نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 10

موضوع: قطعی و اختلال در سرویس دهی شماری از دیتاسنتر های ایراو

Threaded View

پست قبلی پست قبلی   پست بعدی پست بعدی
    عضو انجمن demonvictor آواتار ها
    تشکر تشکر کرده 
    1,065
    تشکر تشکر شده 
    447
    تشکر شده در
    334 پست

پیش فرض پاسخ : قطعی و اختلال در سرویس دهی شماری از دیتاسنتر های ایران

نقل قول نوشته اصلی توسط saeed25 نمایش پست ها
    امروز 19 تیر 1402 برق دیتاسنتر افرانت به دلیل اختلال در برق تامین کننده ، برای ساعاتی قطع بود و طبیعتا بسیاری از سرویس های کاربردی مانند اسنپ فود و البته سامانه های وزارت بهداشت دچار قطعی و اختلال بودند .
    بنظر می آید با وجود اختلال طبیعی در امر تامین برق مورد نیاز دیتاسنتر ها از سوی شرکت توانیر ، آن هم در پیک تابستان ، و با وجود اندیشیدن تمهیداتی برای جلوگیری از این اختلال در حد استاندارد های 1 یا سطح 2 (tier 1 or 2 ) ، با این حال ، تمامی تمهیدات در معماری کاربردی نبودند و متاسفانه شاهد اختلال بر روی ارائه سرویس های کاربردی بودیم .
    بنابراین بار دیگر بهتر است با دقت بیشتری با این سوالات پاسخ بدهیم که :
    آیا صرف راه اندازی دیتاسنتر بدون در نظر گرفتن موارد امنیتی آن ( همچون سطح تامین برق و پشتیبان های مورد نیاز در حد استاندارد های جهانی ) کافیست ؟
    آیا در معماری مورد نیاز سرویس گیرندگان در اسکیل های بزرگ کشوری و نهاد های حاکمیتی ، مواردی برای بروز فاجعه (disaster) پیشبینی شده است ؟
    آیا در پیاده سازی سرویس های وب بیس ، با پیشبینی تعداد کاربران بالا ، پیشبینی مواردی همچون اختلال 1 دیتاسنتر ، اختلالات امنیتی و حملات DDOS ، لود بالای یک ناد و ... مطرح شده و پیشبینی شده است ؟
    آیا دیتاسنتر های سازمانی که بعضا دارای استاندارد های Tier 1 هم نیستند ، برای ارائه سرویس های کلان دستگاه های اجرایی و حاکمیتی چه در سطح ملی و چه در سطح کلان ، کافی و پاسخگو هستند ؟
    در پایان یادآوری می کنم که قطعی برق اگرچه امری طبیعی در فصل گرما هست ولی در همه جای دنیا امری نسبتا طبیعی است و ممکن است گریبان خیلی از صنایع را هم بگیرد ،ما برای بروز قطعی بجز قرار دادن یک عدد UP Interactive در مدار سرویس دهی برق ، چه تمهیداتی اندیشیدیم ؟
    چه خوب که از هم یاد بگیریم .
    پ.ن :
    مرجع خبر اختلال دیتاسنتر:
    کد HTML:
    https://peivast.com/p/169798
    کد HTML:
    https://www.citna.ir/news/282609/%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%B3-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D9%86%D9%BE-%D9%81%D9%88%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D9%84%DB%8C%D9%84-%D9%82%D8%B7%D8%B9-%D8%A8%D8%B1%D9%82-%D8%AF%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D8%B3%D9%86%D8%AA%D8%B1-%D8%A7%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%AA
    photo_2023-07-10_17-16-32.jpg

در سطح بسیارپایینی، علت این مسایل، برمیگرده باز به مشکلاتی که در منطقه برای ما ایجاد شده. متاسفانه همین مشکل قطعی برق هم، بعد ازینکه، ترکمنستان، به ما گاز نداد، چالش های این شکلیه قطعی برق رو برامون ازونموقع تا به الآن ایجاد کرده.

از اونطرف پای اروپاهم این وسط هستش. مثلا میاد میگه که ببینید، این فقط ما نیستیم که بدبخت شدیم و از ذغال استفاده میکنیم. حتی ایران هم، مشکل گاز داره. یجورایی، یه سری اتفاقایی داخل منطقه مون میفته که، خیلی عجیبن. اما همینقدر که بدونیم، مسایلی که بخاطر بازی های رسانه ای، ایجاد میکنن، یکی از هزارتاش اینه که ممکنه واردات گاز قطع بشه، بعدش ممکنه که چالش برق بخوریم، بعدش برق دیتاسنتر قطع میشه. ولی ازونطرفم، یه جوکی به اسم استاندارد جهانی داریم که هر صاحب قدرتی، میاد میگه که استاندارد اینی هستش که من میگم چون این بهتره. بعدش یک نفر صاحب قدرت دیگه میاد میگه که نه، اون خوب نیست. این روشی که من انجام دادم خیلی بهتره. آمازون میاد میگه که نه، اینی که من دارم انجام میدم، استاندارد تره. علی‌بابا چین هم میاد میگه، ایی بابا. چرا انقدر بیزینس هارو لاک میکنید به زیرساخت هاتون. این زیرساختی که من ارایه میدم و مدلی که پیاده سازی کردم استاندارد تره.

همین بازی همیشه هست.

توده ی مردم هم که هنوز درگیر بازی های رسانه ای میشنو میان تو انجمن میگن، ایران کل ترافیکش به دوترابایت نمیرسه وو دیتاسنتر نداره وو ایران فلان است و بهمان. اما درواقع، حق با شماست و زیرساخت هایی که ایران بهش ورود کرده، متاسفانه بشدت کل کشور رو به خودش وابسته کرده و یک قطعی برق، چالشی به این بزرگی رو ایجاد کرده.

اما اینکه دیتاسنترای شما، داره این کمبود های دیتاسنترای مارو میبینه و داره راهکارهای حل این چالش هارو پیاده سازی میکنه، بسیار عالی و خوشحال کننده ست. این نشون میده که بین ما مردم، تیم هایی هستن که دارن کارهای بزرگ، جدی، و خیلی مهم انجام میدن که سطح‌سرویس دهی رو تو منطقه، تغییر میدن.

همین کارهایی که انجام میدید ممکنه در بنظر خیلی از افراد کوچیک و جزیی باشه اما در حقیقت، مناسبات چالش های مشکل‌ساز رو جابجا میکنه. موفق باشید.
    ویرایش توسط demonvictor : July 11th, 2023 در ساعت 15:34
    قدس مال ماست (من قولشو بت میدم)
    خدمات PaaS چابکان ( اوفففف عاشقش میشید )

2. تعداد تشکر ها از demonvictor به دلیل پست مفید

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)