ها ، هر چقدر از دیسکتان که باقی ماند باید به این پارتیشن اختصاص دهید.توجه : برخی از افراد اطلاعات هاست ها یا همان اکانت های یوزرهای سی پنل را در شاخه روت می ریزند.با این کار اگر خود سیستم عامل به مشکل بخورد ، اطلاعات کاربران از بین خواهد رفت.اما اگر اکانت ها را در پارتیشن home قرار دهیم ، حتی با خراب شدن سیستم عامل نیز امکان تعویض آن بدون اینکه به یوزرها و سایت ها آسیبی برسد وجود دارد.
    /tmp
    خیلی از افراد هنگام نصب این پارتیشن را ایجاد نمی کنند.ایجاد پارتیشن tmp علاوه بر افزایش کارکرد سیستم عامل به امنیت آن نیز کمک می کند.در این پارتیشن فایل های موقت سیستمی نوشته می شوند.تمام فایل های داخل این پارتیشن بعد از اینکه کار سیستم عامل با آنها تمام شد پاک می شود.بنابراین این پارتیشن هیچگاه پر نخواهد شد.مقدار فضای پیشنهادی سی پنل برای این پارتیشن 2 گیگابایت است.اما پیشنهاد خود من 5 گیگابایت یا 5000 مگابایت می باشد.
    Swap
    یک قسمتی از اطلاعات رم را سیستم عامل در این پارتیشن می نویسد.در حقیقت این پارتیشن نوعی استفاده از هارد به عنوان رم است و به افزایش کارایی رم کمک می کند.مقدار این پارتیشن را همیشه دو برابر رم اصلی سرور بگیرید.مثلا برای رم 2048 مقدار پارتیشن swap باید برابر با 4096 باشد.
    امیدوارم این آموزش برای شما مفید بوده باشد.منتظر آموزش های بعدی از توسعه تجارت الکترونیک سارینا باشید.

2. تعداد تشکر ها ازsarinainc به دلیل پست مفید

3. # ADS

عضو جدید
    تشکر تشکر کرده 
    7
    تشکر تشکر شده 
    0
    تشکر شده در
    0 پست

پیش فرض پاسخ : آموزش پارتیشن بندی صحیح سرور لینوکس برای نصب سی پنل

سلام

ممنون از این دوستمون که این مساله را اینجا آموزش داده... من یک سوالی دارم
    اگر قرار باشه یک وی پی اس با سیستم عامل سنتوس و یا با سی پنل تحویل مشتری بشه با ده گیگابایت هارد و یک گیگ رم . در این صورت باید به جز این ده گیگا بایتی که به پارتیشن روت اختصاص می دیم باید حتما" دو تا 16 گیگ بایت هم به پارتیشن های /var و /usr اختصاص بدیم؟ و این 32 گیگا بایت و بقیه پارتیشن ها هزینه اش با مشتری حساب نمی شه؟

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)